ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Μεγάλη νίκη για Ηρόδοτο, αυτοκτονία για ΠΟΑ

Μεγάλη νίκη για Ηρόδοτο, αυτοκτονία για ΠΟΑ

Ο Ηρόδοτος χαμογέλασε, ο ΠΟΑ προβλημάτισε και οι υπόλοιπες κρητικές ομάδες του 8ου ομίλου της Γ’ Εθνικής άφησαν ανάμεικτα αισθήματα στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Συγκεκριμένα η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού πήρε την 10η της νίκη στο πρωτάθλημα κάνοντας ακόμα ένα βήμα για τον τίτλο, ο οποίος θα κριθεί σε τέσσερις αγωνιστικές αν όχι νωρίτερα. Το συγκρότημα του Μανώλη Παπαματθαιάκη κατάφερε με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, να περάσει νικηφόρα από την έδρα του Φωστήρα. Δύο γκολ που μπήκαν με τον ίδιο τρόπο, έπειτα δηλαδή από κορνερ του Φραγκουλάκη και κεφαλιές των Κανδυλάκη και Γιαλούση αντίστοιχα.

Ο Ηρόδοτος την ερχόμενη Κυριακή θα υποδεχτεί την Κηφισιά, η οποία χθες ηττήθηκε απ΄τοδεύτερο  της βαθμολογίας Αιγάλεω με 3-1, παραμένοντας έτσι στην 7η θέση και κάτω απ΄τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο ΠΟΑ δέχτηκε οδυνηρή ήττα στην Κάντανο από την Παλαιόχωρα  με 1-0 μετά από εύστοχη εκτέλεση πεναλτι του Μανουσάκηστο 72ο λεπτό. Με αυτό το αποτέλεσμα η Παλαιόχωρα ανέβηκε στους 26 βαθμούς και κλείδωσε χωρίς κάποιο μεγάλο απρόοπτο την παραμονή της στην κατηγορία. Αντίθετα ο ΠΟΑ μπήκε σε επικίνδυνα  μονοπάτι,  μη έχοντας ξεκαθαρίσει ουσιαστικά την παραμονή του μιας και με τη συνέχεια να είναι απαιτητική, αφού την επόμενη αγωνιστική φιλοξενούν τον Φωστήρα,  σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες πρέπει υποχρεωτικά να τα δώσουν όλα για τη νίκη αν θέλουν να ελπίζουν στην παραμονή τους και στην 20η αγωνιστική να υποδέχεται τον πρωτοπόρο Ηρόδοτο στο Ατσαλένιο.

Στο Ρεθυμιώτικο ντέρμπυ, Ερμής και ΑΕ.Μυλοποτάμου έμειναν στην ισοπαλία, σε ένα αποτέλεσμα που δεν ευνοεί κανέναν καθώς και οι δύο παρέμειναν κάτω απ’τη ζώνη του υποβιβασμού. Για την ιστορία το παιχνίδι έληξε 1-1 με γκολ του Ηλιόπουλου στο 20ο λεπτό για τους γηπεδούχους και του Βαρούχα στο 38ο . Ο πιο χαρούμενος μετά τον Ηρόδοτο οφείλει να είναι ο ΟΦΙ ο οποίος κατάφερε να πάρει το Χ(1-1) από μια δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή του Ηλυσιακού, παραμένοντας πάνω από την επικίνδυνη ζώνη έπειτα από γκολ του Μάλτσι στο 18ο και του  Μπλέντι στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης.