ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Η πρόκριση πήγε στο Ατσαλένιο

Η πρόκριση πήγε στο Ατσαλένιο

Το εισιτήριο για τον τελικό της 25ης Μαρτίου του κυπέλλου της ΕΠΣΗ, κέρδισε πανάξια ο ΠΟΑ επικρατώντας 1-0 στη ρεβανς,του 1-2 εις βάρος των Μοιρών.

Στο Ατσαλένιο λοιπόν, ο ΠΟΑ ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, ο Μπέρκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Η μπάλα πέρασε απ’ όλους έσκασε μπροστά στον τερματοφύλακα και πήγε εκεί που έπρεπε για το 1-0.

Η ομάδα των Μοιρών προσπάθησε να αντιδράσει και στο 25΄ είχαν δοκάρι μετά από πολύ ωραία προσπάθεια του Κεφάκη. Αυτή ήταν και η πιο επικίνδυνη στιγμή στα καρέ του Μανουσάκη.

Το δεύτερο ημίχρονο περιείχε περισσότερες φάσεις ειδικότερα για τον ΠΟΑ, αφού η ομάδα του Μανώλη Σουτζή, είχε δοκάρια και πολλά χαμένα σουτ. Το πρώτο δοκαρι προήλθε έπειτα από σούτ του Μπέρκη ενώ λίγα λεπτά μετά το απευθείας εκτέλεση φάουλ του ίδιου σταμάτησε και πάλι στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΠΟΑ εν κατακλείδι, πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στην έδρα του παίζοντας καλό ποδόσφαιρο και παίρνοντας μια ακόμη πρόκριση σε τελικό ΕΠΣΗ, ο οποίος θα διεξαχθεί στις 25 του μηνός στο Τυμπάκι. Οι δύο φιναλίστ που θα διεκδικήσουν την κούπα είναι ο ΠΟΑ και ο ΠΑΝΟΜ.

Οι συνθέσεις:

ΠΟΑ: Μανουσάκης, Βρεττός, Καρβελλάς ( 82’ Φραγκιαδάκης), Χαμαλάκης, Παπαδομιχελάκης , Χαρίτος (65’ Τιγκίρης ) Γιαλιτάκης ( 73’ Λέλεκας), Ξυλούρης, Λυδάκης, Τάμπος

Μοίρες: Χατζιδάκης, Μασέλης, Παρθενιάδης, Καλεμάκης, Ιερωνυμάκης ( 37’ Φανουράκης)  Κιόρρι ( 65’ Ηλιάκης) Φραγκιαδάκης, Χαλίλα, Ποτηράκης, Κεφαλής (86’ Αριστεινήδης) Προβιδάκης ( 60΄ Τσαϊνης )

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ρωτήθηκαν οι δύο προπονητές σχετικά με τον αγώνα, με τον προπονητή του ΠΟΑ να δηλώνει ότι η ομάδα πρέπει να συγκεντρωθεί στο Κυριακάτικο ντέρμπι ενώ αυτόν των φιλοξενούμενων να δείχνει ευχαριστημένος από την εμφάνιση της ομάδας του καθώς όπως και να χει ήταν δυο δύσκολα παιχνίδια.

Σουτζης: Στο πρώτοπαιχνίδιείχαμεπάρει το σκορ πρόκρισης και στο δεύτεροθέλαμε να ξεκουράσουμε τα παιδιά , δώσαμεευκαιρίες σε κάποιαμικράπαιδιά τα όποια είναι συχνά από πίσω. Είμαι πολύ ευχαριστημένος ενώ το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο. Τώρα πρέπει να κοιτάμε το παιχνίδι της Κυριακής το όποιο είναι πολύ σημαντικό.

Φινοκαλιώτης: Τα παιδιά πάλεψαν και στα δυο παιχνίδια καθώς εξαρχης γνωρίζαμε πως ήταν μια δύσκολη κλήρωση, αφού αντιμετωπίζαμε μια ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας. Κρατάμε τη καλή εμφάνιση και εύχομαι καλή επιτυχία στον ΠΟΑ. Εμείς κοιτάμε τώρα το πρωτάθλημα.