ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | "Αφεντικό" στο Ηράκλειο ο ΟΦΗ!

"Αφεντικό" στο Ηράκλειο ο ΟΦΗ!

Μετά από μία μεγάλη εμφάνιση στο πρώτος μέρος και διαχειριζόμενος το υπέρ του σκορ στο δεύτερο ο ΟΦΗ κατάφερε να βγει νικητής στο Ηρακλειώτικο ντέρμπι και να "βυθίσει" ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία τον συντοπίτη Εργοτέλη!

Πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση κυρίως στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει το πολύ σημαντικό τρίποντο κόντρα στον Εργοτέλη στο Ηρακλειώτικο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Football League με σκορ 2-4 στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Από την άλλη πλευρά οι “κιτρινόμαυροι” παρόλο που δεν ήταν καλοί στο πρώτο μέρος ευτύχησαν να προηγηθούν αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Στην επανάληψη το “πάλεψαν” μειώνοντας και πιέζοντας για την ισοφάριση, όμως το γκολ του Όγκμποε στο 77' τους “έκοψε” τα φτερά.

Τα γκολ για τους “ασπρόμαυρους” πέτυχαν οι Κουσκουνάς (14'), Μάρτος (26'), Ορτέγκα (32') και Όγκμποε (77'), ενώ από την άλλη πλευρά για τον Εργοτέλη σκόραραν οι Ντιαγέ (11') και Σταμόπουλος (60').

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μόνο μία ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, ο ΟΦΗ!

Μπορεί ο Εργοτέλης να βρέθηκε μπροστά στο σκορ κόντρα στην ροή του ματς χάρη στο γκολ του Ντιαγιέ στο 11’, όμως η χαρά των “κιτρινόμαυρων” κράτησε μόλις τρία λεπτά καθώς στο 14’ ο ΟΦΗ ισοφάρισε με σκόρερ τον Κουσκουνά.

Και αυτό το γκολ ήταν η αρχή της αντεπίθεσης των “ασπρόμαυρων”

Στη συνέχεια ακολούθησαν ακόμη δύο τέρματα με σκόρερ τους Μάρτος στο 26’ και Ορτέγκα στο 32’ με τον ΟΦΗ να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 1-4 στο 38’ όταν ο σκόρερ του τρίτου τέρματος, Ορτέγκα, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα από θέση βολής με τον Λαδά να του λέει “όχι”.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και όπως φάνηκε αυτό ευνόησε τον Εργοτέλη, ο οποίος ακριβώς με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού έφτασε στη μείωση του σκορ με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Σταμόπουλο. Ο επιθετικός του Εργοτέλη βρέθηκε σε θέση βολής και με σουτ από τα αριστερά νίκησε τον Στρέζο μειώνοντας σε 2-3 και ξαναβάζοντας την ομάδα του στο παιχνίδι.

Και οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί αλλά συνέχισαν να πιέζουν και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 73’ όταν ο Μπάτζιος ευνοήθηκε από τις κόντρες, έκανε το σουτ εντός περιοχής με τον Στρέζο να του λέει “όχι” αποκρούοντας την μπάλα.

Όμως στο ποδόσφαιρο έχει αποδειχθεί ότι όταν χάνεις τις ευκαιρίες δέχεσαι τα γκολ. Έτσι έγινε και στην αναμέτρηση αυτή με τον ΟΦΗ στο 79’ να βρίσκει για τέταρτη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα με σκόρερ τον Όγκμποε, που είχε περάσει ως αλλαγή λίγο νωρίτερα.

Ο νεαρός επιθετικός βρέθηκε απέναντι από τον Λαδά “τσίμπησε” την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα του Εργοτέλη για το 2-4 των “ασπρόμαυρων”, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης με τον ΟΦΗ να παίρνει το πολύτιμο τρίποντο και να ανεβαίνει στην 2η θέση βυθίζοντας ακόμη περισσότερο τον συμπολίτη Εργοτέλη.

Εργοτέλης: Λαδάς, Πάτας, Βογιατζής, Ντιαγέ, Μπάτζιος, Μπουτσάκης, Σταμόπουλος, Έφορτ (61' Μαζουλουξής), Κάιπερς, Σταματάκος, Μπούζας

ΟΦΗ: Στρέζος, Νάστος, Ορτέγκα, Λεάλ (79' Χαντί), Κουσκουνάς, Μάρτος (61' Όγκμποε), Πουρτουλίδης (67' Ρούσσος), Κοιλιάρας, Ζιαμπάρης, Μπολάκης, Ποτουρίδης

Αναλυτικά το LIVE της αναμέτρησης:

Έναρξη αγώνα

4' Πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ! Κάθετη του Λεάλ στον Κουσκουνά, εκείνος είδε και τροφοδότησε τον Ορτέγκα από τα δεξιά, ο οποίος έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστία του Λαδά.

8' Μοναδική χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Ορτέγκα γύρισε στον Κουσκουνά, εκείνος έκανε το πλασέ από θέση τετ-α-τετ με την μπάλα να φεύγει αρκετά ψηλά άουτ!

11' ΓΚΟΛ! 1-0 για τον Εργοτέλη! Ο Ντιαγέ χρίζεται σκόρερ και γράφει το 1-0 για τον Εργοτέλη κόντρα στην ροή του παιχνιδιού με όμορφο πλασέ από τα δεξιά μέσα στην μεγάλη περιοχή!

14' ΓΚΟΛ! Άμεση απάντηση και 1-1 ο ΟΦΗ! Μετά από πολύ όμορφη κάθετη πάσα του Ορτέγκα ο Κουσκουνάς βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και πλάσαρε σωστά τον Λαδά διαμορφώνοντας το 1-1!

22' Ο Ορτέγκα έστρωσε στον Κοιλιάρα, ο οποίος μετά από δύο προσποιήσεις έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ.

26' ΓΚΟΛ! Ανατροπή για τον ΟΦΗ 1-2! Πολύ όμορφη κάθετη πάσα του Λεάλ στο Μάρτος, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στο Λαδά και έστειλε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη βάζοντας μπροστά στο σκορ τους "ασπρόμαυρους"!

32' ΓΚΟΛ! Ασταμάτητος ο ΟΦΗ 1-3! Σε άλλη μια επίθεση του ο ΟΦΗ βρίσκει δίχτυα. Πολύ όμορφο ανέβασμα από τα αριστερά και γύρισμα του Κοιλιάρα στον Ορτέγκα, ο οποίος κατέβασε υπέροχα και πλάσαρε στην απέναντι γωνία για το 1-3 των φιλοξενουμένων!

38' Πολύ όμορφη κόντρα για τον ΟΦΗ αλλά δεν θα έρθει και το τέταρτο γκολ! Ο Μάρτος πήρε την μπάλα και έκανε μία κούρσα, που ξεκίνησε πίσω από το κέντρο "πάτησε" στον Κουσκουνά, εκείνος βρήκε τον Ορτέγκα με τον τελευταίο να κάνει το πλασέ από θέση βολής, όμως είδε τον Λαδά να του λέει "όχι"!

40' Σουτ του Κάιπερς από τα όρια της περιοχής του ΟΦΗ με την μπάλα να περνάει άουτ. Μία φάση μετά από ώρα για τον Εργοτέλη.

Ημίχρονο στο Παγκρήτιο με τον ΟΦΗ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ 1-3!

Έναρξη δευτέρου μέρους

53' Πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη και είναι για τον Εργοτέλη με τον Ντιαγέ να τροφοδοτεί τον Κάιπερς μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ, με τον επιθετικό του Εργοτέλη να κάνει το πλασέ, όμως τελευταία στιγμή έπεσαν στα πόδια του με τάκλιν δύο αμυντικοί του ΟΦΗ και αποσώβησαν τον κίνδυνο για την ομάδα τους.

60' ΓΚΟΛ! 2-3 Ο Εργοτέλης με σκόρερ τον Σταμόπουλο! Εκεί που ο ρυθμός είχε πέσει στην επανάληψη και δεν βλέπαμε κάποια καλή στιγμή για τις δύο ομάδες ο Εργοτέλης βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με σκόρερ τον Σταμόπουλο. Ο επιθετικός του Εργοτέλη έκανε το σουτ από τα αριστερά μέσα στην μεγάλη περιοχή του ΟΦΗ και μείωσε σε 2-3!

67' Ο Εργοτέλης έχει ανεβάσει ρυθμούς και προσπαθεί να πιέσει για την ισοφάριση.

71' Κίτρινη κάρτα για τον Μπούζα.

73' Πολύ κοντά στην ισοφάριση ο Εργοτέλης! Μετά από κόρνερ του Μπούζα και αναστάτωση στην άμυνα του ΟΦΗ η μπάλα έφτασε στον Μπάτζιο, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά είδε τον Στρέζο να αποκρούει και να του στερεί την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ καθώς η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα!

77' ΓΚΟΛ! 2-4 με τον Όγκμποε ο ΟΦΗ! Μετά από βαθιά μπαλιά του Μπολάκη η μπάλα έφτασε στον Κουσκουνά, ο οποίος πάλεψε και βρήκε ίσα ίσα την μπάλα ώστε να φτάσει στον Όγκμποε, που βρισκόταν δίπλα του και ο νεαρός επιθετικός του ΟΦΗ πέρασε το Λαδά και διαμόρφωσε το 2-4 για τον ΟΦΗ την ώρα που οι γηπεδούχοι πίεζαν για την ισοφάριση!

79' Κίτρινη κάρτα στο Λεάλ την ώρα που αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο.

85' Μεγάλη ευκαιρία χαμένη από τον Κουσκουνά με τον επιθετικό του ΟΦΗ να κάνει αλλεπάληλες προσποιήσεις μέσα στην περιοχή του Εργοτέλη και τελικώς να πλασάρε με την μπάλα να καταλήγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Λαδά.

Τέλος αγώνα Εργοτέλης - ΟΦΗ 2-4