ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΤΕΝΙΣ | Πέρασε στους 16 του Dubai ο Τσιτσιπάς

Πέρασε στους 16 του Dubai ο Τσιτσιπάς

Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος κέρδισε τον Mikhail Kukushkin στα τρια σετ και εξασφάλισε ένα εισιτήριο για τη φάση των "16" του Dubai Tennis Championships, όπου τον περιμένει μια δύσκολη αποστολή.Μετά από 4 διαδοχικές ήττες, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγύρισε την πρώτη του νίκη, επικρατώντας του Mikhail Kukushkin με 6-2, 6-7 (5), 6-3, στην πρεμιέρα του στο Dubai Tennis Championships.

O 19χρονος Έλληνας τενίστας έβγαλε 16 άσους, κέρδισε τους 44 από τους 58 πόντους στα πρώτα του σερβίς και τους 20 από τους 28 στα δεύτερα, κάνοντας έναν πολύ καλό αγώνα, στον οποίο δεν έχασε ούτε μια φορά το σερβίς του!

Χρειάστηκε να σβήσει 3 break points νωρίς στο 1ο σετ, δυο στο πρώτο game της αναμέτρησης και άλλο ένα στο τρίτο (2-1), αλλά δεν απειλήθηκε έκτοτε στο σερβίς του από τον Kukushkin. Στο 6ο game έκανε το πρώτο break της αναμέτρησης (4-2) και στο 8ο game έκανε άλλο για ένα, για να ολοκληρώσει το 1ο σετ στο 6-2.

Στο 2ο σετ δεν απειλήθηκε καθόλου το σερβίς του και είχε αρκετές ευκαιρίες για να πάρει το break που θα τον έστελνε στον επόμενο γύρο. Ο Kukushkin ωστόσο αρνήθηκε το break σε πολλές περιπτώσεις, σώζοντας ένα break point στο 2ο game (1-1), άλλο ένα στο 4ο (2-2) και 7 break points στο "μαραθώνιο" 8ο game, στο οποίο επέστρεψε από το 0-40 και μετά από 6 ισοπαλίες κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του για το 4-4.

Ο Στέφανος ήταν ο παίκτης που είχε τις ευκαιρίες, ο Kukushkin όμως ήταν εκείνος που πήρε το σετ, καθώς αυτό οδηγήθηκε στο tie-break και εκεί ο Καζάκος πήρε τους πιο σημαντικούς πόντους, για να φτάσει σε διπλό set point στο 6-4 και να αξιοποιήσει τη δεύτερη ευκαιρία του για το 7-5.

Ευτυχώς ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας απέφυγε τα χειρότερα, στο αποφασιστικό σετ. Είχε νέα χαμένη ευκαιρία στο 5ο game (2-2, 30-40), όταν ο Kukushkin έσβησε ξανά break point και προηγήθηκε με 3-2. Από εκείνο το σημείο ο Τσιτσιπάς πήρε 13 συνεχόμενους πόντους. Έκανε δυο love service games και άλλο ένα break με love, για να αποκτήσει προβάδισμα με 5-3, ενώ με δεύτερο διαδοχικό break έβαλε τέλος στον αγώνα, κερδίζοντας με 6-3 το 3ο σετ.

Αυτή ήταν η 3η ATP-level καριέρας για τον Στέφανο στο 2018, μετά από τις 2 νίκες που πέτυχε στη Ντόχα την πρώτη εβδομάδα της χρονιάς, την οποία είχε φτάσει στα προημιτελικά του Qatar Open. Συνολικά, ο Έλληνας τενίστας έφτασε στις 7 νίκες σε αυτό το επίπεδο.

Στον 2ο γύρο του δυνατού τουρνουά του Ντουμπάι, που ανήκει στην κατηγορία ATP World Tour 500 της ΑΤΡ, ο Στέφανος θα αντιμετωπίσει τον Philipp Kohlschreiber, σε μια δύσκολη αποστολή. Ο 34χρονος Γερμανός, Νο. 6 στο ταμπλό και Νο. 33 στην παγκόσμια κατάταξη, πήρε το πρώτο εισιτήριο για τους "16", μετά τη νίκη του με 6-4, 6-2 επί του Gleb Sakharov.