Κρήτη ΣΠΟΡ FM 87,6 - Επιτέλους νίκη για τον Εργοτέλη
ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Επιτέλους νίκη για τον Εργοτέλη

Επιτέλους νίκη για τον Εργοτέλη

Ο Εργοτέλης πήρε την πρώτη του νίκη(στο γήπεδο) επικρατώντας με 0-2 στην έδρα της Βέροιας. Και τα δυο τέρματα τα πέτυχε ο Κάϊπερς.

Η… αντεπίθεση ξεκίνησε. Ο Εργοτέλης χάρη στα δυο γκολ του Κάϊπερς έφυγε με το ΄΄διπλό΄΄ από την έδρα της Βέροιας και πήρε το πρώτο του τρίποντο μέσα στο γήπεδο.

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού έγινε από τους γηπεδούχους μόλις στο 3ο λεπτό όταν ο Ρούνεϊ έπιασε μια αδύναμη κεφαλιά με τον Λαδά να μπλοκάρει. Στην συνέχεια ο Κάϊπερς προσπάθησε να γίνει απειλητικός, αλλά το σουτ που επιχείρησε το μπλόκαρε ο Γιαγκιόζης.

Στο 25ο λεπτό ό Γιαγκιόζης απέκρουσε με δυσκολία το σουτ του Σταματάκου με αποτέλεσμα να τραυματιστεί και να γίνει αλλαγή. Στην εκπνοή του πρώτους μέρους ο Κάϊπερς έκανε ένα πλασέ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της Βέροιας για το 0-1 του Εργοτέλη.

Όπως ήταν λογικό ο Εργοτέλης μετά το γκολ που πέτυχε πήρε μέτρα στο γήπεδο και θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο τέρμα εάν ήταν πιο κάλος στην τελική προσπάθεια. Εν τέλει το πέτυχε λίγο πριν συμπληρωθεί το 90ο λεπτό με δράστη πάλι τον Ούγκο Κάϊπερς δίνοντας μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του. Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Ηρακλείου έφτασε του 9 βαθμούς και πλέον βλέπει την συνέχεια με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Βέροια: Γιαγκιόζης (28′ Τριαντάφυλλος), Σουλιώτης, Καψάλης, Κοζάκης (75′ Μέξης), Δαμιανάκης, Λάσκαρης, Λίταινας (67′  Λαζοπουλος), Δόρης, Μπαστιάνος, Βανκεβάι, Ουνγιαλίδης

Eργοτέλης: Λαδάς, Μπουρσέλης (75′ Εντιαγέ), Βογιατζής, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (69′ Αγγελόπουλος), Σταμόπουλος, Μαζουλουξής, Σταματάκος, Μπούζας, Καιπερς