ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Τεράστια νίκη του ΟΦΗ, 7-0 τον Παναιγιάλειο

Τεράστια νίκη του ΟΦΗ, 7-0 τον Παναιγιάλειο

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε έχοντας τον Στρέζο κάτω από τα δοκάρια, αριστερό μπάκ τον Μπολάκη, δεξί μπάκ τον Αργυρόπουλος και τους Κομεσίδη και Βαφέα στο κέντρο της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Μαχαίρας, Πουρτουλίδης και Κοέλιο, στα άκρα της επίθεσης ο Περογαμβράκης με τον Ντίνα και στην κορυφή ο Μάνος.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για την κρητική ομάδα. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Κοέλιο να βρίσκεται στην περιοχή του Τσάπαλου και όντας αμαρκάριστος, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Πορτογάλου μέσου με την φανέλα του ΟΦΗ. Στο 26' ο Ντίνας κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή. Ανέλαβε την εκτέλεση ο ίδιος και με καταπληκτικό σουτ έκανε το 2-0 για τον ΟΦΗ. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 32' έγινε και το 3-0, με σκόρερ και πάλι τον Ντίνα, ο οποίος, μετά από πάσα του Μάνου, έκανε το σουτ από δεξιά και έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του Αιγίου. Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παναιγιάλειο να μην έχει καταφέρει να δημιουργήσει φάσεις και να απειλήσει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε για τον ΟΦΗ με ανάλογο τρόπο με το πρώτο, με τον Μάνο να κάνει το 4-0 στο 54', μετά από πάσα του Πουρτουλίδη. Τα γκολ για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου δεν τελείωσαν εδώ. Στο 59' ο Κοέλιο σκόραρε για δεύτερη φορά στο σημερινό παιχνίδι, όταν ο Τσάπαλος απέκρουσε το σουτ του Ντίνα αλλά η μπάλα έφτασε στον Κοέλιο, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 5-0. Στο 67' ο Παναιγιάλειος έχασε την ευκαιρία να πετύχει γκολ με τον Κόκορη να κάνει το σουτ, τον Στρέζο να αποκρούει και σε συνέχεια της φάσης τον Σακελαρόπουλο να επιχειρεί ένα δεύτερο σουτ, με την μπάλα όμως να περνά ψηλά άουτ. Στο 71' έγινε το 6-0 με τον Δημήτρη Μάνο, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος πέτυχε ακόμα ένα γκολ, μετά από σέντρα του Τοπούζη, για το 7-0 υπέρ του ΟΦΗ. Ο Δημήτρης Μάνος πέρασε ξανά στην πρώτη θέση των σκόρερ με 22 γκολ συνολικά.

Να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ από το 88' έμεινε με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Μάνου, ο οποίος δέχθηκε δυο κίτρινες κάρτες. Ο επιθετικός του ΟΦΗ θα χάσει το επόμενο παιχνίδι, την Κυριακή (29/4) απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου.

Ο ΟΦΗ έφτασε σε μια σπουδαία νίκη και χρειάζεται μόνο έναν βαθμό, στα εναπομείναντα παιχνίδια, για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Βαφέας, Ντίνας (63' Τοπούζης), Κοέλιο (74' Παπατόλιος), Μάνος, Κομεσίδης, Περογαμβράκης, Πουρτουλίδης, Μπολάκης, Μαχαίρας (66' Φαζός)

Παναιγιάλειος (Π. Δημητρίου): Τσάπαλος, Γραμματίκας, Ρέλλας (45' Κάναλς), Σακελαρόπουλος, Βλάχος, Σμίλτος (60' Κόκορης) , Χαρίτος (70' Καναβέτας), Τζανουλίνος, Σταματής, Ζαφειράκης, Πολιανίδης