ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Νίκη στο 93' για τον Εργοτέλη

Νίκη στο 93' για τον Εργοτέλη

Μια σπουδαία νίκη πέτυχε ο Εργοτέλης, ο οποίος επικράτησε με 2-1 της Παναχαϊκής στην μεταξύ τους αναμέτρηση στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Με ένα γκολ στην αρχή του παιχνιδιού (3' Έφορντ) και ένα στο τέλος (93' Κάιπερς) ο Εργοτέλης κατάφερε να νικήσει με τελικό σκορ 2-1 την Παναχαϊκή, η οποία βρίσκεται πλέον στο -5 από την δεύτερη θέση της βαθμολογίας και τον ΟΦΗ.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να προηγηθούν από πολύ νωρίς. Συγκεκριμένα στο 3' άνοιξαν το σκορ με τον Έφορντ να στέλνει την μπάλα στην αντίπαλη εστία μετά από πάσα του Κάιπερς. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στο 42ο λεπτό, ο Μωραίτης πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης, όταν εκμεταλλευόμενος την λανθασμένη έξοδο του Κατσιμήτρου έκανε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και οι δυο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα. Στο 47' το σουτ του Μωραΐτη πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κατσιμήτρου ενώ στο 48' σουτ του Ροβίθη πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Παναχαϊκής. Τόσο οι πάικτες του Εργοτέλη όσο και αυτοί της Παναχαϊκής έψαχναν ένα δεύτερο τέρμα. Η ομάδα που τελικά το κατάφερε ήταν ο Εργοτέλης με τον Σταματάκο να δίνει πάσα στον Κάιπερς και αυτός με πλασέ μέσα στην περιοχή να κάνει το τελικό 2-1 στο 93'!

Έτσι ο Εργοτέλης πήρε μια πολύ σημαντική νίκη που του δίνει βαθμολογική ανάσα καθώς πλέον βρίσκεται πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού με 23 βαθμούς.

Εργοτέλης (Τ. Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Μπουτσάκης (65’ Ιατρούδης), Κάιπερς, Έφορντ (71’ Σταματάκος), Ροβίθης (82’ Μανουσάκης)

Παναχαϊκή (Σ. Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Γκίνο, Σωτηράκος, Στεργίδης (65’ Αποστολόπουλος), Φωτάκης (81’ Πολυχρόνης), Ελευθεριάδης, Λουμπαρδέας, Ντάσιος, Μπουτζίκος, Μωραίτης (75’ Βασιλείου), Φουρλάνος

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Κοτσάνης, με βοηθούς τους Τσακίρη (Δράμας) και Ζήδρα (Αθηνών)