ΑΡΧΙΚΗ | Ο ΣΠΟΡ FM | Τριάρα με μπροστάρη τον Μάνο

Τριάρα με μπροστάρη τον Μάνο

Ο ΟΦΗ παρά τα προβλήματα που τον ταλαιπωρούν νίκησε με 3-0 τον ΑΟΧ/Κισσαμικό στο Γεντί Κουλέ με τον Δημήτρη Μάνο να σκοράρει και τα τρία τέρματα και να μοιράζει χαμόγελα στους φιλάθλους στις κερκίδες. Ψυχή και καρδιά κατέθεσαν οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Παπαδόπουλου σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον ΟΦΗ καθώς πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0. Αρχικά  στο 6ο λεπτό ο Μάνος αξιοποίησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την σέντρα του Κοιλιάρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λαζαρίδη για το 1-0 του ΟΦΗ. Λίγα λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ έπιασε στον ύπνο την άμυνα του ΑΟΧ/Κισσαμικού και ο Μάνος με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0.

Ο ΟΦΗ παρά το σκορ υπέρ του ήταν καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσε να πετύχει και παραπάνω τέρματα εάν οι ποδοσφαιριστές του ήταν πιο συγκεντρωμένοι στην τελική προσπάθεια. Από την πλευρά του ο ΑΟΧ/Κισσαμικός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο χωρίς να έχει απειλήσει καθόλου την εστία του Στρέζου. Με αυτόν τον τρόπο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 2-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Ποτουρίδης εκτέλεσε το φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Η απάντηση  από τους φιλοξενούμενους ήταν μια ατομική προσπάθεια από τον Λεο με το σουτ που επιχείρησε να καταλήγει στην αγκαλιά του Στρέζου.

Από εκεί και έπειτα ο ΑΟΧ/Κισσαμικός ισορρόπησε το παιχνίδι. Ρόλο σε αυτό επαιξε και η κούραση των παικτών του ΟΦΗ. Μάλιστα ο Νίκος Παπαδόπουλος έκανε την πρώτη του αλλαγή βάζοντας στον αγώνα τον νεαρό Κοντογιάννη έναντι του Πορτουλίδη.

Στο 77 ο ΑΟΧ/Κισσαμικος έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Σάλιακας εκτέλεσε ένα φαουλ με τον Σεληνιωτάκη να κάνει το πλασέ, με την μπάλα να περνά αουτ. Στο 83 ο ΟΦΗ έχασε ευκαιρία να κάνει το 3-0, όταν ο Κοντογιάννης έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Λαζαρίδη να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 89ο λεπτό ο Μάνος έκανε το χατ-τρικ σφραγίζοντας μια πολύ σημαντική νίκη για τον ΟΦΗ. Πιο συγκεκριμένα ο Νάστος έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον Λαζαρίδη να μην διώχνει σωστά και τον Μάνο να παίρνει το ριμπάουντ για το 3-0.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Ηρακλείου πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη που ΄΄γλύκανε΄΄ λίγο τους φιλάθλους για τις δύσκολες στιγμές που περνά η ομάδα τους.

Oι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ: Στρέζος, Νάστος, Μάνος, Παπατόλιος (77' Φαζός), Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Πουρτουλίδης (63' Κοντογιάννης), Κοιλιάρας, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης (88' Πλευράκης), Ποτουρίδης.

ΑΟΧ/Κισσαμικός: Λαζαρίδης, Αρναούτογλου, Παντελάκης, Τολι, Ζιούλης, Γκίνη (74' Σελινιωτάκης), Λεμονής, Χαλκιαδάκης, Αποστολίδης (77' Βρεττός), Λέο, Ντάγκρας (57' Σάλιακας).