ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΤΕΝΙΣ | Πρόκριση στη Βαρκελώνη για τον Στέφανο

Πρόκριση στη Βαρκελώνη για τον Στέφανο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις του στα χωμάτινα τουρνουά της ΑΤΡ. Με μια "καθαρή" επικράτηση επί του Corentin Moutet, o 19χρονος Έλληνας τενίστας πήρε τη ρεβάνς για την ήττα του στον τελικό του Brest Challenger και προκρίθηκε στη φάση των "32" του Barcelona Open.

Άλλον έναν πολύ καλό αγώνα πραγματοποίησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος συνεχίζει να παίζει πολύ καλό τένις στα τουρνουά της ΑΤΡ. Μετά από το επιτυχημένο πέρασμα από το Monte-Carlo, o κορυφαίος Έλληνας τενίστας συνδύασε με νίκη την πρεμιέρα του στο Barcelona Open, κερδίζοντας τον Corentin Moutet με 6-4, 6-1.

Στο 1ο σετ πάντως, ο Moutet ταλαιπώρησε αρκετά τον Τσιτσιπά. Ο Έλληνας παίκτης χρειάστηκε να σβήσει 2 break points για να κρατήσει το σερβίς του στο πρώτο game. Στο 6ο game, o 19χρονος πρωταθλητής μας έκανε ένα break, σε ένα game το οποίο πέρασε από 10 ισοπαλίες και ο Moutet έσβησε αρχικά 6 break points!Ο Moutet κατάφερε να κάνει ένα break, αξιοποιώντας ένα κακό game από τη γραμμή του σερβίς από τον Στέφανο και μειώνοντας σε 5-4, ο Έλληνας τενίστας όμως πήρε και πάλι τον έλεγχο στα χέρια του, κάνοντας νέο break για να κλείσει το σετ στο 10ο game.

Το 2ο σετ άνοιξε με ένα break για τον Moutet, για άλλη μια φορά όμως ο Στέφανος ανταποκρίθηκε άμεσα. Σε ένα πολύ καλό διάστημα, το Νο. 63 της παγκόσμιας κατάταξης κέρδισε 6 games στη σειρά, "έσπασε" 3 φορές το σερβίς του Γάλλου και "σφράγισε" τη νίκη σε λιγότερα από 90 λεπτά.

Μια πολύ δύσκολη αποστολή περιμένει τον Στέφανο Τσιτσιπά στον 2ο γύρο του Barcelona Open, όπου περίμενε ο Diego Schwartzman. Ο Αργεντινός, Νο. 7 στο ταμπλό και Νο. 17 στην παγκόσμια κατάταξη, πέρασε με bye στους "32" οπότε θα πραγματοποιήσει εκεί την πρεμιέρα του.