ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΤΕΝΙΣ | Νικηφόρα πρεμιέρα για τη Σάκκαρη στο Indian Wells

Νικηφόρα πρεμιέρα για τη Σάκκαρη στο Indian Wells

H Μαρία Σάκκαρη πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Indian Wells, επικρατώντας με 2-0 σετ της Donna Vekic για τον 1ο γύρο του BNP Paribas Open. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια έχασε μόνο 6 games από την Κροάτισσα, με την οποία συναντήθηκε για 4η φορά σε επίσημο αγώνα.

Η Μαρία Σάκκαρη αντιμετώπισε μια δυνατή παίκτρια στην πρεμιέρα της στο Indian Wells, την Donna Vekic, ήταν όμως σταθερή όταν έπρεπε και καλύτερη στις κρίσιμες στιγμές, για να πάρει τη νίκη με 6-4, 6-2, σε 1 ώρα και 22 λεπτά.

Η 22χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο. 58 στην παγκόσμια κατάταξη, έσβησε 2 break points στο 5ο game του 1ου σετ, για να κρατήσει το σερβίς της και να προηγηθεί με 3-2. Αργότερα είχε εκείνη δυο ευκαιρίες για break στη διάθεσή της, όταν προηγήθηκε με 15-40 στο 8o game, για να αξιοποιήσει τη δεύτερη και να κάνει το πρώτο break στο ματς για το 5-3. Η Vekic απάντησε άμεσα και μείωσε σε 5-4, τελικά όμως δεν επέστρεψε στο σετ, αφού με νέο break, τρίτο συνεχόμενο, η Σάκκαρη έκανε το 6-4.

Η Μαρία επέστρεψε από το 40-0 στο 1ο game του 2ου σετ, έκανε ένα break από το πουθενά και το momentum ήταν πια για τα καλά στη μεριά της, "ξεφεύγοντας" ξανά με break, για το 3-0. Η Vekic πραγματοποίησε την απέλπιδα προσπάθειά της, μείωσε σε 3-2, όταν όμως σέρβιρε για την ισοφάριση δεν πήρε ούτε έναν πόντο και η Ελληνίδα παίκτρια με ένα break με love, έφτασε στο 4-2.

Το έργο ήταν αρκετά απλό από εκεί και πέρα για την κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, που κράτησε το σερβίς της για το 5-2 και με ένα νέο break, το 5ο της στον αγώνα, "κλείδωσε" τη νίκη της στο 8ο game του 2ου σετ, για το 6-2.

Ήταν η 4η συνάντηση των δυο παικτριών για επίσημο αγώνα και η Μαρία κέρδισε την Vekic για 2η φορά (2-2). Επίσης κέρδισε τον πρώτο της αγώνα σε κυρίως ταμπλό στο BNP Paribas Open, μια από τις σημαντικότερες διοργανώσεις στο tour παγκοσμίως.

Στον 2ο γύρο της Premier Mandatory διοργάνωσης των 8,6 εκατομμυρίων δολαρίων, η Μαρία θα αντιμετωπίσει την Ashleigh Barty. Θα είναι ο πρώτος αγώνας για την Αυστραλή στο τουρνουά, καθώς είναι στο Νο. 16 του ταμπλό και είχε bye στον 1ο γύρο