ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Aυτό το πρωτάθλημα δεν χάνεται για τον Ηρόδοτο

Aυτό το πρωτάθλημα δεν χάνεται για τον Ηρόδοτο

Ο Ηρόδοτος επικράτησε με 2-1 της Κηφισιάς στην Αλικαρνασσό και σε συνδυασμό με την ήττα του Αιγάλεω στον Μυλοπόταμο αύξησε την διαφορά του από την δεύτερη θέση στους 6 πόντους.

Με τον «πιστολέρο» του τον Ετόφ να σκοράρει δις ο Ηρόδοτος πήρε μια αγχωτική νίκη και πλέον είναι μια αγκαλιά από τον τίτλο. Η ομάδα της Αλικαρνασσού βρέθηκε να χάνει με 0-1 στο ημίχρονο, αλλά έδειξε χαρακτήρα και έφτασε στην κατάκτηση της νίκης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τον Ηρόδοτο να δέχεται την ψυχρολουσία στο 44ο λεπτό όταν ο Καϊμακούδη με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο ημίχρονο 'ομως, η Κρητική ομάδα μπήκε με μοναδικό στόχο να γυρίσει το εις βάρος της σκορ και τα κατάφερε. Αρχικά στο 53ο λεπτό οταν ο  Ετοφ έπιασε την κεφαλιά από το κόρνερ του Φραγκουλάκη για να φέρει το ματς στα ίσα. Στην συνέχεια ο Ηρόδοτος συνέχιζε να πιέζει προκειμένου να κάνει την ανατροπή και στο 66ο λεπτό έγινε πραγματικότητα.

Πιο συγκεκριμένα ο Ετόφ πέτυχε ένα ακόμα τέρμα βάζοντας τον Ηρόδοτο σε θέση οδηγού στον αγώνα. Ο Βούλγαρος επιθετικός με πλασέ νίκησε τον Κυρίτση για την ολική ανατροπή του αγώνα. Με το σκορ υπέρ του η Κρητική ομάδα-πιο άνετη στον αγών-έψαξε ένα τρίτο γκολ χωρίς ωστόσο επιτυχία. ΄

Έτσι η νίκη του Ηροδότου σε συνδυασμό με το δώρο της ΑΕΜυλοποτάμου που κέρδισε 4-2 το Αιγάλεω απλουστεύουν τα πράγματα για την ομάδα της Αλικαρνασσού.

Ηρόδοτος: Κασμερίδης, Μπαλάφας (51' Γαρεφαλάκης), Μπάμπης, Γιαλούσης, Κανδηλάκης, Κασαπάκης (63' Καραντζάογλου), Αργκιλέσι (51' Καργιωτάκης), Φραγκουλάκης, Μελισσόπουλος, Μωραΐτης (78' Παναγιωτάκης), Ετόφ

Κηφισιά: Κυρίτσης, Τσερκέζος, Καράμπας, Τεγούσης, Καρακώστας, Μεϊμάρογλου, Τσαφταρίδης, Τζέλη, Καϊμακαμούδης, Ζέλο, Ρέντζης