ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Συνεχίζεται η κατρακύλα...

Συνεχίζεται η κατρακύλα...

Ο Εργοτέλης μετά την βαριά ήττα από την Δόξα Δράμας για το πρωτάθλημα, γνώρισε νέα ήττα-σοκ με 0-5 αυτήν τη φορά από τον Παναιτωλικό για το θεσμό του Κυπέλλο Ελλάδας. Ο Κρητικός σύλλογος ήταν κακός στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και το "πλήρωσε" με το χειρότερο τρόπο. Οι Αγρινιώτες πήραν την πρόκριση για τους "16".

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κάτω του μετρίου. Οι Αγρινιώτες απείλησαν πρώτοι, μόλις στο 4' με το τετ-α-τετ του Μοράρ να φεύγει λίγο άουτ. Οι δύο ομάδες τακτικά ήταν καλά στημένες. Ο Εργοτέλης αναζητούσε χώρους και κάποια "τρύπα", αλλά η μαζική άμυνα του Παναιτωλικού δεν επέτρεπε στους Κρητικούς να φανούν επικίνδυνoι. Στο 13' το  χλιαρό σουτ, του Εντιαγιέ δεν ανησύχησε τον Κυριακίδη. Στο 37΄ο Εντιαγιέ έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση και στο 39' ο Μάρκος Πάουλο άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Παναιτωλικού. Από αμυντικό λάθος των παικτών του Τάκη Γκώνια και μετά από κόντρα, η μπάλα έφτασε στον κεντρικό των φιλοξενούμενων κι εκείνος με όμορφο σουτ, "πυροβόλησε" τον Χανιωτάκη για το 0-1.

Ο Τσοκάνης θέλησε με πλασέ να τελειώσει το ματς στο 52', όμως ο Μουζουλουξής, έσωσε την ομάδα του και έδιωξε πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα. Η μπάλα έφτασε στον Εντιαγιέ έπειτα από ωραία συνεργασία των Ιατρούδη-Μανουσάκη, ο ίδιος έκανε το σουτ, όμως η φάση δεν είχε ευτυχή κατάληξη με την μπάλα να φεύγει πλάγια. Στο 64' ο Ρόσα με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους. Το...κοντέρ του Παναιτωλικού δεν σταμάτησε εκεί! Δύο λεπτά αργότερα, ο Κλέσιο έκλεψε τη μπάλα από τους αμυντικούς του Εργοτέλη, πάτησε περιοχή και με ωραίο πλασέ έδωσε "αέρα" τριών τερμάτων στην ομάδα του. Ο Παναιτωλικός είχε τρελά κέφια! Ο Μάζουρεκ στο 75'  (είχε περάσει ως αλλαγή)  με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο...πλεκτό για το 0-4. Το τελικό 0-5 διαμόρφωσε ο Κλέσιο με κοντινό πλασέ, πετυχαίνοντας και το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Ο Παναιτωλικός με το σημερινό αποτέλεσμα πήρε την πρόκριση και συνοδεύει την Ξάνθη στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Συνθέσεις

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Χανιωτάκης, Αγγελόπουλος, Μπουρσέλης (35' Σταμόπουλος α.α), Βογιατζής, Μαζουλούξης, Εντιαγιέ (59' Έφορντ), Μανουσάκης, Ιατρούδης, Λυδάκης (66' Κυριακίδης), Κυριαλάνης, Δουλγεράκης.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Περέιρα, Χαντάκιας (54' Μιχάι), Τσοκάνης, Μύγας, Μπεχαράνο (70' Μάρτινς), Μάρκος Πάολο, Μοράρ (60' Μάζουρεκ), Κλέσιο, Ρόσα, Γκουτιέρεζ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Τσαμούρης από το σύνδεσμο Πειραιά.

Ο αγώνας κυπέλλου λεπτό προς λεπτό

Το παιχνίδι ξεκίνησε.

4' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό με τον Μοράρ να φτάνει κοντά στο γκολ. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων, έπειτα από κόντρα, βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, όμως το πλασέ του, έφυγε λίγο άουτ.

13' Καλή συνεργασία από τους παίκτες του Εργοτέλη, η μπάλα έφτασε στον Εντιαγιέ, εκείνος έκανε ένα χλιαρό σουτ, ο Κυριακίδης μάζεψε εύκολα.

21' Ο Εργοτέλης ψάχνει χώρους, οι παίκτες του Παναιτωλικού αμύνονται σωστά.

36' Καλά στημένες οι δύο ομάδες. Δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο στην αναμέτρηση.

37' Σουτ του Εντιαγιέ, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

39' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μάρκος Πάουλο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ έπειτα από λάθος των αμυντικών του Εργοτέλη.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου με τον Παναιτωλικό να προηγείται με 0-1 μέσα στο Παγκρήτιο στάδιο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε.

51' Η μπάλα ήρθε στον Τσοκάνη, εκείνος από κοντά πλάσαρε, όμως λίγο πριν καταλήξει στα δίχτυα ο Μουζουλουξής έσωσε την ομάδα του.

54' Ωραία συνεργασία από τους ποδοσφαιριστές του Εργοτέλη, η μπάλα έφτασε στον Εντιαγιέ, ο ίδιος έκανε το σουτ, όμως η φάση δεν είχε ευτυχή κατάληξη και έφυγε πλάγια.

64' ΓΚΟΛ 0-2! Σέντρα του Γκουντιέρεζ από δεξιά, ο Ρόσα πήρε την κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα για το 0-2.

66' ΓΚΟΛ 0-3! Ο Κλέσιο έκλεψε τη μπάλα και με υποδειγματικό πλασέ κάνει τρία τα τέρματα της ομάδας του.

75' ΓΚΟΛ! 0-4! Ο Μάζουρεκ με πλασέ μέσα από την περιοχή κάνει το 0-4.

76' Πολύ κακός ο Εργοτέλης στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Χάβου κάνει ότι θέλει!

78' Τρομερή ευκαιρία με τον Ρόσα για τον Παναιτωλικό. Ο παίκτης των "μπλε" με μονοκόματο σουτ έστειλε τη μπάλα σύριζα-άουτ από τα δοκάρια του Χανιωτάκη.

85' Ο Μανουσάκης κάνει το πλασέ απ κοντά, ωστόσο η μπάλα έφυγε άουτ.

89' ΓΚΟΛ 0-5! Ο Κλέσιο από κοντά διαμορφώνει το τελικό σκορ και ο Παναιτωλικός διασύρει τον Εργοτέλη.

Τέλος παιχνιδιού. Βαριά ήττα για τους "κιτρινόμαυρους", ο Παναιτωλικός στους "16" του Κυπέλλου.