ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | "Σουπερλιγκάτη" ανατροπή και πρωτιά για ΟΦΗ!

"Σουπερλιγκάτη" ανατροπή και πρωτιά για ΟΦΗ!

Θύμησε ομάδα Super League με την σημερινή του εμφάνιση ο ΟΦΗ επικρατώντας με σκορ 2-1 του Απόλλωνα στο Γεντί Κουλέ και παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος σε συνδυασμό με την πρωτιά του ομίλου!

Μεγάλα ψυχικά αποθέματα και παλικαρίσια αντίδραση από τους ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ, οι οποίοι παρόλο που βρέθηκαν στα πρόθυρα τον μπαράζ αντέδρασαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και με δύο τέρματα, όχι μόνο δεν ηττήθηκαν αλλά προκρίθηκαν ως πρώτοι επικρατώντας με 2-1!

Στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού δεν είδαμε κάποια μεγάλη ευκαιρία για τις δύο ομάδες. Ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που είχε την κατοχή της μπάλας, όμως σε όσες περιπτώσεις κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Απόλλωνα ο Χουάντερσον ήταν εκεί για να αποσωβήσει κάθε κίνδυνο. Ο Όγκμποε ήταν ο κύριως εκφραστής των επιθέσεων των "ασπρόμαυρων" στο πρώτο μέρος χωρίς όμως να παίρνει σωστές αποφάσεις στα τελειώματα των φάσεων.

Από την πλευρά του ο Απόλλωνας απείλησε μονάχα στο 23' με ένα σουτ του Κιταμπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

Αντίθετα στο δεύτερο μέρος είδαμε τον Απόλλων να είναι πιο "ζοηρός" και να απειλεί αρχικά στο 47' με τον Κιταμπάλα να πιάνει την κεφαλιά μετά από γύρισμα του Σιατραβάνη και τον Στρέζο να κάνει μια πολύ δύσκολη και σινάμα εντυπωσιακή επέμβαση μπλοκάροντας την μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και φάνηκαν απειλητικοί εκ νέου στο 58' με τον Μάατσεν πρωταγωνιστή.

Ο Μάατσεν έκανε το σουτ από θέση τετ-α-τετ μέσα στην μεγάλη περιοχή, όμως ο Στρέζος ήταν εκεί και έσωσε τον ΟΦΗ από το 0-1.

Δεν θα έκανε το ίδιο όμως ο έλληνας τερματοφύλακας στο 61' όταν ο Κιταμπάλα δεν του άφησε περιθώρια αντίδρασης με ένα "κεραυνό" που εξαπώλησε και έκανε το 0-1!

Μετά το γκολ όλα άλλαξαν! Ο ΟΦΗ "αφυπνήσθηκε", βγήκε μπροστά και δικαιώθηκε στο 81'!

Ο "μοιραίος" μέχρι εκείνο το σημείο Όγκμποε έγινε ήρωας πιάνοντας μια υπέροχη κεφαλιά μετά από σέντρα του Χαντί και διαμορφώνοντας το 1-1 στο 81'.

Ουσιαστικά με αυτό το γκολ ο ΟΦΗ "κλείδωσε" την πρόκριση καθώς ακόμη και με ήττα 1-2 εκείνος θα βρισκόταν στην επόμενη φάση.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους ήρθε και η αποβολή του Μπίτζιμιν στο 88' να τους δυσκολέψει ακόμη περισσότερο το έργο τους.

Και έτσι με την ψυχολογία στα ύψη και με παίκτη παραπάνω οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ κατάφεραν σε μία κόντρα να γυρίσουν το παιχνίδι! Ο Λεάλ βρήκε τον Ορτένγκα και εκείνος από θέση βολής έκανε το σουτ κέρδισε τον Χουάντερσον και χάρισε στον ΟΦΗ την πολύ σημαντική νίκη που σήμαινε πρόκριση και πρωτιά στον όμιλο!

ΟΦΗ: Στρέζος, Νάστος, Λεάλ, Μάνος (68' Ορτέγκα), Κομεσίδης, Πουρτουλίδης (68' Μάρτος), Όγκμποε, Μπολάκης, Ζιαμπάρης, Κουτσιανικούλης (78' Χαντί), Ποτουρίδης

Απόλλων Σμύρνης: Χουάντερσον, Ντάσιος, Μπαμπιάρζ, Κιταμπάλα, Μάατσεν (64' Αλμπάνης), Σιατραβάνης, Μενδρινός (80' Κοντοές), Μπίτζιμιν, Παπάζογλου, Βαλλιάνος, Χουάρεζ (54' Καλλέργης)

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Έναρξη της αναμέτρησης

2' Πρώτο σουτ της αναμέτρησης από τον Σέρχιο Λεάλ η μπάλα θα καταλήξει στα χέρια του Χουάντερσον

Συμπληρώσαμε το πρώτο δεκάλεπτο χωρίς κάποια αξιόλογη φάση για τις δύο ομάδες με τα λεπτά που πέρασαν να ήταν αναγνωριστικά.

22' Ο ΟΦΗ πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απειλεί για δεύτερη φορά με τον Όγκμποε να μπαίνει μέσα στην περιοχή, όμως να μην τελειώνει σωστά τη φάση με αποτέλεσμα να μπλοκάρει την μπάλα ο Χουάντερσον.

23' Γύρισμα του Μάατσεν, σουτ του Κιταμπάλα η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Η πρώτη αξιόλογη φάση από πλευράς Απόλλων.

26' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι για τον Χουάρεζ για μαρκάρισμα στον Μάνο.

37' Επικύνδινο παράλληλο γύρισμα του Κουτσιανικούλη μέσα στην μεγάλη περιοχή με τον Χουάντερσον να πέφτει και να μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια την μπάλα πριν εκείνη φτάσει σε επιτηθέμενο του ΟΦΗ, που θα μπορούσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 33' είχαμε μια "ξεχωριστή" είσοδο στον αγωνιστικό χώρο από ένα μαύρο σκυλάκι το οποίο απομάκρυνε ο τερματοφύλακας του Απόλλων, Χουάντερσον.

41' Νέα καλή χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Όγκμποε να δέχεται την κάθετη πάσα του Ποτουρίδη, όμως να κάνει ένα άσχημο τελείωμα για άλλη μια φορά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμένει.

44' Ένα σουτ μετά από αρκετή ώρα για τους φιλοξενούμενους με τον Βαλλιάνο, όμως το τελείωμα του δεν ήταν το καλύτερο δυνατό με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

44' Κίτρινη κάρτα στον Μπαμπιάρζ. Δεύτερη κίτρινη κάρτα στο ματς για ποδοσφαιριστή του Απόλλων.

Ανάπαυλα στο Γεντί Κουλέ με το 0-0 να αποτελεί το σκορ ημιχρόνου.

47' Σέντρα Σιατραβάνη, κεφαλιά Κιταμπάλα μεγάλη επέμβαση ο Στρέζος και διατηρεί το 0-0! Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος και είναι για τους φιλοξενούμενους.

48' Κίτρινη κάρτα στον Νάστο για μαρκάρισμα στον Μενδρινό.

50' Κίτρινη κάρτα για τον Μπίτζιμιν.

51' Πρώτο σουτ στο δεύτερο μέρος από πλευράς ΟΦΗ με τον Κουτσιανικούλη να σουτάρει μετά από στρώσιμο του Ζιαμπάρη και τον Χουάντερσον να μαζεύει χωρίς κάποιο πρόβλημα.

58' Ο Μάατσεν ευνοήθηκε από τις κόντρες και βρέθησε σε θέση τετ-α-τετ από τα δεξιά, έκανε το σουτ, όμως ο Στρέζος ήταν εκεί να αποκρούση και στην επαναφορά το σουτ του Μάατσεν βγήκε σαν παράλληλη σέντρα με τον Μενδρινό, που ερχόταν από πίσω να μην καταφέρνει να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα σε κενή εστία για το 0-1.

61' ΓΚΟΛ! Ο Κιταμπάλα εξαπωλύει ένα κεραυνό και από 30 μέτρα απόσταση κερδίζει τον Στρέζο και κάνει το 0-1 βάζοντας φωτιά στον όμιλο!

70' Κόρνερ ο Ορτένγκα, σουτ του Κομεσίδη στο πρώτο δοκάρι η μπάλα κόντραρε και κατέληξε εκ νέου σε κόρνερ.

81' ΓΚΟΛ! Βρήκε το "χρυσό" γκολ που έψαχνε ο ΟΦΗ! Σέντρα του Χαντί κεφαλιά του Όγκμποε και 1-1, το οποίο αποτελεί σκορ πρόκριση για τους Κρητικούς!

88' Κόκκινη! Με δέκα θα συνεχίσει το παιχνίδι ο Απόλλων μετά την αποβολή του Μπίτζιμιν με δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από φάουλ που έκανε πάνω στον Χαντί!

90' ΓΚΟΛ! Ανατροπή για τον ΟΦΗ πολύ όμορφη ασίστ του Λεάλ στον Ορτένγκα με τον επιθετικό του ΟΦΗ από θέση τετ-α-τετ να μην αφήνει την ευκαιρία να πάει χαμένη και να κάνει το 2-1 για τους γηπεδούχους!

Τέλος αγώνα ΟΦΗ - Απόλλων Σμύρνης 2-1!