ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | CHAMPIONS LEAGUE | Με... σπρώξιμο στην επόμενη φάση η Ρεάλ

Με... σπρώξιμο στην επόμενη φάση η Ρεάλ

Η Γιουβέντους με μια ''επική'' εμφάνιση υπέταξε την Ρεάλ στο Μπερναμπέου, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου παιχνιδιού(0-3) και ένα πέναλτι φάντασμα στο 90+3 της στέρεισε το όνειρο.

Και εκεί που νομίζαμε πως τα έχουμε δει όλα ήρθε η Γιουβέντους να μας διαψεύσει. Η ομάδα του Άλέγκρι έκανε μια μεγαλειώδης εμφάνιση και κατάφερε με τα 2 γκολ του Μάντζουκιτς και το 1 του Ματουιντί να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου παιχνιδιού.

Αρχικά στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μάντζουκιτς έπιασε μια δυνατή κεφαλιά ανοίγοντας το σκορ πολύ νωρίς για την «Βέκια Σενιόρα». Στην συνέχεια η ομάδα του Αλέγκρι που έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο έψαξε και δεύτερο τέρμα με νυχια και με δόντια. Κατι που τελικά έγινε στο 37ο λεπτό πάλι με σκόρερ τον Μάριο Μάντζουκιτς. Βέβαια χρειάστηκε την μεγάλη επέμβαση του Μπουφόν λίγο νωρίτερα σε σουτ του Ίσκο. Αυτό ήταν και στο σκορ του ημιχρόνου με την Γιουβέντους να βρίσκεται 1 γκολ μακρυά από το θαύμα.

Στο δευτετο ημίχρονο ο Ζιντάν έκανε 2 αλλαγές , καθώς πέρασε τον Βάσκεθ και τον Ασένσιο στον αγώνα θέλοντας να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του. Παρόλα αυτά οι παίκτες της Ιταλικής ομάδας ξεχύλιζαν από πάθος και δύναμη με αποτέλεσμα να πετύχουν και 3ο τέρμα. Πιο συγκεκριμένα ο Νάβας έκανε λάθος απόκρουση με τον Ματουιντί να του κλέβει την μπάλα και να «παγώνει» το γήπεδο.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα πήγαινε στην παράταση ένα σφύριγμα ήταν αρκετό για να γίνει ο… κακός χαμός. Ο Μπενατία ακούμπησε ελαφρά τον Βάσκεθ ο οποίος έπεσε με… ευκολία με τον διαιτητή της αναμέτρησης Όλιβερ να δείχνει την άσπρη βούλα. Μάλιστα δεν έμεινε μόνο εκεί καθώς απέβαλε τον τερματοφύλακα της Γιουβέντος στον τελευταίο του κατά πάσα πιθανότητα αγώνα στην συγκεκριμένη διοργάνωση.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρονάλντο στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και παράλληλα την Ρεάλ στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Μάλιστα στο τέλος ο Μπουφον δήλωσε πως ο διαιτητής δεν έχει καρδιά.

Οι συνθέσεις:

Ρεάλ (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Βαγέχο, Μαρσέλο, Κασεμίρο (46’ Βάσκεθ), Μόντριτς (75’ Κόβατσιτς), Κρόος, Ίσκο, Ρονάλντο, Μπέιλ (46’ Ασένσιο)

Γιουβέντους (Μαξ Αλέγκρι): Μπουφόν , Ντε Σίλιο, Μπενατιά, Κιελίνι, Άλεξ Σάντρο, Πιάνιτς, Κεντίρα, Ματουϊντί, Ντάγκλας Κόστα, Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν (90+6’ Σέζνι)