ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | ΝΒΑ | Κέρασε τη νίκη στα γενέθλια του ο Γιάννης

Κέρασε τη νίκη στα γενέθλια του ο Γιάννης

Ο Γιάννης στην ημέρα των γενεθλίων του γιόρτασε στο παρκέ με 25 πόντους και δώρισε στους Μπακς τη νίκη 104-100 στο παιχνίδι με τους Πίστονς. Ο Έλληνας άσος τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους με 7/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/12 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα σε 38 λεπτά συμμετοχής και ήταν και πάλι ο καλύτερος των ελαφιών. Σημαντική ήταν και η προσφορά του Μπλέντσο με 22 πόντους αλλά και του Μίντλετον με 21. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από την αρχή του αγώνα. Οι Μπακς προηγήθηκαν μέχρι και 11 πόντους (64-53) στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Οι Πίστονς αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με έναν πόντο. Οι Μπακς πήραν και πάλι διαφορά και κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων.

Εύκολη νίκη 101-87 για τους Γουόριορς απέναντι στους Χόρνετς... Και πως να μην ήταν εύκολη με τέτοια εμφάνιση που έκανε ο Ντουράντ. Πέτυχε τριπλ-νταμπλ με 35 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Ο Γουόκερ μόνο προσπάθησε από την άλλη πλευρά αλλά δεν κατάφερε και πολλά...

Στο παιχνίδι οι πρωταθλητές είχαν το «κεφάλι» στο σκορ από το πρώτο λεπτό και δεν άφησαν περιθώρια στους φιλοξενούμενους να σκεφτούν κάτι διαφορετικό από την... ήττα.