ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | EUROPA LEAGUE | Μετά το Champions league τρελάθηκε και το Europa league

Μετά το Champions league τρελάθηκε και το Europa league

Τρελά παιχνίδια και μεγάλες ανατροπές περιείχε η δεύτερη φάση των προημιτελικών του Europa League με φόντο τη διεκδίκηση μιας θέσης στην τετράδα. Μετά τις δύο μεγάλες βραδιές του Champions league ακολούθησε μια μεγαλύτερη σε επίπεδο Europa.

Η μεγαλύτερη έκπληξη έλαβε χώρα στην Αυστρία όπου η ηττημένη με 4-2 στον πρώτο αγώνα Σαλτσμπουργκ κατάφερε να κάνει μια επική ανατροπή νικώντας με 4-1 την Λάτσιο. Την παράσταση άνοιξε η Λάτσιο με τον Ιμομπιλε να σκοράρει στο 55’ δίνοντας μεγάλη σιγουριά για την πρόκριση, για να έρθει ένα λεπτό μετά ο Νταμπούρ και να ισοφαρίσει ξαναβάζοντας στο παιχνίδι τους γηπεδούχους. Απ’ το 72’ έως και το 76’ τυφώνας διαπέρασε την εστία του τερματοφύλακα της Λάτσιο αφού ο Χαϊντάρα, ο Χουανγκ και ο Λάινερ κατάφεραν να σκοράρουν τρεις φορές δίνοντας έτσι την πρόκριση στην Σαλτσμπουργκ.

Η άλλη ‘’ματσάρα’’ της βραδιάς διεξήχθη στη Μασσαλία. Εκεί η Μαρσέιγ του Κώστα Μήτρογλου έριξε στο ‘’καναβάτσο’’ την Λειψία η οποία είχε επικρατήσει στον πρώτο αγώνα με 1-0. Η ανατροπή στην ανατροπή άρχισε με γκολ για την Λειψία από τον Μπρουμα μόλις στο 2ο λεπτό. Η απάντηση ήρθε λίγα λεπτά μετά όταν στο 6’ και στο 9’ έγινε η πρώτη ολική ανατροπή. Πρώτα ο Ιλσάνκερ χρέωσε με αυτογκολ την ομάδα του και έπειτα ο Σαρ έκανε το 2-1. Στο 38ο λεπτό ο Θαουβίν έδωσε σκορ πρόκρισης στην Μαρσέιγ με δικό του γκολ. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Λειψία να μπαίνει ξανά σε θέση οδηγού με τον Αουγκουστιν να σκοράρει στο 55’. Το τελειωτικό χτύπημα έμελε να δώσει ο Παγετ μετά από πέντε λεπτά, ενώ στο 94’ ο Σακάι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 5-2 σε ένα πραγματικά ‘’τρελό’’ ματς.

Στην Ρωσία η Άρσεναλ πήγε για να υπερασπιστεί το ευρύ σκορ του πρώτου αγώνα (4-1) και τα κατάφερε περίφημα αν και καρδιοχτύπησε απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Το σκορ άνοιξε ο Τσάλοφ στο 39’ άνοιξε το σκορ για την ΤΣΣΚΑ δημιουργώντας αδρές ελπίδες για ανατροπή του σκορ. Το δεύτερο μέρος όμως ξεκίνησε με γκολ από τον Ναμπακίν και έτσι η ΤΣΣΚΑ χρειαζόταν ακόμη ένα γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση. Τα όποια όνειρα έμελε να τερματίσει ο Γουέλμπεκ στο 75’ όπου με μια ωραία εναλλαγή της μπάλας σκόραρε και καθάρισε την πρόκριση. Στο 92’ ο Ράμσευ απλά έριξε τη χαριστική βολή στην ΤΣΣΚΑ.

Τέλος στην Πορτογαλία Σπόρτινγκ και Ατλέτικο αναμετρήθηκαν στον απόηχο του 2-0 της Μαδρίτης. Η Σπόρτιγκ επικράτησε 1-0 με γκολ του Μοντέρο στο 28’ αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να ρίξει την ομάδα του Σιμεόνε, η οποία με ‘’νύχια και με δόντια’’ κράτησε την πρόκριση ως το τέλος.