ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Αγκαλιά με την άνοδο ο ΟΦΗ, 0-3 την Παναχαϊκή

Αγκαλιά με την άνοδο ο ΟΦΗ, 0-3 την Παναχαϊκή

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΟΦΗ στην Πάτρα, επικρατώντας με 0-3 επί της Παναχαϊκής, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Football League. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν ο Μάνος με πέναλτι στο 14' και στο 44' και ο Κουτσιανικούλης στο 21'.

Ο ασταμάτητος ΟΦΗ, πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικά καλό παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Αν και οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, με την πρώτη τους φάση μόλις στο 1', ο ΟΦΗ γρήγορα αντέδρασε και άρχισε να πιέζει. Στο 12ο λεπτό οι "μελανόλευκοι" κέρδισαν πέναλτι όταν ο Μπουτζίκος βρήκε την μπάλα με το χέρι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάνος, ο οποίος ευστόχησε και άνοιξε το σκορ, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 17' η Παναχαϊκή είχε μια ακόμη ευκαιρία με το σουτ του Μωραϊτη να περνά ελάχιστα άουτ. Στο 21' ο Κουτσιανικούλης με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-2. Το τρίτο γκολ για τονΟΦΗ, ήρθε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Κουτσιανικούλη από δεξιά να δίνει την μπάλα στον αμαρκάριστο Μάνο και αυτός να την στέλνει στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι. Με τα δυο γκολ που πέτυχε ο Μάνος έφτασε τα 18 συνολικά στην κατηγορία.

Στην επανάληψη έπεσε λίγο ο ρυθμός του ΟΦΗ. Αντίθετα οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο επιθετικά και είχαν μια καλή στιγμή στο 49' με τον Κυνηγόπουλο να κάνει την σέντρα, ο Μωραϊτης όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Αυτή ήταν και η μόνη αξιόλογη στιγμή για τους γηπεδούχους, οι οποίοι τελικά γνώρισαν την ήττα.

Ο ΟΦΗ αύξησε την διαφορά του στο +13 και πλέον στρέφει την προσοχή του στον Άρη.

Το live του αγώνα:

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

79' ολοκληρώνονται οι αλλαγές και για την Παναχαϊκή με τον Μουστακόπουλο να μπαίνει στην θέση του Αργυρόπουλου

78' κίτρινη στον Μπολάκη

77' ο Πουρτουλίδης θα είναι η τρίτη αλλαγή του ΟΦΗ, ο οποίος θα περάσει αντί του Βουό

72' αλλαγή για την Παναχαϊκή με τον Αντωνακόπουλο να μπαίνει στο παιχνίδι αντί του Φωτάκη

68' καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος κάνει το σουτ αλλά απομακρύνει ο Σούλης με τα πόδια

62' σουτ του Κυνηγόπουλου, απομάκρυνε ο Στρέζος

59' δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Περογαμβράκης στη θέση του Κουτσιανικούλη

50' ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Κουτσιανικούλη να κάνει το σουτ, μετά από πάσα του Μαχαίρα, προλαβαίνει όμως ο γκολκίπερ της Παναχαϊκής και μπλοκάρει

49' μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Παναχαϊκή. Ο Κυνηγόπουλος κάνει τη σέντρα, ο Μωραϊτης όμως στέλνει την μπάλα άουτ

45' Αλλαγή για την Παναχαϊκή. Ο Κυνηγόπουλος στη θέση του Πολυχρόνη

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Παναχαϊκή - ΟΦΗ 0-3

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

44' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ! Ο Δημήτρης Μάνος είναι αυτός που θα κάνει το 0-3. Ο Κουτσιανικούλης από δεξιά έδωσε την μπάλα στον αμαρκάριστο Μάνο και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι.

36' κίτρινη κάρτα στον Ντίνα για φάουλ στον Γκίνο

29' τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Κουτσιανικούλη να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση, να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σούλη

-Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα για τον ΟΦΗ στην Πάτρα!

21' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ με τον Κουτσιανικούλη, ο οποίος έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και έγινε το 0-2 για τον ΟΦΗ

18' αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Βαφέα να περνά στην θέση του Ποτουρίδη, ο οποίος αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα στο γόνατο από την Τετάρτη

17' ευκαιρία για τους γηπεδούχους με το σουτ του Μωραϊτη να περνά ελάχιστα άουτ

14' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Ο Μάνος εκτελεί το πέναλτι και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ και δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του

12' πέναλτι για τον ΟΦΗ! Ο Μπουτζίκος βρήκε την μπάλα με το χέρι, δέχθηκε κίτρινη κάρτα και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους.

8' κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων για φαουλ στον Βουό. Ο Βουό βρέθηκε απέναντι από τον Σούλη και αυτός τον ανέτρεψε με τα πόδια εκτός περιοχής, σε μια φάση όπου ο διαιτητής θα μπορούσε να δείξει και κόκκινη κάρτα.

1' μακρινό σουτ του Μωραΐτη, η μπάλα στα χέρια του Στρέζου

Έναρξη της αναμέτρησης

-Αρκετός κόσμος, περίπου 4000, έχει δώσει το "παρών" στο γήπεδο της Αγυιάς, για να παρακολουθήσει τον αγώνα ανάμεσα στις δυο ομάδες

-Επιστροφή στο αρχικό σχήμα για τους Μπολάκη, Κοιλιάρα και Βουό

Όπως όλα δείχνουν ο ΟΦΗ θα έχει τον Στρέζο κάτω από τα δοκάρια, τον Κοιλιάρα αριστερό μπακ, τον Μπολάκη δεξί μπακ και τους Κομεσίδη, Ποτουρίδη στο κέντρο της άμυνας. Στην μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Νάστος, Μαχαίρας και Ντίνας ενώ στα άκρα της επίθεσης θα είναι ο Μάνος και ο Κουτσιανικούλης και στην κορυφή της επίθεσης ο Βουό.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Παναχαϊκή (Σ. Οφρυδόπουλος): Σούλης, Πολίμος, Γκίνο, Αργυρόπουλος, Σωτηράκος, Φωτάκης (72' Αντωνακόπουλος), Ελευθεριάδης, Πολυχρόνης (45' Κυνηγόπουλος), Λουμπαρδέας, Μπουτζίκος, Μωραΐτης

Αναπληρωματικοί: Βρονταράς, Πλέγας, Αποστολόπουλος, Μουστακόπουλος, Κυνηγόπουλος, Αντωνακόπουλος, Μακρυδημήτρης

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Κοιλιάρας, Κομεσίδης, Ποτουρίδης (17' λ.τ. Βαφέας), Νάστος, Μαχαίρας, Ντίνας, Μάνος, Κουτσιανικούλης (59' λ.τ. Περογαμβράκης), Βουό (77' Πουρτουλίδης)

Αναπληρωματικοί: Δερμιτζάκης, Αργυρόπουλος, Βαφέας, Λεάλ, Κοέλιο, Περογαμβράκης, Πουρτουλίδης

Διαιτητής της αναμέτρησης  ο Γρατσάνης (Τρικάλων), με βοηθούς τους Κόλλια (Ηπείρου) και Καλαμπόκη (Αιτωλοακαρνανίας)

-Δυναμική η παρουσία των φίλων του ΟΦΗ στην Πάτρα, καθώς πολλοί ταξίδεψαν από το Ηράκλειο για να στηρίξουν την ομάδα.