ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Πληγώθηκε στο τέλος ο ΟΦΗ

Πληγώθηκε στο τέλος ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε από τον Απόλλων στην Λάρισα με 1-0 χάρη σε γκολ του Ανδρέου σε ενα παιχνιδι οπου οι Κρητικοί είχαν 3(!) δοκάρια.

Γκολ εσείς, δοκάρια εμείς. Έτσι έγινε στο Αλκαζάρ όπου ο ΟΦΗ σε ένα μέτριο παιχνίδι δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα αφού είχαν 3 δοκάρια και χάρη σε ένα γκολ στου Ανδρέου λίγο πριν το τέλος ηττήθηκαν για δεύτερη φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

O αγώνας στα πρώτα λεπτά ήταν ισορροπημένος χωρίς να υπάρξει η μεγάλη ευκαιρία. Χαρακτηριστικό ότι η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 29ο λεπτό όταν ο Μαυρίας εκτέλεσε ένα φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να φεύγει άουτ. Από αυτό το σημείο και μετά ο ΟΦΗ ισορρόπησε το παιχνίδι παίρνοντας μέτρα στο γήπεδο.

Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου η Κρητική ομάδα έφτασε μια… ανάσα από το γκολ όταν ο Κοιλιάρας δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από το ωραίο γύρισμα του Μάνου. Έτσι το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος ο Νίκος Παπαδόπουλος έκανε αλλαγή τον Φαζό βάζοντας στην θέση του τον Πουρτουλίδη και άλλαξε την διάταξη από 3-5-2 σε 4-2-3-1. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Κρητικοί να γίνουν πιο απειλητικοί στον αγωνιστικό χώρο.

Στο παιχνίδι ντεμπούτο με την φανέλα του ΟΦΗ έκανε και ο Μαχαίρας καθώς πέρασε στον αγώνα στην θέση του Νάστου.  Ο ΟΦΗ συνέχισε να είναι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού και να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά αδυνατούσε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Απόλλωνα και να δημιουργήσει τελικές ευκαιρίες.

Στο 78ο λεπτό ο ΟΦΗ έχασε μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει με τον Μάνο να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι. Λίγο αργότερα ο Κοιλιάρας έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Αργυρόπουλο να παίρνει την θέση του.

Έτσι στο 84 είχαμε το γκολ το οποίο προήλθε από τον Απόλλωνα. Πιο συγκεκριμένα ο Μαυρίας εκτέλεσε ένα κόρνερ με τον Παπαζαχρία να πιάνει την πρώτη κεφαλιά και στην συνέχεια ο Ανδρέου αμαρκάριστος έστειλε με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα του Στρέζου για το 1-0. Ένα γκολ το οποίο ήρθε κόντρα στην ροή του αγώνα καθώς ο ΟΦΗ ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού.

Στο 90 ο ΟΦΗ είχε και τρίτο(!) δοκάρι από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίνα. Έτσι ο αγώνας έληξε με τον ΟΦΗ να χάνει σε ένα παιχνίδι στο οποίο απειλήθηκε ελάχιστα.

Aπόλλων Λάρισας: Παϊτέρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Αγροδήμος, Χατζής, Μαυρίας (85' Ανδρέου Γ.), Τσιλούλης, Καρακατσάνης (61' Κανούλας), Ιβανίδης (78' Συράκος).

ΟΦΗ: Στρέζος, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Φαζός (46' Πουρτουλίδης), Μπολάκης, Κοιλιάρας (80' Αργυρόπουλος), Νάστος (72' Μαχαίρας), Παπαστεριανός, Ντίνας, Κουτσιανικούλης, Μάνος.