ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΤΕΝΙΣ | Νίκη για την Σάκκαρη στο Ακαπούλκο

Νίκη για την Σάκκαρη στο Ακαπούλκο

Η Μαρία Σάκκαρη πανηγύρισε την πρώτη της νίκη σε κυρίως ταμπλό WTA διοργάνωσης για το 2018. Μετά από έναν καλό αγώνα, η 22χρονη Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε της Lara Arruabarrena με 2-0 σετ, για να προκριθεί στον 2ο γύρο του Abierto Mexicano στο Ακαπούλκο.

Θετικό ποδαρικό στο τουρνουά του Ακαπούλκο πραγματοποίησε η Μαρία Σάκκαρη, η οποία κέρδισε την Lara Arruabarrena από την Ισπανία με 6-3, 7-6 (1) και προκρίθηκε στις "16" καλύτερες του Abierto Mexicano.

H κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, Νο. 59 στην παγκόσμια κατάταξη, επέστρεψε στο Ακαπούλκο μετά από 2 χρόνια και πέτυχε την πρώτη της WTA-level νίκη στη φετινή σεζόν.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, η Μαρία χρειάστηκε να σβήσει 2 break point για να κρατήσει το σερβίς της και να κάνει το 1-0. Στη συνέχεια είχε η ίδια στη διάθεσή της ένα break point και τελικά έκανε το πρώτο break στο ματς στο 6ο game, για να προηγηθεί με 4-2. Δεν απειλήθηκε ξανά από τη γραμμή του σερβίς και κατέκτησε το εναρκτήριο σετ με 6-3.

Πιο αμφίρροπο ήταν το 2ο σετ, στο οποίο η Μαρία έδειχνε να ξεκαθαρίζει την κατάσταση, καθώς προηγήθηκε με 3-1 και με 4-2, χάρη σε ένα γρήγορο break. H 25χρονη Ισπανίδα, Νο. 78 στον κόσμο, έκανε το πρώτο της break στον αγώνα και ισοφάρισε σε 4-4.

Η Σάκκαρη ανέκτησε το προβάδισμα όταν με νέο break έκανε το 6-5, δεν κατάφερε όμως να κλείσει το ματς στο σερβίς της και υπέστη άλλο ένα break. Αυτό δεν επηρέασε την Ελληνίδα παίκτρια, που καθάρισε την πρόκριση στο tie-break, στο οποίο έχασε μόνο έναν πόντο από την Arruabarrena, κι αυτόν με δικό της double fault.

Μετά από 1 ώρα και 38 λεπτά παιχνιδιού, η Μαρία εξασφάλισε την πρόκριση για τον 2ο γύρο του Abierto Mexicano, όπου θα αντιμετωπίσει είτε τη Γερμανίδα Tatjana Maria, Νο. 8 στο ταμπλό, είτε την Ελβετίδα Stefanie Voegele.