ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Χάρμα ιδέσθαι ο Εργοτέλης

Χάρμα ιδέσθαι ο Εργοτέλης

Ο Εργοτέλης νίκησε εύκολα με 4-1 την ΑΕ Καραϊσκάκης στο Παγκρήτιο και πλέον η παραμονή είναι στο χέρι του. Ακόμα 2 γκολ από τον Κάϊπερς, ενώ από 1 σημειωσαν Σταματάκος και Ιατρούδης.

Από νίκη σε νίκη πάει ο Εργοτέλης. Η ομάδα του Τάκη Γκώνια έφτασε τις 3 σερί εντός έδρας νίκες(κάτι που κάνει πρώτη φορά φέτος) νικώντας εύκολα την ΑΕ Καραϊσκάκης με 4-1. Με αυτό το τρίποντο η Κρητική ομάδα κάνει ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στο πρωτάθλημα, καθώς ακολουθούν οι αγώνες με τον Αχαρναϊκό και την Βέροια, από τους οποίους θα πάρει 6 πόντους.

O αγώνας ξεκίνησε με τον Εργοτέλη να μπαίνει πιο δυνατά όπως συνηθίζει στους αγώνες του εντός έδρας. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε μόλις στο 7ο λεπτό, όταν ο Έφορντ βγήκε απέναντι από τον Ραχιώτη, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να τον νικά.

Ο Εργοτέλης συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να μπορέσει να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της ΑΕ Καραϊσκάκης. Στο 35ο λεπτό ο Εργοτέλης κέρδισε πέναλτι σε χέρι που έκανε ο Θεολόγος με την εκτέλεση να αναλαμβάνει ο Κάϊπερς και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγα λεπτά αργότερα η φιλοξενούμενη ομάδα έκανε την πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν ο Ευαγγέλου με την κεφαλιά που έπιασε, είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Εργοτέλη να προηγείται.

Στο δεύτερο μέρος ο Εργοτέλης συνέχισε με την ίδια διάθεση. Και κατάφερε να πετύχει ακόμα δυο τέρματα. Αρχικά στο 65ο λεπτό ο Σταματάκος με ατομική προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και στην συνέχεια ο ίδιος παίκτης έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Κάϊπερς με τον Βέλγο να πετυχαίνει το 20ο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Όπως ήταν λογικό μετά από αυτό το 3-0 ο Εργοτέλης ήταν πιο άνετος, χωρίς ωστόσο να κατεβάσει ρυθμό. Και λίγο πριν το φινάλε έφτασε και σε 4ο γκολ αυτην την φορά με τον Ιατρούδη.

Στο τέλος ο Λουκίνας κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος για το τελικο 4-1. Με αυτον τον τρόπο ο Εργοτέλης πήρε μια ακόμα σημαντική νίκη για την συνέχεια.