ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Νίκη με ανατροπή για τον ΟΦΗ

Νίκη με ανατροπή για τον ΟΦΗ

Αν και ο Εργοτέλης προηγήθηκε με 0-2, ο ΟΦΗ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να νικήσει με τελικό σκορ 4-2. Ένα πολύ καλό παιχνίδι ανάμεσα στις δυο ομάδες με τους 5.000 περίπου θεατές που βρέθηκαν στο Γεντί Κουλέ να απολαμβάνουν καλό ποδόσφαιρο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τερματοφύλακα, για ένα ακόμη παιχνίδι, τον Στρέζο, αριστερό μπακ τον Μονιάκη, δεξιό τον Αργυρόπουλο και κεντρικούς αμυντικούς τους Ποτουρίδη και Κομεσίδη. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Νάστος, Λεάλ και Μαχαίρας, στα άκρα οι Ντίνας και Κουτσιανικούλης, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ο Μάνος.

Για τους φιλοξενούμενους στο τέρμα ήταν ο Κατσιμήτρος, αριστερά στην άμυνα ο Σταμόπουλος, δεξιά ο Νικολακάκης και στο κέντρο της άμυνας οι Μπάτζιος και Πάτας. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Τσέλιος, Μπουτσάκης και Μπουρσέλης, με τους Έφορντ και Σταματάκο στα άκρα της επίθεσης και στην κορυφή ο Κάιπερς.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Εργοτέλη, ο οποίος προηγούνταν με 0-2 στα τρια πρώτα λεπτά. Συγκεκριμένα το 0-1 έγινε μόλις στο 1' με γκολ του Κάιπερς ενώ το δεύτερο γκολ ήρθε από τον Σταματάκο στο 3'. Μετά το αρχικό "μούδιασμα" ο ΟΦΗ αντέδρασε και μείωσε γκολ στο 5ο λεπτό με τον Ντίνα να δίνει στον Κουτσιανικούλη και αυτός με τη σειρά του να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 18' ήρθε η ισοφάριση με κεφαλιά του Κουτσιανικούλη. Σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου και οι δυο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες να πετύχουν κι άλλο τέρμα. Ο Εργοτέλης είχε δυο καλές ευκαιρίες στο 41' με τον Τσέλιο και στο 42' με τον Μπουρσέλη να σουτάρει στην αντίπαλη εστία και να αναγκάζει τον Στρέζο σε μια δύσκολη απόκρουση. Ο ΟΦΗ έφτασε κοντά στο γκολ στο 45' με τον Λεάλ να κάνει το πλασέ και τον Κατσιμήτρο να απομακρύνει την μπάλα. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 2-2.

Στην επανάληψη και οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά. Ο ΟΦΗ κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο 51' με τον Κουτσιανικούλη να δίνει στον Ντίνα και αυτόν να περνάει τον Κατσιμήτρο και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 56ο λεπτό ο Εργοτέλης έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει εκ νέου, με το πλασέ του Έφορντ να απομακρύνεται από τον Στρέζο με τα πόδια. Ο Κάιπερς σε δεύτερο χρόνο βρήκε την μπάλα αλλα δεν κατάφερε να την κρατήσει. Η νίκη του ΟΦΗ σφραγίστηκε στο 71' με τον Λεάλ να πετυχαίνει το τέταρτο τέρμα της ομάδας του. Ο Ουρουγουανός, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο σημερινό παιχνίδι, με ωραίο σουτ, μετά από πάσα του Μάνου, έστειλε την μπάλα στην αντίπαλη εστία. Στο 76' ο Εργοτέλης έμεινε με 10 παίκτες, όταν ο Βογιατζής δέχτηκε κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Νάστο. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 83' πέρασε ως αλλαγή ο Αλέξης Περογαμβράκης, ο οποίος συμμετείχε για πρώτη φορά φέτος σε επίσημο παιχνίδι της ομάδας του.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να πετύχει την 10η συνεχόμενη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα και παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 57 βαθμούς. Ο Εργοτέλης βρίσκεται κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού με 23 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Μονιάκης (46' Κοιλιάρας), Νάστος, Ντίνας (83' Περογαμβράκης), Λεάλ (74' Βαφέας), Μάνος, Κομεσίδης, Μαχαίρας, Κουτσιανικούλης, Ποτουρίδης

Εργοτέλης (Τ. Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Σταματάκος, Τσέλιος, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (72' Ιατρούδης), Σταμόπουλος, Μπουρσέλης (82' Κούρτι), Κάιπερς, Έφορντ (58' Βογιατζής), Πάτας

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Σωτηριάδης (Λασιθίου) με βοηθούς τους Τρουλινό (Ηρακλείου) και Πάγκαλο (Λασιθίου). Τέταρτος ο Κουναλάκης (Ηρακλείου)