ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Σε τροχιά ανόδου ο ΟΦΗ, 3-0 την Βέροια

Σε τροχιά ανόδου ο ΟΦΗ, 3-0 την Βέροια

Ο ΟΦΗ επικράτησε αρκετά εύκολα της Βέροιας με τελικό σκορ 3-0, στην μεταξύ τους αναμέτρηση στο «Γεντί Κουλέ» για την 16η αγωνιστική της Football League. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν στο 40’ ο Κουτσιανικούλης, στο 45’ ο Μάνος μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Βουό και στο 56’ ο Βουό, πάλι με πέναλτι που κέρδισε ο Μάνος.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1 με τον Στρέζο κάτω από τα δοκάρια, δεξιά τον Μπολάκη και αριστερά τον Μονιάκη.  Στο κέντρο της άμυνας ήταν ο Ποτουρίδης και ο Κομεσίδης, αμυντικά χαφ οι Νάστος και Παπαστεριανός, ο Ντίνας σε ελεύθερο ρόλο και στην επίθεση οι Κουτσιανικούλης, Μάνος και Βουό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο πρώτο ημίχρονο, πιέζοντας αρκετά τους φιλοξενούμενους, ψάχνοντας από νωρίς το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν μόλις στο 7’ με τον Ντίνα να εκτελεί φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στη συμβολή των δοκών. Στο 19’ ο ΟΦΗ είχε ακόμα μια καλή στιγμή όταν ο Ποτουρίδης έκανε την σέντρα, ο Μάνος έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα όμως πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γιαγκιόζη.  Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 26’ ο ΟΦΗ έχασε μια ακόμα ευκαιρία όταν το σουτ του Βουό μετά από πάσα του Μάνου πέρασε πάνω από την εστία της Βέροιας. Στο 29ο λεπτό ο Μάνος από πλάγια θέση αριστερά μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, όμως ο γκολκίπερ της Βέροιας επενέβη και μπλόκαρε. Η προσπάθεια των παικτών του Νίκου Παπαδόπουλου απέδωσε τελικά καρπούς στο 40ο λεπτό με τον Κουτσιανικούλη να πετυχαίνει γκολ και  να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Μάνος έδωσε πάσα στον Βουό, αυτός άφησε για τον Κουτσιανικούλη, ο οποίος έστειλε τελικά την μπάλα στα δίχτυα. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι, με τον Λαζόπουλο να ανατρέπει τον Βουό μέσα στην περιοχή. Ο Μάνος ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι και έστειλε την μπάλα στην αντίπαλη εστία, κάνοντας το 2-0 . Με το τέρμα αυτό έφτασε τα 11 στο πρωτάθλημα και παραμένει πρώτος σκόρερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον ΟΦΗ. Στο 56ο λεπτό ο Μάνος κέρδισε το πέναλτι και ο Βουό ευστόχησε πετυχαίνοντας το τρίτο γκολ για την ομάδα του. Η πρώτη καλή στιγμή για την Βέροια ήρθε στο 75’ όταν ο Δαμιανάκης έκανε την κεφαλιά αλλά μετά από επέμβαση του Στρέζου η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμη καλή στιγμή στο 84ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του Λίταινα, ο Στρέζος όμως απομάκρυνε και παραχώρησε κόρνερ. Χωρίς να υπάρξει κάποια άλλη αξιοσημείωτη φάση ολοκληρώθηκε το παιχνίδι με τον ΟΦΗ να παίρνει μια σημαντική νίκη και τους πολύτιμους για τη συνέχεια τρείς βαθμούς.

Ο ΟΦΗ βρίσκεται πλέον στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και περιμένει το αυριανό αποτέλεσμα της Παναχαϊκής για να δει αν θα παραμείνει στην θέση αυτή.

Να σημειωθεί ότι ο Κοέλιο, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 46’ στη θέση του Κουτσιανικούλη, έκανε ντεμπούτο με την φανέλα του ΟΦΗ στο σημερινό παιχνίδι.

Συνθέσεις

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μονιάκης, Νάστος, Ντίνας (80’ Αργυρόπουλος), Βουό, Μάνος, Παπαστεριανός (63’ Μαχαίρας), Κομεσίδης, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης (46’ Κοέλιο), Ποτουρίδης

Βέροια (Α. Τερζής): Γιαγκιόζης, Λαζόπουλος, Καψάλης, Δαμιανάκης, Κοζάκης, Άλεξ (62’ Μέξης), Μπλέτσας, Λίταινας, Δόρης (15’ λ.τ.  Οφέι), Μπαστιάνος, Ρούνεϊ