ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Τίποτα δεν σταματά τον φετινό ΟΦΗ!

Τίποτα δεν σταματά τον φετινό ΟΦΗ!

Σε ένα κατάμεστο από κόσμο γήπεδο, ο ΟΦΗ πέτυχε μια πολύ σπουδαία νίκη με 2-0 απέναντι στον Άρη και πλέον βρίσκεται μόνος του στην κορυφή της βαθμολογίας της Football League.

Με ένα γκολ στο τέλος του πρώτου και ένα στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ο ΟΦΗ υποχρέωσε τον Άρη στην πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν ο Μάνος στο 45' και ο Βουό στο 47'.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1. Ο Στρέζος ήταν κάτω από τα δοκάρια, αριστερά στην άμυνα ο Μπολάκης, δεξιά ο Αργυρόπουλος και στο κέντρο οι Ποτουρίδης και Κομεσίδης. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Νάστος, Μαχαίρας και Λεάλ, στα δυο άκρα της επίθεσης ο Μάνος και ο Κουτσιανικούλης ενώ στην κορυφή ο Βουό.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τις δυο ομάδες να πιέζουν η μια την άλλη και να ψάχνουν τρόπο να δημιουργήσουν ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ανήκει στον ΟΦΗ, όταν στο 13' ο Κουτσιανικούλης έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς του Άρη και απομακρύνθηκε. Στο 18' η ομάδα του Δ. Σπανού έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Στρέζο όμως να επεμβαίνει και να μπλοκάρει το σουτ του Κάσσου. Στο 21ο λεπτό ο Άρης είχε μια ακόμα ευκαιρία να ανοίξει ο σκορ, αλλά ο Στρέζος επενέβη σωτήρια για τον ΟΦΗ και απομάκρυνε την κεφαλιά του Διαμαντόπουλου. Στο 27' οι γηπεδούχοι έχασαν μια πολύ καλή ευκαιρία για να σκοράρουν, με τον Βουό να κλέβει την μπάλα από τον Μουμίν, όμως η πάσα προς τον Λεάλ δεν ήταν καλή και χάθηκε η ευκαιρία για το 1-0. Αυτό ήρθε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, μετά από εξαιρετική συνεργασία των Βουό, Μαχαίρα, Κουτσιανικούλη και Μάνο, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα σίχτυα της εστίας του Άρη και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του. Να σημειωθεί ότι ο Μάνος με το τέρμα αυτό έφτασε τα 19 συνολικά και παραμένει στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε για τον ΟΦΗ, όπως τελείωσε το πρώτο. Στο 47' ο Βουό πέτυχε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του, με την μπάλα να καταλήγει στα αντίπαλα δίχτυα, αφού πρώτα κόντραρε στον Ιντζόγλου. Στο 58ο λεπτό ο Άρης κατάφερε να στείλει την μπάλα στην εστία του Στρέζου, το γκολ όμως δεν μέτρησε καθώς είχε προηγηθεί φάουλ. Δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 2-1, με τον Μπαργκάν να εκτελεί το φάουλ και να αναγκάζει τον Στρέζο σε δύσκολη επέμβαση. Ο ΟΦΗ είχε κάποιες καλές ευκαιρίες να πετύχει και τρίτο τέρμα, μια στο 71' με τον Βουό, όπου η φάση σταμάτησε καθώς ο διαιτητής υπέδειξε σε θέση οφ σάιντ τον Κουτσιανικούλη, μια στο 80' με τον Πουρτουλίδη και μια στο 85' με τον Μάνο, το σουτ του όμως δεν ήταν καλό.

Η αναμέτρηση μεταξύ των δυο ομάδων ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια και τον Άρη να γνωρίζει την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Νάστος, Λεάλ (55' λ.τ. Πουρτουλίδης), Βουό, Μάνος, Κομεσίδης, Μπολάκης, Μαχαίρας, Κουτσιανικούλης (84' Ντίνας), Ποτουρίδης (64' Βαφέας)

Άρης (Δ. Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Σόουζα, Μουμίν, Ιντζόγλου, Κάσσος (52' Μπαργκάν), Πλατέλλας, Ντούνης (52' Πασάς), Διαμαντόπουλος, Τζανακάκης (82' Μπούρμπος)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ρατσιάτος (Αργολίδας) με βοηθούς τους Πρέντζα (Δυτ. Αττικής) και Λυμπερόπουλο (Αθηνών), ενώ 4ος ο Γιαννουλάκης (Χανίων)