ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Δεν τα κατάφερε η Μικτή Νέων

Δεν τα κατάφερε η Μικτή Νέων

Με 1-0 ηττήθηκε η Μικτή Νέων ΕΠΣΗ στον τελικό του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων, από την ομάδα της Μακεδονίας.

Πρωταθλητές στις καρδιές των Κρητικών πρέπει να θεωρούνται τα «παιδιά» του Γιάννη Χατζησεβαστού που στον «μεγάλο» τελικό ηττήθηκαν με 1-0 από την Μακεδονία.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με την ομάδα του Θανάση Καναρά να έχει περισσότερες τελικές προσπάθειες. Μάλιστα στο 33ο λεπτό ο Ανθουλάκης θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ.

Στο 51ο λεπτό η Μακεδονία άνοιξε τον σκορ όταν ο Γραμμένος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ψύχραιμο πλασέ. Λίγο αργότερα ο Καρφουλίδης έχασε την ευκαιρία να κάνει 2 τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 59ο λεπτό η ομάδα του Ηρακλείου έφτασε μια… ανάσα από την ισοφάριση όταν ο Μαμουλάκης σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Πασαλίδης είχε αντίθετη άποψη. Στο 63 η Μικτή ΕΠΣΗ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τσικενίδη πάνω στον Μαμουλάκη, με τον διαιτητή να μην καταλογίζει την εσχάτη των ποινών.

Στο 94ο λεπτό και την τελευταία ευκαιρία του αγώνα ο Πασαλίδης έκανε άλλη μια φανταστική απόκρουση, αυτήν την φορά στο πλασέ του Κουτεντάκη. Έτσι με το τελικό σφύριγμα της λήξης η ΕΠΣ Μακεδονίας κατέκτησε τον τίτλο.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΕΠΣΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (Θανάσης Καναράς): Πασαλίδης, Ανδρέαδης, Κατσουλίδης, Τσινεκίδης, Βασιλόπουλος, Ιωακειμίδης, Γραμμένος, Κουρφαλίδης, Τσιπούρας (75’ Ζησόπουλος), Ανθουλάκης, Τσοπούρογλου (90’ Πάγκος).

ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Γιάννης Χατζησεβαστός): Ψιμόπουλος, Μανιουδάκης, Σμπώκος, Μαμουλάκης, Γκίκα, Βοργιάς (55’ Στακάκης), Παπαδάκης (81’ Τσαμπουράκης), Σαβουϊδάκης, Πακιουφάκης (86’ Φαϊτάκης), Κουτεντάκης, Ροδίτης (72’ Ζηδιανάκης).