ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | FOOTBALL LEAGUE | Ήττα για τον ΑΟΧ και νεες ελπίδες στην Παναχαϊκή

Ήττα για τον ΑΟΧ και νεες ελπίδες στην Παναχαϊκή

Δεν κατάφερε να σταματήσει την Παναχαϊκή ο ΑΟΧ/Κισσαμικός, καθώς στο τελευταίο ματς της 21ης αγωνιστικής της  Footballleague ηττήθηκε 1-2 στα Περιβόλια.

Ο αγώνας ήταν αρκετά καλός και από τις δύο ομάδες αλλά μετά από δύο κόρνερ, η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να πάρει την νίκη. Το σκορ άνοιξε στο 23ο λεπτό ο Μωραΐτης με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Αργυροπουλου. Ο ΑΟΧ έβγαλε αντίδραση και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Βρονταρά στον Ξυδά.

Ο τελευταίος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 1-1 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Μετά την λήξη του πρώτου μέρους σημειώθηκε μια μίνι σύρραξη ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές, καθώς αυτοί της Παναχαϊκής συνέχιζαν να διαμαρτύρονται για την φάση του πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη, αλλά ένα κόρνερ πάλι του Αργυρόπουλου στο 57ο λεπτό γκρέμισε τις βλέψεις των Κρητικών. Η κεφαλιά του Φωτάκη αυτή τη φορά έδωσε το προβάδισμα και πάλι στην Παναχαϊκή όπου έμελε να ήταν και οριστικό.

Μετά λοιπόν την ήττα από τον Εργοτέλη, η Παναχαϊκή πήρε το τρίποντο που της δίνει μια ανάσα στην διεκδίκηση της ανόδου μειώνοντας στο -5 απ’ τον δεύτερο ΟΦΗ. Ο ΑΟΧ παρέμεινε στην 5η θέση με 34 βαθμούς έχοντας ως συγκάτοικους τον Απόλλων Λάρισας και τον Απόλλων Πόντου.

Η επόμενη αγωνιστική θέλει τους Χανιώτες να παίρνουν ένα εύκολο τρίποντο στα χαρτιά, απέναντι στην Βέροια ενώ την Παναχαϊκή να φιλοξενεί τον Άρη σε ένα ματς που σίγουρα θα κρίνει πολλά.