ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Mέσα σε ένα δεκάλεπτο έκανε την ανατροπή ο Εργοτέλης

Mέσα σε ένα δεκάλεπτο έκανε την ανατροπή ο Εργοτέλης

Ο Εργοτέλης έκανε ακόμη ένα βήμα για την παραμονή του πετυχαίνοντας μια ‘’μεγάλη’’ τουλάχιστον έτσι όπως εξελίχθηκε νίκη στο Παγκρήτιο επί του Απόλλων Λάρισας με ένα εμφατικό 3-1 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Football League.

Οι ‘’κιτρινόμαυροι’’ ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες και παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κατάφεραν να γυρίσουν το εις βάρος τους σκορ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Έφορντ από πλεονεκτική θέση να αστοχεί μόλις στο 5ο λεπτό. Με τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου ο Κάιπερς βρήκε ιδανικά τον Σταματάκοαλλά ο τελευταίος έστειλε τη μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια.

Ο Απόλλωνας όσο περνούσαν τα λεπτά και ο Εργοτέλης δεν έβρισκε στόχο άρχισε να απειλεί και έχασε την μεγαλύτερη του ευκαιρία στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με τον Καρακατσάνη να πλασάρει μέσα απ’ την μικρή περιοχή, αναγκάζοντας τον Κατσιμήτρο να κάνει μια σωτήρια επέμβαση κρατώντας το μηδέν.

Στην αρχή της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αφού ο Αγροδήμοςεκμεταλλεύτηκε ένα λάθος από πλευράς Εργοτέλη, έβγαλε μια ωραία μπαλιά στον Τσιλούλη στην πλάτη της άμυνας, με τον τελευταίο να περνάει και τον  Κατσιμήτρο στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.

Ο Εργοτέλης μετά το 0-1 φαίνεται να ‘’αφυπνίστηκε’’ και λείαν συντόμως κατάφερε να ισοφαρίσει. Συγκεκριμένα στο 58ο λεπτό ο Νικολακάκης έβγαλε στον Κάιπερς με τον Βέλγο να πλασάρει μέσα απ’ την περιοχή σημειώνοντας το 18ο του γκολ παραμένοντας στην δεύτερη θέση των σκόρερ.

Από εκεί και μετά η ‘’παράσταση’’ ανήκε αποκλειστικά στον Εργοτέλη. Στο 61ο λεπτό  ο Μπουτσάκης τροφοδότησε υπέροχα τον Σταματάκο απ’ την άλλη πλευρά, πιάνοντας στην κίνηση ένα δυνατό σουτ σημειώνοντας την ανατροπή του σκορ.

Έπειτα από τρία λεπτά ο Εργοτέλης κλείδωσε την νίκη με την κεφαλία του Πατά από το κόρνερ του Μπουρσέλη γράφοντας το τελικό 3-1. Μετά από λίγο, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίχτες. Στο 74ο λεπτό ο Τσιλούλης με ένα άσχημο μαρκάρισμα ανέτρεψε τον Μπουρσέλη και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Το ματς πήγε ως το τέλος του με τον Εργοτέλη να πιέζει και για τέταρτο γκολ και να έχει την μεγάλη ευκαιρία με τον Κάιπερς να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι έπειτα από κόρνερ.

Να σημειωθεί ότι ο Μπρους έκανε το ντεμπούτο του αφού μπήκε ως αλλαγή στην θέση του Νικολακάκη λίγο πριν το τέλος, καταχειροκροτούμενος απ’ τον κόσμο που έφυγε πολύ ευχαριστημένος απ’ το Παγκρήτιο. Ο Μπρους ο οποίος είχε και μια καλή στιγμή με ένα πλασέ που έκανε αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το δοκάρι.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Εργοτέλης: (Τάκης Γκώνιας)Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Μπάτζιος, Πάτας (77’ Μαζουλουξής), Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Μπουτσάκης (69’ Βογιατζής), Κάιπερς, Έφορντ, Σταματάκος (83’ Σταματάκος).

Απόλλων Λάρισας: (Νίκος Θεοδοσιάδης) Φιρινίδης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης (83’ Δημολιός), Παπαζαχαρίας, Ανδρέου, Αγροδήμος, Μαυρίας, Χατζής (83’ Κακαμής), Κανούλας, Τσιλούλης, Καρακατσάνης (67’ Λίταινας).

Διαιτητής: Τσαγκαράκης Πέτρος

Βοηθοί: Κοκμοτος, Αναστασακης