ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Νίκη τίτλου

Νίκη τίτλου

Ο Ηρόδοτος νίκησε για δεύτερη φορά φέτος το Αιγάλεω και πλέον είναι αγκαλιά με τον τίτλο. Τα τέρματα της ομάδας της Αλικαρνασσού πέτυχαν ο Ετόφ στο 26 και ο κανδηλάκης στο 62,αμφότερα απο κεφαλιές. Κατάμεστο το γήπεδο της Κρητικής ομάδας, ενώ δεν έλειψαν και τα επεισόδια.

Νάτοι νάτοι οι πρωταθλητές φώναζαν στο τέλος του αγώνα οι οπαδοί του Ηροδότου που είχαν γίνει ένα κουβάρι με τους παίκτες της Κρητικής ομάδας. Και όχι άδικα καθώς ο Ηρόδοτος μετά την νέα νίκη του επί του Αιγάλεω είναι μια αγκαλιά με το πρωτάθλημα όπου μόνο με αυτοκτονία θα το χάσει.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δυο ομάδες έδειξαν τον λόγο που βρίσκονται ψιλά στην βαθμολογία καθώς έδειξαν αμφότερες τις επιθετικές τους αρετές. Όπως ήταν λογικό σε μια τέτοια αναμέτρηση δεν έλειψαν τα σκληρά μαρκαρίσματα.

Η πρώτη καλή ευκαιρία έγινε στο 20ο λεπτό όταν ο Κανδηλάκης έπιασε μια κεφαλιά από τον ύψος του πέναλτι με την μπάλα να περνά λίγα μέτρα άουτ.

Στο 26ο λεπτό ο Ηρόδοτος άνοιξε το σκορ με τον Ετόφ. Πιο συγκεκριμένα ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε με άψογο τρόπο ένα φάουλ που είχε κερδίσει ο Μωραϊτης, με τον Ετόφ να πηδά πιο ψιλά από όλους και να κάνει το 1-0. Μάλιστα μετά την επίτευξη του τέρματος οι οπαδοί του Αιγάλεω δημιούργησαν επεισόδια στην κερκίδα με την αστυνομία να επεμβαίνει και να ΄΄σβήνει΄΄ την φωτιά που είχε ανάψει.

Στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου ο Ηρόδοτος είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει την εστία του Κατσούλη με το 1-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Αιγάλεω μπήκε πιο δυνατά με σκοπό να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Από την μεριά του ο Ηρόδοτος έπαιξε πιο αμυντικά προσπαθώντας να απειλήσει στην κόντρα επίθεση.

Αυτή η τακτική βγήκε στην ομάδα του Μανόλη Παπαματθαιάκη καθώς στο 62ο λεπτό ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε ένα κόρνερ με τον Κανδηλάκη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να προκαλεί ντελίριο πανηγυρισμών στην κερκίδα.

Από αυτό το σημείο και έπειτα ο Ηρόδοτος κράτησε μπάλα και-άνετος-από το προβάδισμα έψαξε ένα τρίτο τέρμα που θα μετάτρεπε το ΄΄ντέρμπυ΄΄ σε θρίαμβο. Χαρακτηριστικό είναι πως η ομάδα που έχασε τις ευκαιρίες για ένα ακόμα τέρμα στην αναμέτρηση ήταν ο Ηρόδοτος.

Η ομάδα του Αιγάλεω έψαξε με ανορθόδοξο τρόπο να βρει ένα τέρμα που θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι, αλλά οι βαθιές μπαλιές που επιχείρησαν οι φιλοξενούμενοι δεν δυσκόλεψαν τους αμυντικούς του Ηροδότου. Και παρότι στον αγωνιστικό χώρο τα πράγματα κυλούσαν ήρεμα, στην κερκίδα η κατάσταση ήταν διαφορετική. Οι οπαδοί των φιλοξενούμενων διαπληκτιστήκαν με άτομα από την κερκίδα με την κατάσταση να ξεφεύγει για λίγα λεπτά. Στην συνέχεια επενέβησαν οι ψυχραιμότεροι με αποτέλεσμα τα πνεύματα να ηρεμήσουν.

Στα τελευταία 5 λεπτά το παιχνίδι πήρε πανηγυρικό χαρακτήρα με το 2-0 να είναι το τελικό σκορ και τον Ηρόδοτο να παίρνει μια μεγάλη νίκη η οποία εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα του δώσει και την πρώτη θέση στον όμιλο.

Οι συνθέσεις:

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Kασμερίδης, Προβιδάκης (90' Μπαλάφας), Μπάμπης, Γιαλούσης, Κανδηλάκης, Κασαπάκης (67' Καρατζαόγλου), Αργκιλέσι, Φραγκουλάκης, Γαρεφελλάκης (72' Μελισσόπουλος), Μωραΐτης (87' Καργιωτάκης), Ετόφ

ΑΙΓΑΛΕΩ: Κατσούλης, Καρδάρης, Σταύρου (82' Κοντιζάς), Δάρρας, Μπίρης, Παπασάββας (56' Γούλας), Δουκάκης, Σκοπελίτης, Βέρμπης, Καμινιώτης (74' Τούλου), Ψυχογιός (65' Γεμιστός)