ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Χαμόγελα από την Αλικαρνασσό μέχρι το Ατσαλένιο

Χαμόγελα από την Αλικαρνασσό μέχρι το Ατσαλένιο

Στην Νέα Αλικαρνασσό ο Ηρόδοτος πήρε μια τεράστια νίκη, αγκαλιάζοντας τον τίτλο που πιθανόν να τον οδηγήσει στην Β’ Εθνική. Το θύμα σήμερα ήταν η Κηφισιά, η οποία παρότι άνοιξε το σκορ στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου με τον Καϊμακαμούδη δεν άντεξε την πίεση των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος με αποτέλεσμα να ηττηθεί 2-1.

Ο Ετόφ ήταν ο ήρωας για τον Ηρόδοτο αφού με δύο δικά του γκολ σήκωσε όλη την Αλικαρνασσό στο πόδι. Στο 53ο λεπτό ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε κόρνερ, ο Ετόφ πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πήγε στα δίχτυα δίνοντας πολλές ελπίδες στους γηπεδούχους ώστε να ανατρέψουν το σκορ. Αυτό τελικά έγινε στο 66ο λεπτό με τον Γαρεφαλάκη να βγάζει μια ωραία μπαλιά στον Ετόφ, με τον τελευταίο, να σουτάρει και τον αντίπαλο γκολκίπερ να αποκρούει αλλά στην επαναφορά ο Ετόφ έβαλε το δεύτερο του γκολ στην αναμέτρηση, δίνοντας την πολύτιμη νίκη στον Ηρόδοτο που μπορεί να ονειρεύεται δικαίως το πρωτάθλημα μετά και το δώρο που ήρθε από τον Μυλοπόταμο με πολύ αγάπη.  Η ΑΕΜ κατάφερε να νικήσει 4-2 το δεύτερο Αιγάλεω, με τους τελευταίους να επιζητούν ένα θαύμα για να κατακτήσουν αυτοί τον τίτλο.

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΠΟΑ στο Ατσαλένιο, εξασφαλίζοντας την παραμονή του στην κατηγορία αν δεν συμβεί κάτιαπρόοπτο ως το τέλος. Με σκόρερ τον ηγέτη του, τον Τριανταφύλλου κατάφερε να νικήσει 1-0 τον Φωστήρα βυθίζοντας στα πολύ χαμηλά της βαθμολογίας. Ο Τριανταφύλου έχασε πέναλτι αρχικά αλλά με μια κεφαλιά στο 77΄ έδωσε την σημαντικότερη έως τώρα νίκη στην ομάδα του, παίρνοντας το αίμα του πίσω για το χαμένο πεναλτι,προκαλώντας ξέφρενους πανηγυρισμούς το Ατσαλένιο.

Στο κρητικό ντερμπυ ο Ερμής αν και προηγήθηκε, δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την νίκη σωτηρίας, χάνοντας τελικά 2-1 απ’ τον ΟΦΙ ο οποίος έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή του.