ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Άλλη μια νίκη για τον ΟΦΗ, 3-0 τα Τρίκαλα

Άλλη μια νίκη για τον ΟΦΗ, 3-0 τα Τρίκαλα

Με το γνωστό πλέον 3-0 επικράτησε ο ΟΦΗ επί της ομάδας των Τρικάλων στη μεταξύ τους αναμέτρηση στο "Γεντί Κουλέ" για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League. Στην όγδοη συνεχόμενη νίκη της ομάδας του Ηρακλείου τα γκολ πέτυχαν ο Λεάλ στο 5' και ο Βαφέας στο 63' και στο 69'.

Η διάταξη, με την οποία παρατάχθηκε η ομάδα, ήταν 4-2-3-1 με τον Στρέζο κάτω από τα δοκάρια, δεξί μπακ τον Αργυρόπουλο, αριστερό μπακ  τον Μπολάκη και τους Κομεσίδη, Ποτουρίδη  στο κέντρο της άμυνας. Ο Παπαστεριανός και ο Νάστος ήταν στη μεσαία γραμμή μαζί με τον Λεάλ. Στα άκρα της επιθετικής γραμμής ήταν ο Κουτσιανικούλης με τον Μάνο ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Βουό.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο ΟΦΗ, ο οποίος έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 3' με τον Ποτουρίδη να παίρνει την μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ, να κάνει το σουτ αλλά ο Αποστολίδης πρόλαβε και μπλόκαρε. Το 0-0 δεν κράτησε όμως για πολύ καθώς μόλις δυο λεπτά αργότερα ο Λεάλ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, μετά από σέντρα του Μάνου. Έτσι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν για άλλη μια φορά από πολύ νωρίς να προηγούνται. Να σημειωθεί ότι αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Ουρουγουανού για φέτος. Μετά το γκολ ο ρυθμός έπεσε λίγο, με τους φιλοξενούμενους να είναι εκείνοι που πίεζαν περισσότερο και δημιουργούσαν διαρκώς ευκαιρίες για την ισοφάριση. Ο ΟΦΗ δεν ήταν καθόλου καλός στο υπόλοιπο του ημιχρόνου με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά όπου είχε τρεις μεγάλες χαμένες ευκαιρίες για το 2-0. Συγκεκριμένα στο 42' ο Νάστος έκανε το σουτ αλλά πρόλαβε ο γκολκίπερ των Τρικάλων και έδιωξε με τα πόδια. Μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό το σουτ του Βουό από κοντά πέρασε ελάχιστα αουτ, ενώ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου η κεφαλιά του Μάνου, μετά από σέντρα του Μπολάκη, πέρασε αουτ.

Η εικόνα του ΟΦΗ στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου δεν ήταν καθόλου καλή παρά το καλό του ξεκίνημα, με σοβαρό πρόβλημα στη μεσαία γραμμή μετά την είσοδο του Βαφέα στη θέση του Παπαστεριανού.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλά στην επανάληψη. Η πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου ημιχρόνου για τους γηπεδούχους ήταν στον 59' με το σουτ του Λεάλ έξω από την περιοχή να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αποστολίδη. Το 2-0 έγινε στο 63ο λεπτό με τον Βαφέα να παίρνει την μπάλα, με τον Λεάλ στην εκτέλεση κόρνερ και να την στέλνει στα δίχτυα από κοντά με κεφαλιά. Στο 69' ήρθε το τρίτο τέρμα για τον ΟΦΗ και πάλι με τον Βαφέα. Στο 74ο λεπτό ο ΟΦΗ έφτασε πολύ κοντά στο 4-0 με τον Μάνο να σουτάρει, τον Αποστολίδη να απομακρύνει και σε δεύτερο χρόνο τον Κουτσιανικούλη να παίρνει την μπάλα και να κάνει το σουτ σε κενή εστία, με την μπάλα να φεύγει ψηλά, πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 83' ο Κουτσιανικούλης έδωσε στον Μάνο, ο οποίος θα μπορούσε να κάνει το 4-0, το σουτ του όμως έφυγε ψηλά.

Ο ΟΦΗ άφησε πίσω του την κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου και κατάφερε να πάρει μια ακόμα νίκη φτάνοντας πλέον τους 51 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Νάστος, Λεάλ (78' Κοέλιο), Βουό (45' λ.τ. Ντίνας), Μάνος, Παπαστεριανός (15' λ.τ. Βαφέας), Κομεσίδης, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης, Ποτουρίδης

Τρίκαλα (Θ. Γράφας): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας (70' Nλουντουλού), Κοτσώνης, Βέρτζος, Μάκος, Ανδρεόπουλος, Σαχινίδης, Ζγκούρι (56' Χιντζίδης), Τσίπρας (76' Τσιάρας), Γροντής

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ν. Τεβεκέλης (Μακεδονίας) με βοηθούς τους Ε. Δουλγεράκη (Α. Αττικής) και Γ. Κρέτσιμος (Δυτ. Αττικής) ενώ 4ος διαιτητής ήταν ο Χ. Σωτηριάδης (Λασιθίου)