ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | ΝΒΑ | Μοιραίος ο Γιάννης στην ήττα 123-121 από τους Πέλικανς

Μοιραίος ο Γιάννης στην ήττα 123-121 από τους Πέλικανς

Τρομερό παιχνίδι στο Μιλγουόκι, με τους Μπακς να «λυγίζουν» στην παράταση από τους Πέλικας (121-123) και τον Αντετοκούνμπο να αστοχεί στο φινάλε, για να στείλει σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο το… θρίλερ!

Ο «Greek Freak» πέτυχε 20 πόντους (6/16δ., 0/2τρ., 8/10β.), είχε 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, αλλά αστόχησε στο τελευταίο σουτ της παράτασης και οι Μπακς ηττήθηκαν 123-121 στο Μιλγουόκι από τους Πέλικανς, σε ένα φανταστικό παιχνίδι, που θα μπορούσε να οδηγηθεί και σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, αν ο Γιάννης έβρισκε στόχο. Έτσι, τα «ελάφια» υποχώρησαν στο 33-26, ενώ, στον αντίποδα, οι «πελεκάνοι» ανέβηκαν στο 33-26, με τον Χόλιντεϊ να σημειώνει 36 πόντους, 9 ριμπάουντ. Με 27 πόντους και 13 ριμπάουντ τελείωσε το ματς ο Ντέιβις.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-21, 66-49, 85-87, 114-114 παράταση 121-123

Στο άλλο, σπουδαίο παιχνίδι του ΝΒΑ, o Λεμπρόν σημείωσε double double, αλλά οι Σπερς νίκησαν τους Καβαλίερς στο Κλίβελαντ με 110-94. Ο «βασιλιάς» είχε 33 πόντους και 13 ριμπάουντ, αλλά ο Όλντριτζ, με 27 πόντους, οδήγησε την ομάδα του Σαν Αντόνιο στη μεγάλη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-25,33-25,21-26,20-34 94-110

Ουάσιγκτον Ουίζαρντς – Φιλαδέλφεια 76ερς 109-94
(Μπιλ 24, Πόρτερ 23, Ούμπρε 19 – Εμπιντ 25, Σίμονς 16, Σάριτς 13)

Οι Ρόκετς κατάφεραν να... ιδρώσουν στο τέλος του αγώνα και να πάρουν τη νίκη τελικά απέναντι στους Νάγκετς με 119-114 χάρη στην ψυχραιμία του Χάρντεν και του Πολ. Ο «μούσιας» ήταν ο καλύτερος του παρκέ. Πέτυχε 41 πόντους και ο Πολ σταμάτησε στους 23, δίνοντας σημαντικές βοήθειες όταν οι Νάγκετς είχαν καταφέρει να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Το αποτέλεσμα της αναμέτρησης θα μπορούσε να έχει κριθεί από πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Οι Ρόκετς ήταν σαφώς ανώτεροι από τους αντιπάλους τους και είχαν πάρει μια σημαντική διαφορά στο ματς. Αυτή έφτασε στους 14 πόντους (66-52) στο τέλος του ημιχρόνου και ανέβηκε και άλλο στην τρίτη περίοδο. Στην αρχή της τέταρτης περιόδου άρχισε η αντεπίθεση των γηπεδούχων οι οποίοι μείωσαν μέχρι τους τέσσερις (110-106). Στο σημείο αυτό όμως οι Χάρντεν και Πολ κράτησαν τους Ρόκετς και τους έδωσαν την 12η σερί νίκη.

Ντένβερ Νάγκετς – Χιούστον Ρόκετς 114-119
(Μπάρτον 25, Γιόκιτς 21, Μάρεϊ 19 – Χάρντεν 41, Πολ 23, Αρίθα 14)