ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Συνεχίζει τις νίκες ο ΟΦΗ, 2-0 τον Πανσερραικό

Συνεχίζει τις νίκες ο ΟΦΗ, 2-0 τον Πανσερραικό

Ο ΟΦΗ επικράτησε με 2-0 επί του Πανσερραικού στην μεταξύ τους αναμέτρηση στο Γεντί Κουλέ στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Football League. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν ο Βουό στο 8ο λεπτό και ο Ντίνας στο 47ο λεπτό.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1 με τον Στρέζο στην εστία, τον Κομεσίδη και τον Ποτουρίδη στο κέντρο της άμυνας, δεξιά τον Μπολάκη και αριστερά τον Μονιάκη. Ο Μαχαίρας με τον Παπαστεριανό στη μέση, ο Ντίνας σε ελεύθερο ρόλο και η τριάδα Κουτσιανικούλης, Μάνος, Βουό στην επίθεση.

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού ανήκε στους φιλοξενούμενους με τον Δούμτσιο να σουτάρει από καλή θέση και τον Στρέζο να επεμβαίνει και να μπλοκάρει. Ο ΟΦΗ είχε την πρώτη του ευκαιρία στο 4ο λεπτό με τον Μάνο να κάνει το σουτ και την μπάλα να απομακρύνεται αφού πρώτα βρήκε στο δοκάρι. Λίγο αργότερα και συγκεριμένα στο 8' έγινε το 1-0 με τον Βουό να παίρνει την μπάλα, να περνάει ανάμεσα από τον Τσελεπίδη και τον Πολίτη και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 35' ο Πανσερραικός είχε μια ακόμα ευκαιρία αλλά το σουτ του Κρητικού πέρασε πάνω από την εστία του Στρέζου. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία με τον Κουτσιανικούλη να έχει την μπάλα αλλά αντί να  σουτάρει να προσπαθεί να την προωθήσει στον Βουό, όμως πρόλαβαν και έδιωξαν οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με γκολ για τον ΟΦΗ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα. Συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό ο Ντίνας κατάφερε να στείλει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα πετυχαίνοντας το δεύτερο τέρμα για την ομάδα του και το πρώτο δικό του με την φανέλα του ΟΦΗ. Ο Πανσερραικός αντέδρασε σχεδόν αμέσως με τον Ρούσσο να σουτάρει, τον Στρέζο να απομακρύνει, τον Δούμτσιο να παίρνει την μπάλα και να σουτάρει στέλνοντας την αουτ. Στο 57' ο ΟΦΗ έφτασε πολύ κοντά στο 3-0 με τον Κουτσιανικούλη να σουτάρει, μετά από πάσα του Ντίνα και την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 90' ο Πουρτουλίδης έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων μετά από εκτέλεση φαουλ.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη και βρίσκεται πλεον στην 2η θέση της βαθμολογίας.

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μονιάκης, Ντίνας (65' Πουρτουλίδης), Βουό, Μάνος, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Μπολάκης, Μαχαίρας (78' Βαφέας), Κουτσιανικούλης (82' Κοέλιο), Ποτουρίδης

Πανσερραϊκός (Α. Χαραλαμπίδης): Πολίτης, Ορφανίδης (77' Ναζίμ), Τσελεπίδης, Ποζατζίδης, Σιάκκας, Ρούσσος, Παπουτσογιαννόπουλος (86' Καπτέλι), Κρητικός, Κάκκο, Δούμτσιος, Ενόμο (58' Χατζητερζόγλου)

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Δημητρόπουλος (Αθηνών)