ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Μεγάλος Κυπελλούχος ο ΠΑΝΟΜ

Μεγάλος Κυπελλούχος ο ΠΑΝΟΜ

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο ΠΑΝΟΜ με ‘’μπαλοθιά’’ στο τέλος κατάφερε να πάρει το κύπελλο νικώντας τον ΠΟΑ με 1-0 στον μεγάλο τελικό της ΕΠΣΗ που διεξήχθη στο Τυμπάκι.

Σε ένα αρκετά καλό και ισορροπημένο από άποψης ευκαιριών ματς, ο ΠΑΝΟΜ με γκολ στο 90’ κατάφερε να σηκώσει το τρίτο κύπελλο ΕΣΠΗ στην ιστορία του. Ο τυπικά γηπεδούχος ΠΑΝΟΜ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και έχασε καλές ευκαιρίες με μοιραίο τον Μυλωνά. Ο ΠΟΑ μετά το 20λεπτο άρχισε να ανεβάζει στροφές απαντώντας με κάποιες ευκαιρίες. Οι καλύτερες ήταν λίγο πριν το ημίχρονο με το σουτ του Πατινιώτη και την παρολίγον προβολή του Ξυλούρη να περνάνε ανεκμετάλλευτες.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο φιναλίστ μπήκαν με όρεξη για να πετύχουν τον στόχο τους, με τον ΠΟΑ να προσπαθεί να απειλήσει με το σουτ του Τριανταφύλλου να περνάει εκτός από θέση τετ α τετ. Ο ΠΑΝΟΜ απείλησε εν συνεχεία χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Καπετανάκη, ενώ οι υπόλοιπες χαμένες ευκαιρίες ανήκαν στον ΠΟΑ με τους Ρουμπάκη και Τριανταφύλλου να μη βρίσκουν το γκολ.

Ώσπου στο 90ο λεπτό ο Μυλωνάς μπήκε στη περιοχή και έπειτα από μια ωραία ατομική προσπάθεια έστειλε τη μπάλα εκεί που έπρεπε κάνοντας το 1-0, βυθίζοντας τον κόσμο των Μαλλίων σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης οι μεν γιόρταζαν ενώ αυτοί του ΠΟΑ προσπαθούσαν να εμπεδώσουν το σοκ που δέχτηκαν στο τελευταίο λεπτό. Η ομάδα του ΠΑΝΟΜ σήκωσε την κούπα μέσα σε πραγματική αποθέωση απ’ τον κόσμο που κατέκλεισε το γήπεδο του Τυμπακίου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΟΜ: Ζαχαριουδάκης, Μαυρίδης, Διαμαντάκης, Χαλκιαδάκης, Τζιράκης Τ., Κολιακουδάκης, Μυλωνάς, Μανιαδής, Φουκαράκης (80' Συσκάκης), Δαριβιανάκης, Καπετανάκης (76' Τζιράκης.)

ΠΟΑ: Μανουσάκης, Βρεττός (46' Καρβελάς), Ρουμπάκης (87' Μαρακομιχελάκης), Χαμαλάκης, Πετράκης (46' Χατζηανδρέου), Τζανής, Τριανταφύλλου, Χαρίτος, Ξυλούρης, Φραγκιαδάκης (64' Μπέρκης), Πατηνιώτης