ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | CHAMPIONS LEAGUE | Θρίαμβος της Λίβερπουλ απέναντι στην Ρόμα

Θρίαμβος της Λίβερπουλ απέναντι στην Ρόμα

Με πρωταγωνιστή τον Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος είχε δυο γκολ και δυο ασίστ, η Λίβερπουλ επικράτησε με 5-2 της Ρόμα στο "Άνφιλντ" και έθεσε γερές βάσεις για πρόκριση στον τελικό του Champions League.

Μέχρι το 80' η Λίβερπουλ ήταν εξαιρετική και κυριαρχούσε στο παιχνίδι, με την Ρόμα να μοιάζει "διαλυμένη". Με το σκορ να είναι 5-0 υπέρ των "κόκκινων" η υπόθεση της πρόκρισης έμοιαζε να έχει τελειώσει. Όμως οι "τζιαλορόσσι" ανέβασαν στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και τα δυο τέρματα που πέτυχαν τους δίνουν ελπίδες, αν και ελάχιστες, για τη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, με την Ρόμα να είναι εκείνη που πίεζε περισσότερο, έχοντας μάλιστα μια καλή στιγμή μόλις στο 2' με τον Κέβιν Στρόουτμαν να κάνει το σουτ αλλά μπλόκαρε ο Κάριους. Στο 5' οι παίκτες του Κλόπ έχασαν μια καλή ευκαιρία, με  το σουτ του Φιρμίνο, μετά από πάσα του Σαλάχ, να περνά παράλληλα με την εστία του Άλισον. Στο 18ο λεπτό η Ρόμα έχασε μια τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Κολάροβ επιχείρησε ένα πολύ δυνατό μακρινό σουτ, ο Κάριους έκανε λάθος εκτίμηση και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Από το 20ο λεπτό περίπου η Λίβερπουλ άρχισε να "ανεβαίνει" και να πιέζει πολύ την Ρόμα, δημιουργώντας απανωτές ευκαιρίες για γκολ. Μέσα σε τρια λεπτά έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα. Στο 28' ο Μανέ βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Άλισον, αλλά αστόχησε με την μπάλα να φέυγει ψηλά. Το ίδιο συνέβη και ένα λεπτό αργότερα, όπου πάλι ο Μανέ, μετά από πάσα του Σαλάχ, έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του τερματοφύλακα της Ρόμα. Στο 30' ο Σαλάχ έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Άλισον. Ο Μοχάμεντ Σαλάχ ήταν αυτός που έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα, όταν στο 36' με δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Ρόμα δέχθηκε και δεύτερο γκολ, με σκόρερ και πάλι τον Σαλάχ, ο οποίος πήρε την μπάλα απο πάσα του Φιρμίνο.

Η εικόνα της Λίβερπουλ δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, συνέχισε να κυριαρχεί και να ψάχνει και τρίτο τέρμα. Με την εμφάνιση που είχε η ομάδα του Κλόπ, αυτό ήταν εύκολη υπόθεση. Στο 56' ο Σαλάχ έδωσε πάσα στον Μανέ και αυτός με τη σειρά του έκανε το 3-0, ενώ στο 61' ο Φιρμίνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-0 και πάλι από πάσα του Σαλάχ. Στο 69ο λεπτό έγινε το 5-0 με τον Μίλνερ να εκτελεί το κόρνερ και τον Φιρμίνο με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στην εστία του Άλισον για ακόμα μια φορά.

Στο 75ο λεπτό ο Κλόπ αποφάσισε να βγάλει από το παιχνίδι τον Σαλάχ, γεγονός που φάνηκε να επηρεάζει θετικά τους παίκτες της Ρόμα. Λίγα λεπτά μετά την έξοδο του Σαλάχ, η Ρόμα μείωσε σε 5-1 με τον Τζέκο να παίρνει την μπάλα από τον Ναϊνγκολάν και να την στέλνει στην εστία του Κάριους. Στο 86' δόθηκε πέναλτι στους Ιταλούς όταν η μπάλα "βρήκε" στο χέρι του Μίλνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Περότι, ο οποίος και ευστόχησε, κάνοντας το τελικό 5-2.

Το σκορ αυτό δίνει κάποιες πιθανότητες για πρόκριση στην Ρόμα, η οποία πρέπει να κερδίσει την Λίβερπουλ το λιγότερο με 3-0, για να εξασφαλίσει την συμμετοχή της στον τελικό του Κιέβου.

Βέβαια, αν και οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος της, στο ποδόσφαιρο, όπως είναι γνωστό, τίποτα δεν είναι απίθανο!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λίβερπουλ: Κάριους, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν (18' Βαϊνάλντουμ), Μίλνερ, Σαλάχ (75' Ινγκς), Μανέ, Φιρμίνο (90'+3 Κλάβαν).

Ρόμα: Άλισον, Φλορέντσι, Φάσιο, Μανωλάς, Ζουάν Ζεζούς (67' Περότι), Κολάροβ, Ντε Ρόσι (67' Γκοναλόν), Στρόουτμαν, Ναϊνγκολάν, Τζενγίζ Ουντέρ (46' Σικ), Τζέκο.