ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΒΟΛΕΪ | Λύγισε στο τέλος ο ΟΦΗ

Λύγισε στο τέλος ο ΟΦΗ

Δεν τα κατάφερε ο ΟΦΗ στην έδρα της Ολυμπιάς και κατέληξε εκτός play-off. Η ομάδα του Ηρακλείου προηγήθηκε με 0-2 στα σετ ωστόσο δεν κατάφερε να διατηρήσει το πλεονέκτημα της και μοιραία ηττήθηκε με 3-2 από την γηπεδούχο ΑΕΠ Ολυμπιάς.

Η ομάδα του Ζλατιλίδη μπήκε πιο «ζεστά» στο γήπεδο και προηγήθηκε με 0-2 σετ έχοντας καλή λειτουργία στο σερβίς και στα μπλοκ. Η συνέχεια όμως δεν ήταν εξίσου ανάλογη με του γηπεδούχους να παίρνουν τα «ηνία» του παιχνιδιού και σε συνδυασμό με την ομάδα του ΟΦΗ που έμοιαζε «εγκλωβισμένη» εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και έκανε την μεγάλη ανατροπή.

Κρίσιμο σημείο για την εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν το 4ο σετ όπου ο ΟΦΗ το πάλεψε μέχρι το τέλος ωστόσο το έχασε στις λεπτομέρειες. Το σετ πήγαινε πόντο – πόντο μετά τους 20 πόντους ωστόσο κάποια λάθη στην υποδοχή και στο σερβίς «κόστισαν» ακριβά στην ομάδα του Ζλατιλίδη η οποία το έχασε με 32-30.

Ανήμπορη να κάνει την ύστατη προσπάθεια έστω και στο 5ο σετ φάνηκε η ομάδα του ΟΦΗ, καθώς δεν μπόρεσε να αντισταθεί ούτε στο τελευταίο σετ και κατέληξε η νίκη στην ομάδα της Ολυμπιάς με την κατάκτηση του σετ με 15-8 και παράλληλα «σκότωσε» την τελευταία ευκαιρία του ΟΦΗ για είσοδο στα play-offτου πρωταθλήματος.

Στα άλλα παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής ο Πανιώνιος στο ντέρμπυ της αγωνιστικής νίκησε τον πρωτοπόρο ΓΣ Απόλλων με 3-0, μια νίκη που έφερε τον Πανιώνιο στην 3η θέση ενώ και ο Απόλλων είχε εξασφαλίσει εδώ και καιρό την πρώτη θέση.

ΑΕΠ Ολυμπιάς – ΟΦΗ - 2-3 (15-25,23-25,25-17,32-30,15-8)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της τελευταίας αγωνιστικής της Α2 ανδρών του 1ουΥποόμιλου:

ΑΟ Καλαμάτα 80 – ΑΣ Κέρκης  3-1 (25-19,25-16,19-25,25-18)

ΑΣ Πανερυθραϊκός – ΑΣΠ Απόλλων  3-0 (άνευ αγώνα)

ΑΕΠ Ολυμπιάς – ΟΦΗ 2-3 (15-25,23-25,25-17,32-30,15-8)

ΑΟ Παλλήνη – ΣΦΠ Χανίων  3-0 (άνευ αγώνα)

ΓΣ Πανιώνιος - ΓΣ Απόλλων  3-0 (25-19,35-33,25-20)