ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Πρώτος στη βαθμολογία ο ΟΦΗ, 1-3 την Καλλιθέα

Πρώτος στη βαθμολογία ο ΟΦΗ, 1-3 την Καλλιθέα

Ένα ακόμη βήμα για την άνοδο έκανε ο ΟΦΗ, ο οποίος έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη, επικρατώντας με 1-3 της Καλλιθέας για την 22η αγωνιστική της Football League.

Ένα γκολ του Μάνου στο 8' και δυο του Ντίνα στο 43' και στο 83' έδωσαν τη νίκη στην ηρακλειώτικη ομάδα, που πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις από το 2ο λεπτό με το γκολ του Συριόπουλου, ο ΟΦΗ, παρά την μέτρια παρουσία του στο σημερινό παιχνίδι, κατάφερε να το γυρίσει και να κερδίσει με τελικό σκορ 1-3.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν σχεδόν αμέσως και πέτυχαν την ισοφάριση στο 8' με τον Μάνο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με άψογο πλασέ. Με το γκολ αυτό ο Μάνος έφτασε τα 16 και παραμένει στη θέση του πρώτου σκορερ.

Παρά την ισοφάριση ο ΟΦΗ παρουσίασε νευρικότητα στο παιχνίδι και έκανε αρκετά λάθη, επιτρέποντας στην αντίπαλη ομάδα να φτάνει εύκολα στην περιοχή του Στρέζου. Μετά το πρώτο μισάωρο κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και περιόρισε τα λάθη του. Στο 34' έχασε μια καλή ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο τέρμα με το σουτ του Λεάλ έξω από την περιοχή να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Το δεύτερο γκολ που έψαχνε ο ΟΦΗ ήρθε τελικά λίγο πριν τη λήξη του α' ημιχρόνου. Στο 43' ο Ντίνας εκτέλεσε το φάουλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-2. Με το σκορ αυτό έληξε το α' ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης και οι δυο ομάδες είχαν από μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία, με το σουτ του Μάνου να περνάει άουτ και αμέσως μετά τον Σμυρλή να σημαδεύει το δοκάρι της εστίας του Στρέζου. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν συνεχώς ψάχνοντας ένα τρίτο γκολ, για να "κλειδώσουν" τη νίκη. Στο 67ο λεπτό έχασαν μια ακόμα ευκαιρία με την κεφαλιά του Μάνου να καταλήγει άουτ. Στο 83' ο Ντίνας έκανε το 1-3, όταν με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε και πάλι την μπάλα στην εστία του Κουτογλίδη.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στην Καλλιθέα και τον ΟΦΗ, με την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου να πετυχαίνει την ένατη συνεχόμενη νίκη της και να ανεβαίνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Καλλιθέα: Κουτογλίδης, Τζιτζικαλάκης, Παπαγγελής, Πολίντορο, Συριόπουλος, Καντέ, Χοτζάλι (53' Παυλής), Μάκο, Ταμπάκης (80' Ζιγκερίδης), Τσατσόπουλος (66' Μίγγος), Σμυρλής

ΟΦΗ: Στρέζος, Αργυρόπουλος, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Μπολάκης, Νάστος, Πουρτουλίδης (68' Βαφέας), Λεάλ (78' Κοέλιο), Ντίνας, Κουτσιανικούλης (45' Κοιλιάρας), Μάνος

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Μανούχος (Αργολίδας), με βοηθούς τους Τριανταφύλλου (Αρκαδίας) και Καραθανάση (Αν. Αττικής). Τέταρτος διαιτητής ο Γκοβέσης (Αρκαδίας).

Το live του αγώνα:

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις του β' ημιχρόνου

83' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ! Ο Ντίνας εκτελεί το φάουλ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κουτογλίδη, πετυχαίνοντας το τρίτο γκολ για την ομάδα του και δεύτερο δικό του στο σημερινό παιχνίδι

82' Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΟΦΗ. Ο Ντίνας στην εκτέλεση

80' τρίτη αλλαγή για την Καλλιθέα. Ο Ζιγκερίδης στη θέση του Ταμπάκη

78' ο Κοέλιο θα αποτελέσει την τρίτη αλλαγή του ΟΦΗ και θα περάσει στη θέση του Λεάλ

75' μακρινό σουτ του Μάνου με το αριστερό, η μπάλα περνάει άουτ

69' κίτρινη κάρτα στον Παπαγγελή για φάουλ

68' δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Βαφέας θα περάσει στον αγώνα αντί του Πουρτουλίδη

67' μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ να κάνει το 1-3, με την κεφαλιά του Μάνου, μετά από σέντρα του Κοιλιάρα, να περνάει τελικά άουτ

66' αλλαγή για την Καλλιθέα. Ο Μίγγος στη θέση του Τσατσόπουλου

-Ο ΟΦΗ πιέζει συνεχώς κα ψάχνει ένα τρίτο γκολ. Η Καλλιθέα έχει καταφέρει να δυσκολέψει αρκετά τον ΟΦΗ, έχοντας μάλιστα μια μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση με το δοκάρι του Σμυρλή στο 49ο λεπτό

55' κίτρινη στον Κοιλιάρα για τράβηγμα

54' ωραίο σουτ του Μάνου έξω από την περιοχή, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Κουτογλίδης

53' αλλαγή για την Καλλιθέα. Ο Παυλής στη θέση του Χοτζάλι

50' κίτρινη κάρτα στον Μπολάκη για φαουλ

49' ευκαιρία για την Καλλιθέα, με τον Σμυρλή να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

-Με μια αλλαγή για τον ΟΦΗ ξεκίνησε το β' ημίχρονο, καθώς στη θέση του Κουτσιανικούλη πέρασε ο Κοιλιάρας. Χωρίς αλλαγές συνεχίζει η Καλλιθέα

ΈΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΚΑΛΛΙΘΕΑ - ΟΦΗ 1-2

ΛΗΞΗ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις του α΄ημιχρόνου

-Οι φιλοξενούμενοι καταφέρνουν να κάνουν την ανατροπή και να προηγηθούν στο σκορ λίγο πριν τη λήξη του α' ημιχρόνου

43' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ! Ο Ντίνας έκανε το 1-2, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, που είχε κερδίσει νωρίτερα ο Λεάλ

34' μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Λεάλ να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα όμως κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι

-Έχει βελτιωθεί πολύ η εικόνα του ΟΦΗ στο τελευταίο τέταρτο, με τους παίκτες του να δημιουργούν καλές φάσεις και να προσπαθούν για το δεύτερο γκολ

-Συμπληρώθηκε το πρώτο μισάωρο του αγώνα με τις δυο ομάδες να παραμένουν ισόπαλες

28' κεφαλιά του Ποτουρίδη πέρασε άουτ

24' καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με το φάουλ του Λεάλ να καταλήγει άουτ

22' φάουλ του Ντίνα φέρνει τη μπάλα στην περιοχή αλλά η κεφαλιά του Κομεσίδη φεύγει λίγο πάνω από το δοκάρι

17' καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Τσατσόπουλο να δίνει στον Μάκκο μέσα στην περιοχή, πρόλαβε όμως την τελευταία στιγμή ο Νάστος

-Πολλά λάθη από τον ΟΦΗ, ο οποίος επιτρέπει στους αντιπάλους του να φτάνουν εύκολα στην περιοχή του Στρέζου

10' καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Κεφαλιά του Συριόπουλου από κοντά, έδιωξε σε κόρνερ ο Στρέζος

-Αυτό ήταν το 16ο γκολ για τον Δημήτρη Μάνο

8' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Ο Δημήτρης Μάνος βρήκε την μπάλα μετά από σέντρα του Μπολάκη και με άψογο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1

-Το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα για τον ΟΦΗ, ο οποίος βρίσκεται πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς

2' ΓΚΟΛ για την Καλλιθέα! Ο Συριόπουλος πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

ΈΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

-Αυτή τη στιγμή εισήλθαν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο

-Αρκετοί φίλοι του ΟΦΗ βρίσκονται στις εξέδρες του γηπέδου "Γρ. Λαμπράκης"

-Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Στρέζος, αριστερά στην άμυνα ο Μπολάκης, δεξιά ο Αργυρόπουλος και στο κέντρο της άμυνας οι Κομεσίδης και Ποτουρίδης. Στη μεσαία γραμμή βρίσκονται οι Νάστος, Πουρτουλίδης και Λεάλ, με τον Ντίνα και τον Κουτσιανικούλη στα άκρα, ενώ ο Μάνος θα είναι στην κορυφή της επίθεσης.