ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΤΕΝΙΣ | Η Μαρία Σάκκαρη απέκλεισε και την Anett Kontaveit

Η Μαρία Σάκκαρη απέκλεισε και την Anett Kontaveit

Μετά από μια νέα εξαιρετική εμφάνιση, η Μαρία Σάκκαρη απέκλεισε και την Anett Kontaveit στα δυο σετ, για να προκριθεί στον 3ο γύρο του Miami Open. Η 22χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχασε μόνο 5 games από την Εσθονή, Νο. 28 στην παγκόσμια κατάταξη, την οποία κέρδισε για 3η φορά στην καριέρα της.

Συνέχεια στις εντυπωσιακές της εμφανίσεις στα αμερικανικά Premier Mandatory έδωσε η Μαρία Σάκκαρη, η οποία δεν έχασε σετ ούτε από την Anett Kontaveit, No. 28 στο ταμπλό του Miami Open, παίρνοντας τη νίκη με 6-4, 6-1, σε 68 λεπτά παιχνιδιού.

Αυτή ήταν η 3η νίκη απέναντι σε Top 30 παίκτρια για την κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, στις τελευταίες δυο εβδομάδες. Θυμίζουμε πως στο Indian Wells είχε κερδίσει τις Donna Vekic, Ashleigh Barty και Coco Vandeweghe, πριν ηττηθεί από τη Naomi Osaka στον 4ο γύρο και να γίνει η μοναδική παίκτρια που πήρε σετ από την Γιαπωνέζα.

Διανύει έναν φανταστικό μήνα και μέχρι στιγμής έχει πετύχει 5 straight sets νίκες σε 6 αναμετρήσεις σε Indian Wells και Μαϊάμι, όλες απέναντι σε πολύ δυνατές παίκτριες.

Η Σάκκαρη έχασε τα πρώτα 2 games του αγώνα από την Kontaveit, αλλά γρήγορα ανέβασε το επίπεδό της και κάλυψε τη διαφορά του break. Πήρε τα 6 από τα 8 επόμενα games και κατέκτησε το 1ο σετ με 6-4, παρουσιάζοντας αισθητή βελτίωση από τη γραμμή του σερβίς.

Και στο 2ο σετ η Kontaveit έκανε ένα γρήγορο break, ξανά όμως η Ελληνίδα ήταν εκείνη που ανέλαβε τα ηνία, ακόμα πιο εμφατικά αυτή τη φορά, καθώς κέρδισε 6 συνεχόμενα games και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Στο 2ο game η Μαρία χρειάστηκε το 5ο της break point, για να "σπάσει" το σερβίς της Εσθονής και να ανοίξει το δρόμο για τη μεγάλη νίκη της, που χάρη στο καταπληκτικό της σερί ήρθε μέσα σε 68 λεπτά!

Λίγες μέρες μετά από την πρώτη της νίκη σε κυρίως ταμπλό στο Miami Open, η Σάκκαρη θα διεκδικήσει ένα εισιτήριο για τη φάση των "16" του τουρνουά του Μαϊάμι, στον 3ο γύρο. Η επόμενή της αντίπαλος Θα είναι η Monica Puig.