ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Θρίαμβος του ΟΦΗ απέναντι στη Δόξα Δράμας

Θρίαμβος του ΟΦΗ απέναντι στη Δόξα Δράμας

Πραγματοποιώντας μια σπουδαία εμφάνιση ο ΟΦΗ πέτυχε την τρίτη του διαδοχική νίκη επικρατώντας της Δόξας Δράμας με 3-0 στο γήπεδο “Θ. Βαρδινογιάννης”. Με δυο γκολ του Μάνου και ένα του Κουτσιανικούλη γράφτηκε το τελικό 3-0 υπέρ της Ηρακλειώτικης ομάδας.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος παρέταξε την ομάδα του με το δοκιμασμένο πλέον σύστημα 3-5-2 με τον Στρέζο κάτω από τα δοκάρια, τους Κομεσίδη, Ποτουρίδη, Φαζό στην άμυνα, τον Κοιλιάρα και τον Μπολάκη στα άκρα, μέσους τους Νάστο, Παπαστεριανό, Λεάλ και στην επίθεση τον Κουτσιανικούλη και τον Μάνο.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι μεταξύ των δυο ομάδων ήταν ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν αρκετά. Αυτό άλλαξε μετά τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου, όπου ο ΟΦΗ άρχισε να ανεβάζει στροφές συνεχώς και κατάφερε να περιορίσει την Δόξα Δράμας στην περιοχή της. Στο 30’ η προσπάθεια των παικτών του Νίκου Παπαδόπουλου απέδωσε καρπούς. Ο Παπαστεριανός έκανε το σουτ, το οποίο κόντραρε, ο Μάνος κέρδισε το ριμπάουντ και  έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ για την ομάδα του. Στο 37’ έγινε το 2-0 και πάλι από τον Μάνο με ένα καταπληκτικό δυνατό σουτ από το κέντρο, που δίκαια θεωρείται η καλύτερη στιγμή του αγώνα. Στο 39ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να πετύχουν και τρίτο τέρμα με το σουτ του Κουτσιανικούλη να περνάει λίγο πάνω από την εστία του Μένκα.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο και κυριαρχούσε. Η Δόξα αν και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, όπως αυτή στο 68’ με το σουτ του Λίτσκα, το οποίο μπλόκαρε ο Στρέζος, δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τον ΟΦΗ. Στο 57ο λεπτό ήρθε και το τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους όταν ο Κουτσιανικούλης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.  Λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 86’ θα μπορούσε να έχει γίνει και το 4-0 όμως επενέβη ο Μένκα και μπλόκαρε.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε ο αγώνας με τον ΟΦΗ να παίρνει μια σπουδαία νίκη, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο. Μια νίκη αρκετά σημαντική για τη συνέχεια αφού έχει φτάσει πλέον τους 24 βαθμούς και βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής με 2 βαθμούς διαφορά από την Παναχαϊκή και την δεύτερη θέση.

Οι «ήρωες» του ΟΦΗ πραγματοποίησαν για ακόμα μια φορά μια πολύ καλή εμφάνιση, παίζοντας με ψυχή παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η ομάδα το τελευταίο διάστημα, τα οποία τους έχουν ταλαιπωρήσει πολύ.

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Φαζός, Νάστος, Λεάλ (73’ Παπατόλιος), Μάνος, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Κοιλιάρας (88’ Μονιάκης), Μπολάκης, Κουτσιανικούλης (83’ Πουρτουλίδης), Ποτουρίδης

Δόξα Δράμας (Α. Διγκόζης): Μένκα, Γκοτοβός, Όστοϊτς, Σπυρόπουλος (34’ Αρναρέλλης, 75’ Μαρκόπουλος), Πεταυράκης, Νατσιόπουλος, Κάσες, Ματσούκας (46’ Λίτσκας), Μπαϊκαρά, Κουσκουνάς, Ριζογιάννης

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δ. Μαλούτας (Ημαθίας), με βοηθούς τους Σ. Παρασίου (Ημαθίας) και Κ. Γιάντση (Ημαθίας)