ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Δεν τα κατάφερε ο Εργοτέλης

Δεν τα κατάφερε ο Εργοτέλης

Την ήττα με τελικό σκορ 0-1 γνώρισε ο Εργοτέλης από την Δόξα Δράμας, στην μεταξύ τους αναμέτρηση για την 22η αγωνιστική της Football League.

Ο Εργοτέλης ηττήθηκε από την Δόξα Δράμας με τελικό σκορ 0-1, με γκολ του Μαρκόπουλου στο 55'. Η κρητική ομάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν διατήρησε την καλή αυτή εμφάνιση και στο δεύτερο και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η Δόξα ανέβασε ρυθμούς, γνώρισε την ήττα.

Στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 22ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο παιχνίδι με τον Σταματάκο να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Λίγο αργότερα ο Έφορντ έχασε μια μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με το σουτ του σε κενή εστία να καταλήγει άουτ. Ο Εργοτέλης σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου είχε την κατοχή,  δημιουργούσε φάσεις κα προσπαθούσε να πετύχει ένα τέρμα. Αυτό τελικά δεν έγινε και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πολύ δυνατά. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 47' και στο 49', με τον Μαρκόπουλο και τον Γουνδουλάκη αντίστοιχα, είχαν δυο πολύ καλές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Αυτό έγινε τελικά στο 55ο λεπτό, όταν ο Μαρκόπουλος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κατσιμήτρου, μετά από πάσα του Κάσες. Ο Εργοτέλης έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Σταματάκο να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από τον Βούρα, ο διαιτητής όμως δεν έδωσε το πέναλτι. Λίγο πριν την εκπνοή του χρόνου οι γηπεδούχοι "άγγιξαν" το γκολ, με την κεφαλιά του Κάιπερς να περνά ελάχιστα άουτ.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Εργοτέλης (Τ. Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης (53' Αγγελόπουλος), Τσέλιος, Μαζουλουξής, Πάτας, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Μπουτσάκης (80' Κούρτι), Κάιπερς, Έφορντ (72' Ιατρούδης), Σταματάκος.

Δόξα Δράμας (Ν. Κωστένογλου): Βούρας, Σπυρόπουλος, Ριζογιάννης, Όστοιτς, Μαρκόπουλος (86' Σταματόπουλος), Γουνδουλάκης (67' Τζόκιτς), Βαλλιάνος (33' Πεταυράκης), Γκότοβος, Βιτλής, Μπαϊκαρά, Κάσες.

Διαιτητής του αγώνα ο Ανούσος (Λακωνίας), με βοηθούς τους Κουρέντα (Τρικάλων) και Κωνσταντόπουλο (Κορινθίας).

Τέταρτος διαιτητής ήταν ο Κολύτας (Λασιθίου).