ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΤΕΝΙΣ | Δεν τα κατάφερε η Βαλεντίνη

Δεν τα κατάφερε η Βαλεντίνη

Ούτε στην τρίτη της προσπάθεια, κατάφερε να πετύχει μια νίκη σε κυρίως ταμπλό WTA διοργάνωσης η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου. Η 21χρονη Ελληνίδα τενίστρα, η οποία κατάφερε να μπει στo Monterrey Open μέσα από το ταμπλό των προκριματικών, γνώρισε σήμερα την ήττα από την Κροάτισσα Jana Fett, με 2-0 σετ.

Σε κακή μέρα βρέθηκε η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου, η οποία ηττήθηκε από την Jana Fett στον 1ο γύρο του Monterrey Open με 6-0, 6-2, σε περίπου μια ώρα αγώνα.

Η 21χρονη Ελληνίδα, αγωνίστηκε για 4η συνεχόμενη μέρα στο τουρνουά και εκτός από το γεγονός πως δεν κατάφερε να βρει ρυθμό, ήταν και σαφώς πιο κουρασμένη από την αντίπαλή της.

Θυμίζουμε πως είχε ξεκινήσει την προσπάθειά της από τα προκριματικά της διοργάνωσης του Μεξικού, αποκλείοντας κατά σειρά τις Tereza Mrdeza (6-3, 2-6, 6-2), Priscilla Hon (7-6, 6-3) και Conny Perin (6-2, 6-2).

Σήμερα τα πράγματα ήταν διαφορετικά και τίποτα δεν πήγαινε καλά για τη Βαλεντίνη. Η Fett κέρδισε τα 10 πρώτα games του αγώνα και προηγήθηκε με 6-0, 2-0. Η Ελληνίδα παίκτρια προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να κερδίσει τα πρώτα της games και να μειώσει σε 4-2. Δεν έκανε όμως κάτι περισσότερο, καθώς στο 8ο game του 2ου σετ υπέστη νέο break και γνώρισε την ήττα.

Θυμίζουμε πως η Γραμματικοπούλου, Νο. 185 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, θα επιστρέψει στην Ελλάδα καθώς σε 2 εβδομάδες θα αγωνιστεί στους αγώνες της 2ης κατηγορίας του Fed Cup μαζί με τη Μαρία Σάκκαρη στο Τατόι Club, ενισχύοντας την προσπάθεια της χώρας μας να ανεβεί για 2η συνεχόμενη χρονιά κατηγορία.