ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Δεύτερη σερί ισοπαλία για τον ΟΦΗ

Δεύτερη σερί ισοπαλία για τον ΟΦΗ

Ισόπαλη, με τελικό σκορ 1-1, έληξε η εκτός έδρας αναμέτρηση του ΟΦΗ με τον ΑΟΧ/Κισσαμικό, για την 27η αγωνιστική της Football League. Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν ο Ντίνας, για τον ΟΦΗ και ο Ξύδας, για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό.

Ο ΟΦΗ αν και προηγήθηκε με γκολ του Ντίνα στο 63', δεν κατάφερε να φύγει νικητής από τα Χανιά καθώς στο 93' ήρθε η ισοφάριση για τον Κισσαμικό με τον Ξύδα.

Αρκετές αλλαγές, λόγω των πολλών απουσιών, είχε στην βασική ενδεκάδα ο ΟΦΗ, με τον Κοέλιο να παίρνει για πρώτη φορά φανέλα βασικού και τον Μπολάκη να μένει στον πάγκο.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1 με τον Στρέζο κάτω από τα δοκάρια, αριστερά στην άμυνα τον Κοιλιάρα, δεξιά τον Αργυρόπουλο και στο κέντρο τον Βαφέα και τον Κομεσίδη. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Νάστος, Πουρτουλίδης και Κοέλιο, στα άκρα της επίθεσης οι Ντίνας και Κουτσιανικούλης και στην κορυφή της επίθεσης, ο Μάνος.

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, είχε αρκετές ευκαιρίες ενώ στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Κουτσιανικούλη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στος δυο ομάδες. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκει στον ΑΟΧ/Κισσαμικό, με τον Λεμονή μόλις στο 2' να κάνει το πλασέ, αλλά ο Αργυρόπουλος πρόλαβε και απομάκρυνε την μπάλα. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 5' οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά, με το σουτ του Λεό να περνά τελικά άουτ. Στο 10' ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με τον Κοέλιο να κάνει το σούτ και την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 33', με τον Ντίνα να δίνει στον Κοέλιο και αυτός να κάνει το σούτ, όμως μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος. Ο τερματοφύλακας του ΑΟΧ/Κισσαμικού, ο οποίος πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση σήμερα, επενέβη σωτήρια για την ομάδα του και στην διπλή ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο 36' αρχικά με τον Μάνο και στη συνέχεια με τον Κουτσιανικούλη.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Αυτό ήρθε τελικά στο 67' με σκόρερ τον Ντίνα. Συγκεκριμένα, ο Μάνος έδωσε ωραία πάσα στον Ντίνα και αυτός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας έτσι το προβάδισμα στον ΟΦΗ. Στο 75’ ο Κουτσιανικούλης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, έτσι ο ΟΦΗ συνέχισε με έναν παίκτη λιγότερο στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα. Οι "μελανόλευκοι" δεν κατάφεραν τελικά να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, με τον Ξύδα, να είναι αυτός που πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 1-1 και με τις δυο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό. Ο ΟΦΗ συνεχίζει να βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 65 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΟΧανιά/Κισσαμικός (Γ. Πετράκης): Παπαδόπουλος, Αρναούτογλου (88' Αποστολίδης), Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Ζιούλης, Σεληνιωτάκης, Γκίνη (81' Βρεττός), Λεμονής, Χαλκιαδάκης (72' Σάλιακας), Ξύδας, Λεό.

Αναπληρωματικοί: Γαβαλάς, Τόλι, Φουασής, Σάλιακας, Βρεττός, Νικόλτσης, Αποστολίδης.

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Βαφέας, Νάστος, Ντίνας (81' Περογαμβράκης), Κοέλιο (70' Παπατόλιος), Μάνος, Κομεσίδης, Πουρτουλίδης, Κοιλιάρας (53' λ.τ. Μπολάκης), Κουτσιανικούλης.

Αναπληρωματικοί: Γιαγκιόζης, Φαζός, Παπατόλιος, Περογαμβράκης, Κοντογιάννης, Τοπούζης, Μπολάκης.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αντωνίου (Αθηνών), με βοηθούς τους Ζήδρα (Αθηνών), Τζιλίρη (Πειραιά), ενώ τέταρτος ήταν ο Δημητρόπουλος (Δυτ. Αττικής)

Το live της αναμέτρησης:

ΑΟΧ/Κισσαμικός - ΟΦΗ 1-1

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90+3' Ισοφαρίζει ο ΑΟΧ/Κισσαμικός, με τον Ξύδα

90+1' κοντά στο 0-2 ο ΟΦΗ, με τον Παπατόλιο να επιχειρεί το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

88' τρίτη και τελευταία αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Αποστολίδης στη θέση του Αρναούτογλου

87' κίτρινη κάρτα στους Νάστο και Αρναούτογλου

81' δεύτερη αλλαγή για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό. Ο Βρεττός αντί του Γκίνη

81' ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο ΟΦΗ, με τον Περογαμβράκη να περνά στη θέση του Ντίνα

78' σουτ του Σάλιακα, μπλοκάρει ο Στρέζος

76' με δέκα παίκτες θα συνεχίσει ο ΟΦΗ, καθώς ο Κουτσιανικούλης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται από το παιχνίδι

75' σουτ του Πουρτουλίδη, η μπάλα στα χέρια του Παπαδόπουλου

72' αλλαγή για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό. Ο Σάλιακας αντί του Χαλκιαδάκη

70' δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Παπατόλιος στη θέση του Κοέλιο

Ο Ντίνας, μετά από πάσα του Μάνου, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

68' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ!

67' ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Κοέλιο κάνει το πλασέ αλλά μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος

63' αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Μπολάκης θα περάσει στη θέση του Κοιλιάρα

60' κίτρινη κάρτα στον Γκίνη

60' ο Ντίνας εκτελεί το φάουλ, η μπάλα όμως καταλήγει άουτ

59' κίτρινη κάρτα στον Παντελάκη

-Καλύτερος ο ΟΦΗ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Πιέζει αρκετά και ψάχνει το γκολ που θα του δώσει το προβάδισμα

48' o Κουτσιανικούλης παίρνει την μπάλα, μετά από πάσα του Νάστου, ο Παπαδόπουλος όμως προλαβαίνει και απομακρύνει με τα πόδια

Έναρξη β' ημιχρόνου

Χωρίς αλλαγές θα ξεκινήσουν το β' ημίχρονο οι δυο ομάδες

Η είσοδος των παικτών του ΟΦΗ στον αγωνιστικό χώρο

Όλα έτοιμα για την έναρξη του β' ημιχρόνου

Λήξη α' ημιχρόνου

Ένα λεπτό καθυστερήσεις του α' ημιχρόνου

44' πλασέ του Μάνου, με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Παπαδόπουλου

Συνέχεια στο παιχνίδι, με τον Πουρτουλίδη να σηκώνεται ευτυχώς από το έδαφος και να συνεχίζει

42' κίτρινη στον Κουτσιανικούλη για διαμαρτυρία

Διακοπή στο παιχνίδι καθώς τραυματίστηκε ο Πουρτουλίδης. Δέχθηκε κλωτσιά στο κεφάλι από τον Λεμονή.

38' κίτρινη στον Μάνο

36' διπλή επέμβαση του Παπαδόπουλου, ο οποίος διώχνει σουτ του Μάνου και του Κουτσιανικούλη

33' καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, με τον Ντίνα να δίνει στον Κοέλιο, αυτός κάνει το σουτ αλλά μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος

29' κίτρινη στον Βαφέα

26' σέντρα του Κουτσιανικούλη, ο Μάνος κάνει το σουτ, αλλά απομάκρυνε ο Παπαδόπουλος

-Ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δυο ομάδες

22' κίτρινη κάρτα στον Λεό για φάουλ στον Πουρτουλίδη

12' ο Στρέζος επεμβαίνει και διώχνει το σουτ του Λεο

10' πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Κοέλιο κάνει το σουτ αλλά η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι

5' απειλεί ξανά ο Κισσαμικός, με το σουτ του Λεο να περνά ελάχιστα άουτ

2' η πρώτη καλή στιγμή για τον Κισσαμικό, με τον Λεμονή να κάνει το γύρισμα για τον Χαλκιαδάκη, πρόλαβε και έδιωξε ο Αργυρόπουλος

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Δυναμική η παρουσία των φίλων του ΟΦΗ στα Χανιά, με τον αριθμό τους να φτάνει περίπου τους 700

-Για πρώτη φορά στην αρχική ενδεκάδα βρίσκεται ο Κοέλιο, ενώ ο Μπολάκης είναι στους αναπληρωματικούς

ΑΟΧανιά/Κισσαμικός (Γ. Πετράκης): Παπαδόπουλος, Αρναούτογλου (88' Αποστολίδης), Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Ζιούλης, Σεληνιωτάκης, Γκίνη (81' Βρεττός), Λεμονής, Χαλκιαδάκης (72' Σάλιακας), Ξύδας, Λεο.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Αντωνίου (Αθηνών), με βοηθούς τους Ζήδρα (Αθηνών), Τζιλίρη (Πειραιά), ενώ τέταρτος είναι ο Δημητρόπουλος (Δυτ. Αττικής)