ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Εύκολο απόγευμα για τον ΟΦΗ, 3-0 τον Αιγινιακό (video)

Εύκολο απόγευμα για τον ΟΦΗ, 3-0 τον Αιγινιακό (video)

Την έβδομη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο ΟΦΗ στο Αιγίνιο, όπου επικράτησε με 3-0 επί του Αιγινιακού για την 20η αγωνιστική της Football League. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν ο Μάνος στο 6', ο Κουτσιανικούλης στο 48' και ο Πουρτουλίδης στο 90+2'.

Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποια δυσκολία και χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά από την αντίπαλη ομάδα, ο ΟΦΗ πέτυχε μια σπουδαία νίκη και αρκετά σημαντική για την συνέχεια, παραμένοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και απέχοντας μάλιστα μόλις 2 βαθμούς από τον πρωτοπόρο Άρη.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος παρέταξε την ομάδα του με μια μόνο αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι κοντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας, με τον Ντίνα να ξεκινάει βασικός αντί του Λεάλ. Ο Στρέζος ήταν στην εστία, ο Μπολάκης αριστερό μπακ, ο Αργυρόπουλος δεξί μπακ και ο Κομεσίδης με τον Ποτουρίδη στο κέντρο της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή ήταν ο Νάστος, ο Ντίνας και ο Παπαστεριανός ενώ η επίθεση αποτελούνταν για ένα ακόμα παιχνίδι από τους Κουτσιανικούλη, Μάνο και Βουό.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά από την αρχή του παιχνιδιού και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 6'. Ο Βουό έδωσε πάσα στον Κουτσιανικούλη και αυτός με τη σειρά του στον Μάνο, ο οποίος έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του. Με το τέρμα αυτό ο Μάνος έχει φτάσει τα 15 συνολικά. Στο 33' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-2, με το σουτ του Μάνου, μετά από πάσα του Κουτσιανικούλη, να περνάει ελάχιστα έξω από την εστία του Καραγκιόζη. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Αιγινιακό ήρθε στο 38' με τον Γκατζολάρι να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, την μπάλα να κοντράρει στον Κομεσίδη και να απομακρύνεται. Ευκαιρία για το 0-2 υπήρξε και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με την κεφαλιά του Κομεσίδη να καταλήγει στο δοκάρι. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τον ΟΦΗ να είναι ανώτερος σε όλη τη διάρκεια.

Το ίδιο καλά ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο για τον ΟΦΗ, με τον Κουτσιανικούλη να κάνει το 0-2 στο 48', μετά από πάσα του Μάνου. Ο ΟΦΗ είχε πολλές ευκαιρίες για ένα τρίτο τέρμα με πιο χαρακτηριστικλες αυτές στο 62', όπου ο Μάνος "άγγιξε" το 0-3, το σουτ του όμως, μετά από πάσα του Πουρτουλίδη, κατέληξε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Καραγκιόζη, στο 65' πάλι με σουτ του Μάνου να περνάει αουτ και στο 80' με τον Καραγκιόζη να μπλοκάρει το σουτ του Κουτσιανικούλη. Παρα τις πολλές χαμένες ευκαιρίες ο ΟΦΗ πέτυχε τελικά και τρίτο τέρμα στο 90+2' με τον Μπολάκη να κάνει τη σέντρα από αριστερά, τον Πουρτουλίδη να παίρνει την μπάλα και με κεφαλιά να την στέλνει στα δίχτυα, κάνοντας το 0-3 για τον ΟΦΗ.

Κάπως έτσι ο ΟΦΗ, πραγματοποιώντας ένα ουσιαστικό και ποιοτικό παιχνίδι, έφτασε σε μια ακόμα σημαντική νίκη. Παραμένει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 48 βαθμούς, απέχοντας μόλις 2 βαθμούς από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Άρη, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος με την Καλλιθέα.

Αιγινιακός (Κ. Νικολαίδης): Καραγκιόζης, Ανδρικόπουλος (54' Χότζιτς), Βλάχος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Γκατζολάρι, Πέριτς, Ζούρκος, Παπαδόπουλος, Πολύζος, Σοφιάνης (69' Κούστα)

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Νάστος (75' Βαφέας), Ντίνας (68' Κοέλιο), Βουό (58' Πουρτουλίδης), Μάνος, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης, Ποτουρίδης

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Φωτιάς (Πέλλας)