ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Άνετη νίκη του ΟΦΗ απέναντι στην ΑΕ Καραϊσκάκης

Άνετη νίκη του ΟΦΗ απέναντι στην ΑΕ Καραϊσκάκης

Τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη για τον ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε εύκολα με 3-0 απέναντι στην ΑΕ Καραϊσκάκης στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Football League. Tα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Βουό στο 9’, Κουτσιανικούλης στο 33’ και Μάνος στο 74ο λεπτό. Αυτό μάλιστα ήταν το 10ο τέρμα του Μάνου στο πρωτάθλημα.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1, έχοντας κάνει κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα. Κάτω από τα δοκάρια ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ο Στρέζος, στα άκρα ο Μπολάκης και ο Μονιάκης και στην άμυνα οι Κομεσίδης και Ποτουρίδης. Ο Παπαστεριανός με τον Μαχαίρα στο κέντρο, ο Πουρτουλίδης σε ελεύθερο ρόλο, με την τριάδα της επίθεσης να αποτελείται από τους Κουτσιανικούλη, Μάνο και Βουό, ο οποίος στο πρώτο του παιχνίδι με τον ΟΦΗ ξεκίνησε βασικός.

Από την αρχή του πρώτου ημιχρόνου ήταν εμφανής η υπεροχή των γηπεδούχων, οι οποίοι από νωρίς ασκούσαν πίεση στους φιλοξενούμενους, δημιουργούσαν ευκαιρίες και έψαχναν το τέρμα που θα τους έδινε το προβάδισμα. Αυτό ήρθε τελικά μόλις στο 9ο λεπτό, όταν ο Βουό πήρε την μπάλα μετά από σέντρα του Κουτσιανικούλη, έκανε το σουτ, το οποίο κόντραρε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα. Ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει όλο και περισσότερο την ΑΕ Καραϊσκάκης, παίζοντας ψύχραιμα, χωρίς άγχος, προσπαθώντας για ένα δεύτερο γκολ. Στο 33’ ο Κουτσιανικούλης έκανε το 2-0 όταν μετά από σέντρα του Μάνου έστειλε με πλασέ  την μπάλα στην αντίπαλη εστία.  Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Μάνος έφτασε πολύ κοντά στο να κάνει το 3-0 για την ομάδα του, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ να προηγείται, πραγματοποιώντας ουσιαστικό παιχνίδι και με την υπεροχή του απέναντι στην αντίπαλη ομάδα να είναι ξεκάθαρη.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Στο 55’ χάθηκε μια ακόμη ευκαιρία για το 3-0 όταν το σουτ του Μάνου έφυγε ψηλά άουτ. Στα μισά περίπου του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα μετά την είσοδο του Τοπούζη, στην πρώτη του εμφάνιση με τον ΟΦΗ, ο τεχνικός της ομάδας του Ηρακλείου άλλαξε την διάταξη σε 4-4-2, με τους Κουτσιανικούλη και Τοπούζη στα άκρα και τους Μάνο και Βουό στην επίθεση. Στο 74ο λεπτό ο Μάνος με ατομική του ενέργεια, έκανε το σουτ πετυχαίνοντας  το τρίτο γκολ για την ομάδα του και το 10ο συνολικά για τον ίδιο στο πρωτάθλημα. Η ΑΕ Καραϊσκάκης δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τον ΟΦΗ ούτε στο πρώτο ούτε στο δεύτερο ημίχρονο.

Με τελικό σκορ 3-0 ο ΟΦΗ πήρε μια εύκολη αλλά σημαντική νίκη για τη συνέχεια, φτάνοντας τους 30 βαθμούς, με την διαφορά του από την δεύτερη θέση και την Παναχαϊκή να είναι μόλις 3 βαθμοί.

Συνθέσεις

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μονιάκης, Βουό, Μάνος (77’ Παπατόλιος), Παπαστεριανός (82’ Βαφέας), Κομεσίδης, Πουρτουλίδης (58’ λ.τ. Τοπούζης), Μπολάκης, Μαχαίρας, Κουτσιανικούλης, Ποτουρίδης

ΑΕ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ (Σ. Παπαβασιλείου): Μέλκα, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Παπανίκου, Χούσος (55’ Κουσίδης), Μπεκατώρος, Κόλλινς, Μακρής, Μακρίδης (46’ Ρανγκέλοφ), Λουκίνας (66’ Ευαγγέλου), Κυριάκης