ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Νίκη με ανατροπή για τον ΟΦΗ

Νίκη με ανατροπή για τον ΟΦΗ

Μια σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΟΦΗ, που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή και κατάφερε να πάρει τη νίκη επικρατώντας με 3-1 του Απόλλωνα Πόντου στο γήπεδο «Θ. Βαρδινογιάννης» για την 12η αγωνιστική της Football League.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 3-5-2 με τον Στρέζο κάτω από τα δοκάρια, τους Κομεσίδη, Ποτουρίδη, Φαζό στην άμυνα, τον Κοιλιάρα και τον Μπολάκη στα άκρα, μέσους τους Νάστο, Παπαστεριανό, Λεάλ και στην επίθεση τον Κουτσιανικούλη και τον Μάνο.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν από πολύ νωρίς, μετατρέποντας σε γκολ την πρώτη τους επιθετική προσπάθεια. Συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό ο Συμελίδης έξω από την περιοχή έκανε ένα δυνατό σουτ στέλνοντας την μπάλα στην εστία του Στρέζου. Ο ΟΦΗ δεν μπήκε καθόλου καλά στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με την κούραση των παικτών να είναι εμφανής. Μετά το γκολ που δέχτηκε προσπάθησε να αντιδράσει κάτι που έγινε τελικά στο 16’ όπου ο Μάνος πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης, μετά από πάσα του Μπολάκη. Από την ισοφάριση και μετά ο ΟΦΗ άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς, πιέζοντας περισσότερο και δημιουργώντας ευκαιρίες για ένα ακόμα τέρμα. Στο 45ο λεπτό έφτασε πολύ κοντά στο να κάνει το 2-1 με σουτ του Πουρτουλίδη, μετά από πάσα του Μάνου και τον γκολκίπερ της Καλαμαριάς να επεμβαίνει και να απομακρύνει την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, πιέζοντας αρκετά την ομάδα του Ηρακλείου, με την κόπωση να παίζει σημαντικό ρόλο στην απόδοση των παικτών του Νίκου Παπαδόπουλου. Παρόλα αυτά ο ΟΦΗ κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο 61’ με τον Μάνο να σκοράρει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, μετά από πάσα του Κουτσιανικούλη, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Από τα μέσα της επανάληψης και μετά την αλλαγή του συστήματος σε 4-2-3-1, ο ΟΦΗ άρχισε να βελτιώνεται και να μην απειλείται από τον Απόλλωνα. Περίπου είκοσι λεπτά αργότερα κι συγκεκριμένα στο 82διαμορφώθηκε το τελικό 3-1 για τους γηπεδούχους, με τον Κοιλιάρα να εκτελεί το κόρνερ και τον Παπαστεριανό με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 88’ ο Απόλλωνας κατάφερε να απειλήσει με διαδοχικά σουτ των Συμελίδη και Κυβελίδη, ο Στρέζος όμως έδιωξε την μπάλα και τις δυο φορές, απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη, την τέταρτη διαδοχική στο πρωτάθλημα και τους πολύτιμους τρεις βαθμούς που τον φέρνουν πλέον μια ανάσα από την κορυφή της βαθμολογίας, με τη διαφορά του με τον πρωτοπόρο Άρη να είναι μόλις 3 βαθμοί. Ο Ηρακλειώτικος σύλλογος παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το τελευταίο διάστημα, έδειξε πως είναι “ζωντανός” και έτοιμος να διεκδικήσει την άνοδο στην Super League.

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Φαζός (58’ Παπατόλιος), Νάστος, Λεάλ (30’ λ.τ. Πουρτουλίδης), Μάνος, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης (88’ Μονιάκης), Ποτουρίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δ. Καλαϊτζίδης): Λόπεζ, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Καπίας, Τσεμπερίδης, Λιόνης (66' Ν' Λουντουλού), Καλογέρης, Συμελίδης, Χασομέρης, Μπρίτο (76' Κυβελίδης).

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ν. Ρατσιάτος (Αργολίδας), με βοηθούς τους Κ. Αδαμόπουλο (Μεσσηνίας) και Α. Αναστασάκη (Χανίων).

Κίτρινες κάρτες

ΟΦΗ: 20’ Ποτουρίδης, 37’ Μονιάκης, 74’ Παπαστεριανός, 78’ Μπολάκης, 80’ Κουτσιανικούλης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: 11’ Καπίας, 20’ Λιόνης, 37’ Σαμαράς, 73’ Αμαραντίδης,