ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | ''Oρθιος'' στην Θεσσαλονίκη ο ΟΦΗ

''Oρθιος'' στην Θεσσαλονίκη ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα στο ΄΄ντέρμπι΄΄ της 8ης αγωνιστικής στην Football League. Θα μπορούσε να πάρει την νίκη η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου που υποχρέωσε τον Άρη στην πρώτη του φετινή απώλεια βαθμών.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε σχέση με το πρόσφατο παιχνίδι ενάντια στην Παναχαϊκή. Μάλιστα εάν είχαν πιο καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν να φύγουν και με το διπλό από την συμπρωτεύουσα.

Ο ΟΦΗ δεν επέτρεψε στον Άρη να βρει κενούς διαδρόμους. Μάλιστα στο πρώτο μέρος είχαν τρεις τελικές. Στο 9 ο Λεάλ εκανε ένα δυνατό σουτ χωρίς ωστόσο να έχει επιτυχία. Την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια στο 25ο λεπτό του Νάστου.

H μεγαλύτερη ευκαιρία από πλευράς γηπεδούχων ήρθε στο 38ο λεπτό με ένα σουτ του Πλατέλλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης ανέβασε ρυθμό και έγινε ο κυρίαρχος του παιχνιδιού. Μάλιστα θα μπορούσε να είχε σκοράρει όταν στο 48ο και στο 52ο λεπτό ο Παυλίδης και ο Διαμαντόπουλος είδαν τον Στρέζο να αποκρούει τις προσπάθειες τους.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Πλατέλας βρήκε χώρο κάνοντας τον σουτ, χωρίς όμως η μπάλα να βρίσκει στόχο. Το ίδιο συνέβη και στο σουτ του Δεληζήση στο 62ο λεπτό. Στα υπόλοιπα λεπτά ο ΟΦΗ στάθηκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ισορόπησε τον αγώνα.

Μάλιστα στο 87ο λεπτό ο Χαντί βρήκε χώρο έξω από την μεγάλη περιοχή πιάνοντας μια ΄΄βολίδα΄΄,με τον Καντιμοίρη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Έτσι το 0-0 ήταν το σκορ του αγώνα με τον ΟΦΗ να γίνεται η πρώτη ομάδα που σταματά το θετικό σερί του Άρη.

Oι συνθέσεις των ομάδων:

Άρης: Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Βαλεριάνος, Σόουζα, Δεληζήσης, Μουμίν, Πλατέλλας (88’ Ντούνης), Ιντζόγλου, Διαμαντόπουλος, Παυλίδης, Πασσάς (56’ Μπαργκάν).

ΟΦΗ: Στρέζος, Νάστος, Λεάλ (73’ Χαντί), Κουσκουνάς (66’ Κουτσιανικούλης), Μάνος, Παπαστεριανός (88’ Ρούσσος), Κομεσίδης, Όγκμποε, Ζιαμπάρης, Μπολάκης, Ποτουρίδης