ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Ποιο ντέρμπι; Ο Εργοτέλης το έκανε θρίαμβο

Ποιο ντέρμπι; Ο Εργοτέλης το έκανε θρίαμβο

Με μια ονειρεμένη εμφάνιση(κυρίως στο β ημίχρονο) ο Εργοτέλης πήρε μια σημαντική νίκη(5-1)στην έδρα του κόντρα στον Παναιγιάλειο και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία. Η ομάδα του Τάκη Γκώνια έκανε ίσως-το καλύτερο φετινό της παιχνίδι-και πλέον μπορεί να κοιτάζει το μέλλον με περίσσια αισιοδοξία. Δυο ακόμα τέρματα πέτυχε ο Κάϊπερς με τον Έφορντ, ενώ ένα σημείωσε ο Σταματάκος.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα έγινε στο 2ο λεπτό όταν από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Νικολακάκης έστρωσε στον Σταμόπουλο, με τον Τσάπαλο να μπλοκάρει το σουτ του.

Ο Εργοτέλης στο 11ο λεπτό είδε την τύχη να του χαμογελά. Πιο συγκεκριμένα ο Μπουρσέλης εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον Τσάπαλο να μην μπλοκάρει σωστά την μπάλα και στην συνέχεια να ανατρέπει τον Μανουσάκη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κάϊπερς χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει.

Από αυτό το σημείο και έπειτα οι δυο ομάδες περιορίστηκαν σε ένα παιχνίδι κέντρου με τα σκληρά μαρκαρίσματα να είναι πολλά. Μάλιστα στο Παγκρήτιο είχε πολύ ισχυρό αέρα κάτι που δυσκόλευε τους ποδοσφαιριστές και των δυο ομάδων.

Στο 30ο λεπτό ο Εργοτέλης «σπατάλησε» ακόμη μια ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Μπουτσάκης έβγαλε μια «γλυκιά» σέντρα στον Σταμόπουλο, με τον δεύτερο να μην μπορεί να σκοράρει, καθώς η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα άουτ.

11 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό ο Εργοτέλης έκανε το 1-0. Πιο συγκεκριμένα ο Κάϊπερς βγήκε απέναντι από τον Τσάπαλο στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, για να βάλει τον Εργοτέλη σε θέση οδηγού στο παιχνίδι. Μάλιστα αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Σταματής εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα του Εργοτέλη στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για να φέρει τον αγώνα στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τελείως διαφορετική τακτική, πιάνοντας στον ύπνο την Κρητική ομάδα.

Στο 54ο λεπτο ο Εργοτέλης έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να πετύχει γκολ, όταν ο Σταματάκος έβγαλε στον Έφορντ μια πάσα πάρε-βάλε, αλλά ο Αμερικανός αντί για τα δίχτυα βρήκε το δοκάρι.

Δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με ατομική προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Μάλιστα ο Εργοτέλης δεν έμεινε εκεί καθώς στο 59 ο Σταματάκος πέρασε μια κάθετη πάσα στον Κάϊπερς και εκείνος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Από αυτό το σημείο και έπειτα ο Εργοτέλης έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο σημειώνοντας και 4ο τέρμα. Αυτήν την φορά σκόρερ ήταν ο Σταματάκος. Όπως ήταν λογικό οι ποδοσφαιριστές του Παιναιγιαλείου έχασαν το ηθικό τους και περιορίστηκαν σε ένα τελείως παθητικό ρόλο στον αγώνα με μοναδικό στόχο την αποφυγή του διασυρμού.

Μάλιστα στο 87ο λεπτό η Κρητική ομάδα πέτυχε και 5ο τέρμα όταν ο Κάϊπερς άφησε με εντυπωσιακό τρόπο την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του, με τον Έφορντ να γίνετε αποδέκτης και στην συνέχεια σκόρερ δικαιώνοντας τον προπονητή του για την αλλαγή.

Με αυτόν τον τρόπο ο Εργοτέλης πήρε μια σπουδαία νίκη-την πρώτη του μετά από 3 αγώνες-και πλέον δείχνει ότι όλα είναι στα χέρια του για να υλοποιήσει τον στόχο της παραμονή

Από την άλλη ο Παναιγιάλειος δεν έδειξε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού ότι μπορούσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι και πλέον βλέπει τις ελπίδες για παραμονή να λιγοστεύουν.

Εργοτέλης: Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης (78′ Αγγελόπουλος), Τσέλιος, Μαζουλουξής, Πάτας, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Μπουτσάκης (64′ Κούρτι), Κάϊπερς, Μανουσάκης (50′ Εφορντ), Σταματάκος

Παναιγιάλειος: Τσαπαλος, Ρέλλας (46΄Καναλς), Γραμματικάς, Βλάχος, Σκαρτσίλας (61′ Αγιούποφ), Γκούμας, Ζαφειράκης (32 Πολιανίδης), Γαβριλίδης, Τζανουλίνος, Μηλιώτης, Σταματής