ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Ν. Παπαδόπουλος: "Δεν ξέρω γιατί υπάρχει γκρίνια"

Ν. Παπαδόπουλος: "Δεν ξέρω γιατί υπάρχει γκρίνια"

Ο ΟΦΗ γνώρισε εντός έδρας ήττα (1-2) από την Παναχαϊκή για την 7η αγωνιστική της Football league.

Μετά το τέλος του ντέρμπι, ο προπονητής της ομάδας του ΟΦΗ Νίκος Παπαδόπουλος, σχολίασε την αναμέτρηση.

"Είναι μία άσχημη ήττα σε ένα παιχνίδι που θέλαμε πολύ να κερδίσουμε. Από την αρχή του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στην πρώτη φάση, μείναμε πίσω στο σκορ με το πέναλτι. Αυτό έφερε μεγάλο εκνευρισμό στην ομάδα. Δεν είχαμε ηρεμία στο να παίξουμε ποδόσφαιρο. Δεν είχε ρυθμό. Χάσαμε ένα ημίχρονο με τον εκνευρισμό μας, εκτός από ελάχιστες προϋποθέσεις που είχαμε να μπούμε στην περιοχή. Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκινήσαμε καλά. Σε μία φάση που είχαμε κακή οργάνωση, δεχτήκαμε το δεύτερο γκολ. Αυτή τη στιγμή χρειάζόμαστε ηρεμία. Δεν πρέπει να τα καταστρέψουμε όλα. Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό όλων. Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα. Δυστυχώς θα μας πάει λίγο πίσω αυτή η ήττα. Πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο (κυρίως) στον ψυχολογικό τομέα με τους ποδοσφαιριστές για να δούμε το επόμενο παιχνίδι που επίσης, είναι πολύ δύσκολο. Σίγουρα υπάρχει απογοήτευση, αλλά στο ποδόσφαιρο υπάρχουν και οι ήττες. Και πρέπει να ξέρουμε να τις διαχειριστούμε".

Για το αν υπήρχε θέμα κόπωσης

"Ρισκάραμε πολύ με πολλούς παίκτες στην επίθεση. Παίξαμε με ένα αμυντικό χαφ. Ίσως αυτό να ευθύνεται που η ομάδα έδειχνε ότι είχε κενά. Νομίζω περισσότερο ήταν το άγχος και η πίεση για να ισοφαρίσουμε παρά το θέμα της κόπωσης".

"Η ομάδα ήταν αήττητη και υπήρχε γκρίνια"

"Η ομάδα έχει καλούς παίκτες με ποιότητα. Η ομάδα ήταν αήττητη και υπήρχε γκρίνια. Είναι δεύτερη και υπάρχει γκρίνια. Δεν ξέρω γιατί υπάρχει αυτό το πράγμα. Θέλει στήριξη από τον κόσμο η ομάδα. Έχει παίκτες έμπειρούς. Πρέπει να ηρεμίσουμε για να πάμε στο επόμενο παιχνίδι".

Για το κομμάτι της ψυχολογίας

"Σημαντικό ρόλο στην ψυχολογική πίεση έχει να κάνει με το ότι δεχτήκαμε πολύ γρήγορα γκολ μέσα στο γήπεδό μας. Αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο. Πρέπει να αντέχουμε σε όλα. Και στην πίεση και στην κούραση. Πρωταθλητισμό κάνουμε".

Για το αν θα γίνουν μεταγραφές τον Ιανουάριο

"Είμαστε σε κάποιες συζητήσεις. Μπορεί να γίνουν 1-2 προσθήκες. Έχουμε εμπιστοσύνη στο ρόστερ της ομάδας".

Για το παιχνίδι μίλησε και ο προπονητής της ομάδας της Παναχαϊκής, Σωκράτης Οφρυδόπουλος.

Χαρακτηριστικά δήλωσε:

"Κάναμε μία μεγάλη και σημαντική νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο ευτυχήσαμε να μπούμε πρώτοι μπροστά στο σκορ, νωρίς με το πέναλτι. Από εκεί και πέρα δεν κρατούσαμε τη μπάλα όπως κάνουμε σε πολλά παιχνίδια και δεχτήκαμε πίεση από τον ΟΦΗ κυρίως από μεγάλες μεταβιβάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι. Κερδίζαμε τη μπάλα και είχαμε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να διευρύνουμε το σκορ. Έχω να πω στα παιδιά μας συγχαρητήρια για την αυτοθυσία τους και το αγωνιστικό τους βλάμμα. Από πέρυσι προσπαθούμε να γίνουμε ομάδα και να έχουμε αρχές στο παιχνίδι μας.  Σκεφτόμαστε το επόμενο παιχνίδι. Συγχαρητήρια στους φιλάθλους μας που μας ακολούθησαν σήμερα. Εύχομαι τα καλύτερα στον ΟΦΗ γιατί είναι μία πολύ μεγάλη ομάδα. Εχει καλούς παίκτες και καλό προπονητή".