ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Το μη χείρον βέλτιστον

Το μη χείρον βέλτιστον

Ο Εργοτέλης αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Απόλλων Πόντου στο Παγκρήτιο Στάδιο, γλυτώνοντας την ήττα χάρη στο γκολ του Κάιπερς στο 79ο λεπτό. Άλλο ένα παιχνίδι που δέχεται γκολ από λάθος της άμυνας η Κρητική ομάδα.

Γλύτωσε τα χειρότερα ο Εργοτέλης καθώς πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στον Απόλλων Πόντου στο Παγκρήτιο Στάδιο. Η ομάδα του Τάκη Γκώνια για ακόμα ένα παιχνίδι δέχτηκε γκολ από λάθος της άμυνας  και λίγο πριν την λήξη πέτυχε το τέρμα της ισοφάρισης με τον Κάιπερς.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Εργοτέλη καθώς στο 6ο λεπτό ο Λιόνης εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα των ΄΄κιτρινόμαυρων΄΄ στέλνοντας  την μπάλα στα δίχτυα του Λαδά για το 0-1.

Μάλιστα στο 13ο λεπτό ο Εντιαγιέ ανατράπηκε από τον Γεωργιάδη με τον διαιτητή της αναμέτρησης να... κλείνει τα μάτια και να μην καταλογίζει την εσχάτη των ποινών. Με αυτήν την εξέλιξη οι παίχτες του Εργοτέλη φορτώθηκαν με περεταίρω άγχος, έχοντας ως  αποτέλεσμα να μην μπορούν να ολοκληρώσουν με επιτυχία τις προσπάθειες τους.

Στο 23ο λεπτό ο Σταματάκος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει όταν από το λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα πήρε την μπάλα χωρίς ωστόσο το σουτ που επιχείρησε να έχει επιτυχία.  Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Συμελίδης εκμεταλλεύτηκε την λάθος πάσα του Πάτα βγαίνοντας απέναντι από τον Λαδά με την μπάλα να κοντράρει στο πλασέ του και να καταλήγει κόρνερ.

Η ομάδα του Τάκη Γκώνια ΄΄έφτιαξε΄΄ κάποιες ευκαιρίες με κύριο εκφραστή τους τον Εντιαγέ, χωρίς ωστόσο να έχουν επιτυχία. Με αυτόν τον τρόπο έκλεισε το ημίχρονο με τον Απόλλωνα χωρίς να έχει ΄΄υδρώσει΄΄ ιδιαίτερα να παίρνει ακριβώς αυτό που θέλει.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Τάκης Γκώνιας δεν άλλαξε κάτι στην σύνθεση της ομάδας του, με τους ίδιους παίκτες που αγωνίστηκαν στο πρώτο να παραμένουν στον αγωνιστικό χώρο. Ο Εργοτέλης είχε γίνει πιο πιεστικός στο γήπεδο βγάζοντας περισσότερο πάθος και ενέργεια χωρίς όμως να μπορέσουν να ΄΄τρυπίσουν΄΄ την άμυνα του αντιπάλου τους.

Η πρώτη αλλαγή για τον Εργοτέλη ήρθε στο 60ο λεπτό με τον Έφορντ να μπαίνει στον αγώνα στην θέση του Μπούζα. Στο 79ο λεπτό η ομάδα του Εργοτέλη βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Κάιπερς. Πιο συγκεκριμένα ο Σταματόπουλος έβγαλε την πάσα με τον Κάιπερς από το ύψος του πέναλτι να πλασάρει στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Λόπες για το 1-1.

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι είχε μετατραπεί σε ροντέο με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Μάλιστα ο Εργοτέλης έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει την νίκη όταν από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Εντιαγιέ έπιασε ένα δυνατό σουτ με το αριστερό, με τον Λόπεζ να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ. Έτσι το 1-1 ήταν το τελικό σκορ του παιχνιδιού με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από 1 πόντο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Εργοτέλης (Τ. Γκώνιας): Λαδάς, Πάτας, Βογιατζής, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (81’ Ιατρούδης), Σταμόπουλος, Εντιαγιέ, Κούϊπερς (89’ Ροβίθης), Σταματάκος (65’ Έφορντ), Μπούζας.

Απόλλωνας Π. (Δ. Καλαϊτζίδης): Λόπες, Αμαραντίδης, Καλί, Γεωργιάδης, Μπρίτο (75’ Κυβελίδης), Συμελίδης, Καλαϊτζίδης (57’ Φάμπιο), Λιόνης (65’΄Ενλουντουλού), Καλογέρης, Χασομέρης, Σαμαράς.