ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Τσίμπησε βαθμό ο Εργοτέλης στην Καλαμαριά

Τσίμπησε βαθμό ο Εργοτέλης στην Καλαμαριά

Βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, όμως έφυγε με τον βαθμό από την Καλαμαριά ο Εργοτέλης, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον Απόλλωνα λίγο πριν το φινάλε του ματς. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή τους ευκαιρία στο 10’, με τον Κατσιμήτρο να σταματάει προσπάθεια του Χασομέρη. Επτά λεπτά αργότερα, όμως, κατάφερε να τον νικήσει, ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά.

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου ο Κάιπερς έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Εργοτέλη να διατηρεί τον έλεγχο του ματς. Ο Απόλλων «φάνηκε» ξανά στο 62’ με τον Κατσιμήτρο να μπλοκάρει εκ νέου το σουτ του Συμελίδη. Στο 74’ ο Κάιπερς προειδοποίησε, με σουτ που πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 82’ ο πρώτος σκόρερ του Εργοτέλη για φέτος κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για οφσάιντ. Μάλιστα, ο Εργοτέλης έχασε μεγάλη ευκαιρία να πανηγυρίσει ακόμα και το τρίποντο, με τον Ιατρούδη να αστοχεί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με το βαθμό αυτό, ο Εργοτέλης έφυγε έναν βαθμό πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ ο Απόλλων Πόντου έμεινε στην πέμπτη θέση, πέντε βαθμούς πίσω από την τρίτη.

Η ροή του παιχνιδιού

92’ Φοβερή ευκαιρία για τον Εργοτέλη με τον Ιατρούδη στο τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να σουτάρε και τον  Λόπεθ να διώχνει με τα πόδια την μπάλα.

90' Διπλή αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ιατρούδης και Μανουσάκης πέρασαν στο παιχνίδι.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

83' ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη! Μπαλια Τσελιου στον Κάιπερς που στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα με πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1

74’ Φοβερή ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Καιπερς παίρνει την μπάλα από τον Σταματάκο κάνει το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ

73’ Πρώτη αλλαγή για τον Εργοτέλη με τον Βογιατζή να μπαίνει στο παιχνίδι στην θέση του Εφορντ και δεύτερη για τον Απόλλωνα με τον Βλαχομήτρο να παίρνει την θέση του Ηλιάδη.

62’ ο Αμαραντίδης γύρισε στον Συμελίδη που σούταρε πάνω από τον τερματοφύλακα.

54’ Απ ευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπουρσέλη αποκρούει την μπάλα ο Λόπεθ.

50’ Σουτ του Συμελίδη αποκρούει με τα πόδια ο Κατσιμήτρος.

Στο 48’ με τον Κάιπερς. Ο Νικολακάκης έκανε την σέντρα από δεξιά με τον Βελγο επιθετικό να κάνει το σουτ στην κίνηση και η μπάλα φευγει ελάχιστα άουτ.

Πολύ καλή ευκαιρία για τον Εργοτέλη να ισοφαρίσει.

Με μια αλλαγή για την ομάδα του Απόλλωνα. Στην θεση του Καλογέρη πέρασε ο Τσεμπερίδη.

Ξεκίνησε το δευτερο ημίχρονο του παιχνιδιού.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

40’ Φάουλ του Μπουρσέλη η μπάλα κοντράρει στο τείχος και η μπάλα φεύγει κορνερ.

Ο Απόλλων έχει οπισθοχωρήσει. Π Εργοτέλης έχει έχει πάρει τον πλήρη έλεγχο στο χώρο του κέντρου, παίζει ωραίο και στρωτό ποδόσφαιρο  και προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση.

30’ Ανάποδο ψαλίδι του Καϊπερς από το ύψος της περιοχής η μπάλα πέρασε άου.

Ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι με τον Εργοτέλη να πιέζει προκειμένου να φέρει στα ίσα το ματς.

19’  Κάθετη μπαλιά του Σταματάκου στον Εφορντ πρόλαβε ο Λοπεθ και έδιωξε την μπάλα με τον Μπουτσάκη να παίρνει το «ριμπάουντ» να σουτάρει και την μπάλα να φεύγει άουτ.

17' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ Οι γηπεδούχοι ανοιξαν το σκορ. Σέντρα Γεωργιάδη από δεξιά η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι και ο Χασομέρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

10 ’σεντρα Γεωργιάδη από δεξιά ο Χασομέρης σουταρε για να αποκρούσει ο Κατσιμήτρος

7’ Πρωτη καλή φάση στο παιχνίδι. Λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα  ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων πιέστηκε απο ΚΑιπερς και Εφορντ διώχνοντας όπως - όπως σουτ του τελευταίου.

Απόλλωνας Πόντου: Λόπεθ, Αμαραντίδης, Καλί, Σαμαράς, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Συμελίδης, Βεργώνης, καλογέρης, Ηλιάδης, Χασομέρης

Εργοτέλης: Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Μπάτζιος, Πάτας, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Μπουτσάκης,  Κάϊπερς, Έφορντ, Σταματάκος,

Διαιτητής του παιχνιδιού είναι ο κ. Φωτιάδης από το σύνδεσμο Σερρών με βοηθούς τους κ.κ.  Κούλα (Ξάνθης), Καμπούρης (Σερρών) και 4ος διαιτητής είναι ο κ.  Σιδηρόπουλος (Έβρου)