ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | ΚΥΠΕΛΛΟ | Ανέβηκε στον θρόνο της, η "βασίλισσα" ΑΕΚ

Ανέβηκε στον θρόνο της, η "βασίλισσα" ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επέστρεψε στον θρόνο της έπειτα από 17 ολόκληρα χρόνια και σήκωσε το κύπελλο Ελλάδας, στο Ηράκλειο αφού πρώτα νίκησε τον Ολυμπιακό με 88-83 παίζοντας όμορφο μπάσκετ.

Οι κιτρινόμαυροι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Ήταν πιο διαβασμένοι και πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό δίνοντας και την ψυχή τους.

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες μπήκαν...ορεξάτες στο παρκέ! Ολυμπιακός και ΑΕΚ πορεύονταν σχεδόν μαζί (3-2, 3-5, 5-5, 7-7). Η "ένωση" πήρε μία διαφορά πέντε πόντων (7-12) αλλά ο Ολυμπιακός με μπροστάριδες τους Μιλουτίνοφ (17π.) και Σπανούλη (20π.) έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, ενώ πήραν κεφάλι 12-10 με τον Μάντζαρη. Οι δύο σύλλογοι ήταν πολύ καλοί στα επιθετικά και στα αμυντικά τους καθήκοντα και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 23-26 υπέρ των κιτρινόμαυρων.

Στην δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ ανέβασε στροφές. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και επιθετικά ήταν πιο αποτελεσματική. Είχε την κατοχή και έφτασε την διαφορά στους 8π. (30-38) με τον πολύ καλό Πάντερ που σημείωσε 14 πόντους. Οι ερυθρόλευκοι στην συνέχεια, έβγαλαν αντίδραση και με τα καλάθια των Πρίντεζη-Σπανούλη πήγαν τη διαφορά στο...τρίποντο. Το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ μπροστά με 42-45.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Σάκοτα πάλεψε και έμεινε μπροστά στο σκορ (49-51, 51-55, 54-55) αλλά ο Σπανούλης σε αυτό το σημείο είχε διαφορετική άποψη. Ο "kill Bill"  ήταν εύστοχος σε πολλές περιπτώσεις και έφερε το παιχνίδι και πάλι στα ίσια (57-57). Ο Μιλουτίνοφ έδωσε για πρώτη φορά έπειτα από πολύ ώρα το προβάδισμα στον Ολυμπιακό 61-60, αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρέθηκαν (ξανά) μπροστά με 63-65.

Στην αρχή της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, η ΑΕΚ μπήκε πιο αποφασισμένη και με τους Μαυροειδή (4π.)-Χάρις ο οποίος ήταν ο MVP του αγώνα με 17 πόντους, έφτασε την διαφορά στους 7 (65-72). Με τον γρήγορο Μακλίν η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου απάντησε και έφτασε την διαφορά στους 2 (70-72). Ο Τζέιμς είχε..."άσσο" στο τσεπάκι του και με τρίποντο, "άναψε" το παιχνίδι και έστειλε  την ΑΕΚ στο 76-83 και στο +7. Ο Παπαπέτρου έβαλε εκ νέου τον Ολυμπιακό στο ματς (81-83), 1.50 πριν την λήξη του αγώνα. Εκεί που οι γηπεδούχοι πίεζαν, ο Χάρις από "μηχανής θεός", πέτυχε το σημαντικότερο καλάθι και ουσιαστικά ο Αμερικάνος "καθάρισε" το ματς (για το 88-83) και έδωσε τα σκήπτρα στην ΑΕΚ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 20 (3 τρίποντα, 9 ασίστ), Μιλουτίνοφ 17 (8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 10 (2), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), ΜακΛίν 10, Παπαπέτρου 5, Στρέλνιεκς 14 (2), Ρόμπερτς, Μπόγρης, Ουίλτζερ, Τόμπσον.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 11 (1), Γκριν 6, (5 ριμπάουντ,7 ασίστ). Χάρις 17, Λαρεντζάκης 6 (2), Χάντερ 15, Πάντερ 14 (2), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος, Μαυροειδής 4, Καββαδάς 4.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 23-26, 42-45, 63-65, 83-88