ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Κάθε πέρσι και καλύτερα

Κάθε πέρσι και καλύτερα

Ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών-στο πιο κρίσιμο παιχνίδι που έχει δώσει μέχρι στιγμής-και γνώρισε την πρώτη του ήττα για φέτος(1-2 από την Παναχαϊκή στο Γεντί Κουλέ). Από δυο γρήγορα γκολ σε κάθε ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, το γκολ για τον ΟΦΗ πέτυχε ο Κουσκουνάς.

Ο ΟΦΗ για ακόμα ένα παιχνίδι έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά αυτήν την φορά ουδέποτε κατάφερε να το ανατρέψει γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.Κακή στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον ΟΦΗ καθώς στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης ο Μωραϊτης κέρδισε το πέναλτι στην έξοδο του Στρέζου με τον Φωτάκη να εκτελεί και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να γίνει απειλητικός αλλά οι παίκτες της Παναχαϊκής έπαιζαν σωστά και έκλειναν τους χώρους μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να βρουν κενούς διαδρόμους. Μάλιστα στο 18ο λεπτό ο Φωτάκης έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να περνά πολλά μέτρα άουτ.

Στο 23ο λεπτό ο Ζιαμπάρης σε προσπάθεια του βρήκε στο κεφάλι τον Σωτηράκο με αποτέλεσμα ο παίκτης των φιλοξενούμενων να πέφτει στο έδαφος και να έχουμε μια ολιγόλεπτη διακοπή.

Η καλύτερη στιγμή για τον ΟΦΗ ήρθε με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού όταν ο Ορτέγκα από το ύψος του πέναλτι έπιασε μια κεφαλιά με τον Βρονταρά να μπλοκάρει εύκολα.  Στο 36ο λεπτό ο Κοιλιάρας ένιωσε ένα τράβηγμα με τον Κομεσίδη να παίρνει την θέση του.

Γενικότερα η Παναχαϊκή είχε ΄΄πάει΄΄ το παιχνίδι ακριβώς εκεί που ήθελε. Έδωσε την μπάλα στον ΟΦΗ και περιορίστηκε σε ένα αμυντικό παιχνίδι χωρίς να παίρνει πολλά ρίσκα στον αγώνα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Νίκος Παπαδόπουλος πέρασε εκτός αγώνα τον Πορτουλίδη ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Σέρχιο Λεάλ.

Παρόλα αυτά η Παναχαϊκή βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά με σκόρερ τον Μακρυδημήτρη. Όπως ακριβώς ξεκίνησε το πρώτο μέρος, άρχισε και το δεύτερο με την Παναχαϊκή να πετυχαίνει από ένα γρήγορο γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Η απάντηση του ΟΦΗ ήταν άμεση με το σουτ του Λεάλ έξω από την μεγάλη περιοχή να εξουδετερώνει με δυσκολία ο Βρονταράς. Παρά το 0-2 ο ΟΦΗ δεν τα παράτησε και στο 52 πέτυχε το πρώτο του τέρμα στο παιχνίδι  με τον Κουσκουνά. Συγκεκριμένα ο Χαντί έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά με τον Κουσκουνά να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Βρονταρά.

Στο 57 ο Στρέζος έδιωξε το σουτ του Αποστολόπουλου κρατώντας τους γηπεδούχους στον αγώνα. Από εκεί και πέρα οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ έψαξαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η ομάδα της Παναχαϊκής αμυνόταν με νύχια και με δόντια προκειμένου να κρατήσει  το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Στο 89 ο Πολυχρόνης έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα της Παναχαϊκής, καθώς βρέθηκε απέναντι από τον Στρέζο με το πλασέ του να περνά ξυστά από το δοκάρι. Στην αμέσως επόμενη φάση ο ΟΦΗ έφτασε μία… ανάσα από την ισοφάριση με τον Χαντί να πιάνει την κεφαλιά και τον Βρονταρά να διώχνει ενστικτωδώς.  Στην τελευταία καλή ευκαιρία ο Στρέζος απέκρουσε με δυσκολία το σουτ του Γκίνου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Νάστος, Ορτέγκα, Κουσκουνάς, Χαντί, Πουρτουλίδης (46’ Λεάλ), Όγκμποε (61’ Κουτσιανικούλης), Κοιλιάρας (36’ Κομεσίδης), Ζιαμπάρης, Μπολάκης, Ποτουρίδης.

Παναχαϊκή(Σ. Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Γκίνο, Σωτηράκος, Στεργίδης, (81’ Πολυχρόνης), Φωτάκης, Αποστολόπουλος (67’ Ελευθεριάδης), Μουστακόπουλος (61’ Μπουτζίκος), Μακρυδημήτρης, Μωραΐτης, Φουρλάνος.